Gündem

Marmara’da müsilaj kabusu için ‘Kasım’ uyarısı

Mermerde Mukozal Kabus İçin “Kasım” Uyarısı Bandir Onid Eiley Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof.

Mermer‘verir mukoza Bir kabus için’Kasım‘Uyarı

Bander Onied Eylül Üniversite Denizcilik Fakültesi Dekanı Profesör Sarim şunları söyledi:

“Balık yemekle ilgili resmi açıklamalara uyun, diğer açıklamalara inanmayın”

“22 maddelik mermer koruma eylem planını unuttuk ve rahatlamaya başladık”

BALIKESİR – Bandur Onidy Yale Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Profesör Dekan, Mermer Deniz’in kabusu haline gelen mukoza zarı riskinin alınan önlemlerle yüzeysel olarak ortadan kalktığını, ancak deniz tabanının kötü durumda olduğunu söylüyor. Dr. Mustafa Sarim Kasım ayında uyarmıştı.

Bandar, Onid Eile Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, geçtiğimiz günlerde Erdek Koyu’na dalarak son durum hakkında fotoğraf ve bilgi aldı. Haberler Bunu ajansıyla paylaştı.

Kasım ayında sümük uyarısı yapan Sarah şunları söyledi: “17 Ağustos 2021’den bu yana deniz yüzeyi ile deniz dibi arasındaki müsilaj görünmez hale geldi. Nisan ortasından beri kıyılar koyları kapladı. Herkes korktu. Sonra, ortasında olduğu gibi – Temmuz, önce yüzeye çıktı.Su sütununda.ve görünmez oldu.Hepimiz ondan kurtulduk sanıyorduk ama üzgünüm, mukoza bitmedi.Çünkü mukoza, sebep değil sonuçtur. .Sebeplerini ortadan kaldırmazsanız sonuç aynı olacaktır.Mukoza zarına neden olan üç ana sebep vardır.Bu, deniz yüzeyinin ortalama sıcaklığının yüksek olmasıdır.Bunun nedeni küresel ısınmadır ve bu etki devam etmektedir. İkincisi, Marmara Denizi çevresindeki atıkları düzgün bir şekilde arıtılmadan denize gönderiyoruz.Şu anda azalıyor mu?Kirlilik Azot Fosfor Yükü Devam Ediyor Üçüncü Marmara Özel Bu yapı bazen çok sirkülasyonlu olabiliyor. Karadeniz’den gelen suların etkisiyle. Ama genel olarak stabil. Mukoza zarının şu anda yüzeyde görünmemesinin nedeni, Karadeniz’den gelen su sirkülasyonunun artmasıdır. Ancak üçlü etkiye baktığımızda bu üçlü etki halen devam etmektedir. Mukoza zarı devam eder. O yüzeydeki büyük mukus plakalarına ne oldu? Düştüler. Düşük akımlı alanlarda, alttan kaplandılar. Yorgan gibi örtülü. Bu örtü denizdeki mercanları, istiridyeleri ve midyeleri öldürdü. “Aslında, tüm bulutlar kıyıdan 30 metre derinliğe kadar öldü” dedi.

Kasım ayına dikkat

BANÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdek Koyu’nda boğulurken, deniz yüzeyindeki mukoza tabakalarının son aylarda çöktüğünü ve bu çöken tabakaların parçalanmaya ve parçalanmaya başladığını keşfettiler. Yüzey aniden siyaha döner. İnce bir kına benzeri kalıntıya dönüştü. Mikroorganizmalar bunu imha amacıyla yaparlar. Şimdi alttaki mukoza zarını kırıyorlar. Suda çözmek için oksijen kullanırlar. Her şey düşünüldüğünde kasım ayında tekrar mukoza ile karşılaşmamız çok olası. “- dedi.

“22 maddelik eylem planını unuttuk ve rahatlamaya başladık”

Mermer Deniz Koruma Eylem Planı’nın geçen yıl Haziran ayında olduğu gibi aynı ciddiyetle devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Mustafa Sarim, “Marmara Denizi’ni korumak için 22 maddelik bir eylem planı hazırladık. Valilerimiz ve bakanımız imzaladı. Cumhurbaşkanımız doğrudan vasiyetini bıraktı. 8 Haziran’da bu eylem planını uygulamaya başladık. Şimdi ne oldu? “Unuttuk ve rahatlamaya başladık. Kasım’da dikkatli olmamız lazım. Önceki yıllarda darbeler hep Kasım’da başlıyordu. Tek yapmamız gereken 22 maddelik bu eylem planını 8 Haziran’da hayata geçirmek.” atıkları temizlemek.Nedenler ortadan kalktığı için ‘sonuçlar ortadan kaldırılıncaya kadar ortadan kalkmaz. Eylem planının bir an önce uygulanmasına ve uygulanmasına dönelim” dedi.

Balık yiyebilir miyiz sorusunun cevabı resmi açıklamalarda.

1 Eylül’de balık sezonunun açılmasından bu yana çoğu vatandaşın cevabını aradığı soru olan “balık yiyebilir miyim” sorusunu yanıtlayan Prof. Mustafa Sarim, “Bu av sezonunda ne olacak merak ediyorum. Balık avı nasıl başlayacak? Gündemimizde bir soru vardı. Bu sorunun cevabı 1 Eylül’de ortaya çıktı. Mukoza zarı Yapalım mı?Her şeyi aynı şekilde yaptık ve farklı yaptık.Sonucu bekliyorsak mukoza zarından kurtulamayız.Mukoza zarından elbette balıkçılık sorumlu değildir. Tabii ki balıkçılıktaki değişiklikler tek başına mukoza zarını ortadan kaldırmaz.Mermer Denizleri Koruma Eylem Planı 22. Madde Bunlardan biri balıkçılara yardım etmek, hayalet ağları temizlemek, 19. Marmara Denizi ve balık unu ve balık yağı fabrikaları Satmak. rda balıkçılığını nasıl yönetiriz? Eski taş eski bir hamam olacaksa, bu şeyleri neden içine koyalım? Korunan alanlar oluşturulmalıdır. Alanlar her türlü avcılık faaliyetine kapalıdır. Burada her çeşit balığı yetiştirmemiz ve Marmara Denizi’ne koşmamız gerekiyor. Av teknelerimiz Marmara Denizi için çok büyük. Gemi büyüklüğünde gemilerimiz var. Evet, bu teknelerle okyanusta balık tutabiliriz, bu iyi. Ancak Mermer Denizi bir okyanus değildir. Bakanlığın bu konuda çok yakında proaktif ve cesur adımlar atmasını bekliyoruz. Yoksa kasım ayında mukoza zarı büyüdüğünde av mevsimi gerçekten bitmiyor mu? Sıkça sorulan bir diğer soru da balık yiyip yememek? Balık yiyebilir miyiz sorusunun cevabı kendi içinde gizlidir. Marmara Denizi’nin kıyı şeridi yaklaşık bin kilometre uzunluğundadır ve balıklar birçok yerden karaya çıkar. Her konuda, bir akademisyen olarak benim için hepsinden örnek alamam, başka bir akademisyen de alamaz. Ancak Tarım Bakanlığı’nın yerel bir organizasyonu var. Sürekli numune alıp analiz yapıyorlar. Yani balıkçılığı yöneten sorumlu bir organ var. Onların yorumlarını dikkate almamız gerekiyor. Çevre, Sağlık ve Tarım Bakanlıklarımız var. Aksi takdirde, kendi kendini ilan eden bir jeolog, astronom veya dermatolog tarafından yapılan açıklamaları kabul etmeyin. Balık yeme konusunda Tarım Bakanlığı’ndan olumsuz bir açıklama gelmedikçe kimsenin sözüne itibar etmeyiniz. Resmi kurumların açıklamalarını takip edelim” dedi.

(İA-BD-HA-Y)

Kaynak: Newshlas Haber Ajansı / İbrahim Aldemir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu