Ekonomi

Mardin’de üzüm hasadı başladı – Haberler Ekonomi

Mardin (İHA) – Mardinüzüm hasadı başladı

Martin – Sonbahar Sezonun başlamasıyla birlikte 20’den fazla üzümün yetiştirildiği Mardin’de hasat mevsimi de başladı.

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle bağbozumu zamanı başladı. 20’den fazla üzüm çeşidinin bulunduğu kentte, özellikle Mezruna türü ile öne çıkan Savur ve Ömerli ilçelerinde hasat başladı. İnce kabuğundan dolayı ömrü kısa olan Mezruna türü toplanarak 2 sınıfa ayrılır. Bir sınıf Mardin ve çevre illerde satılırken, diğer sınıf pekmez, küspe ve cevizli sucuk yapımında kullanılmaktadır.

Yenilmez Köyü Muhtarı Hasan Oğuz, Marin’de 20’den fazla üzüm çeşidi olduğunu söyledi. kırmızı Tepe Ve Diyarbakır Sebze Pazarları. Batman, Nussebin’e gönderilir. İnce kabuktan dolayı çok dayanıklı değildir. Ömrü çok kısadır ve hemen tüketilmelidir.

“Kuraklığa rağmen üzümlerimiz çok iyi çıktı”

Üzümleri hasat ettikten sonra Oğuz, “Üzümleri iki sınıfa ayırıyoruz. Bir sınıfı Kazultepe sebze pazarlarında geçiriyoruz. Gerisini öğütüp pekmez, küspe ve kuruyemişle sosis yapıyoruz. Bir çeşidi daha var. 2 bin tane var. -Köyümüzde 2 bin 500 dekar üzüm bağı var çok iyi bir gelirimiz var çok şükür 200-250 ton üzüm aldık bu sene sofralık üzümün yüzde 75’ini sofralık kuruyemişle satıyoruz. Çok şükür kuraklığa rağmen üzümlerimiz çok iyiydi. 6-7 aydır yağmur yağmıyor ama yine de çok iyi” dedi.

Abdulwahap Oğuz, üzüm kesmeye başladıklarını belirterek, “Köyümüzde 10 çeşit üzüm yetişiyor. Üzümlerimiz üzüm. Mazruna tilki yapılıyor, yenilebilir. İnce ve çok lezzetli. Organik bir üzüm. Burada bir ay üzüm topluyoruz. İki türe ayırıyoruz. Bir çeşit tilki yapıyoruz. Farklı ürünler de satıyoruz” dedi.

“Yıldan yıla üzüm toplamayı düşünüyoruz”

Yusuf Karadaş, üzüm toplamanın yaklaşık bir buçuk ay sürdüğünü kaydederek, “Bunu severek yapıyoruz. Bir nebze olsun güzel Allah’a şükür bu sene bize bir nimet verdi. Yağmur yağmadı ama payımızı aldık, tanrıya şükür.”

Mardin'de üzüm hasadı başladı

Mardin'de üzüm hasadı başladı

Mardin'de üzüm hasadı başladı

Mardin'de üzüm hasadı başladı

Mardin'de üzüm hasadı başladı

Mardin'de üzüm hasadı başladı

Mardin'de üzüm hasadı başladı

Mardin'de üzüm hasadı başladı

Mardin'de üzüm hasadı başladı

Mardin'de üzüm hasadı başladıMardin'de üzüm hasadı başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu