Ekonomi

MEB meslek ders kitaplarını da ilk kez ‘ücretsiz kitap’ kapsamına aldı

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim tarihinde ilk kez imza attı. Meslek lisesi öğrencilerinin daha önce satın aldıkları meslek kitapları bu yıl ilk kez ücretsiz ders kitabı alanına dahil edildi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “9. sınıflarda 47 alanda kullanılan 87 meslek kursuna ait 1 milyon 680 bin 92 kitap ücretsiz olarak okullara dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, müfredatların mesleki ve teknik eğitim sektörünün gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güncellenmesinin ardından ilk kez ücretsiz kitap alanında meslek ders kitaplarının kullanılmaya başladığını söyledi.

Bakan Özer’e göre, 47 alan ve 105 şubeye sahip 3.156 meslek lisesi var. Bu kolejlere devam eden 9. sınıf öğrencilerine yönelik mesleki ders kitapları artık ücretsiz olarak yayınlanmakta ve sıralarında yerini almaktadır. Okulların açılması. Bu nedenle mesleki ve teknik eğitimde, sektör eğitim programlarında, gerçek ihtiyaçlarını güncelledikten sonra, önce ücretsiz kitap olarak mesleki ders kitaplarına yer verdik. “ifadesini kullandı.

Okullarda 1,7 milyon kitap dağıtılıyor

Anadolu’da 47 alanda kullanılan 87 farklı meslek kursuna ait 1 milyon 680 bin 92 kitabın hazırlanarak, Anadolu’daki mesleki ve teknik ortaokulların 9. sınıflarındaki okullarda ücretsiz olarak dağıtıldığına ilişkin Özer, şöyle devam etti:

Ders kitapları, alanında uzman geniş bir eğitim kadrosu ile Nisan 2020’de başlamış olup, içeriği öğrencilerin değerler göz önünde bulundurularak daha nitelikli uygulamalar yapabilmeleri için hazırlanmıştır. Eğitim. Üretimin her aşamasında ihtiyaç duyulan, kullanabilen, problem çözebilen, eleştirel düşünebilen, girişimci, kararlı, iletişim kurabilen, empati kurabilen, topluma ve kültüre katkı sağlayan nitelikli eleman yetiştirmek hedefimiz olmalıdır. “

Kitaplarda ana kod kullanımı

Bakan Özer, mesleki ders kitaplarında da bir yenilik paylaştı. “Animasyon ve video, ders kitaplarında kullanılan programların anlaşılmasını kolaylaştırmak ve geliştirmek için ders kitaplarında QR kodunun kullanımıyla ilişkilidir.” Özer, öğrencilerin uygulamanın QR kodunu okuduktan sonra çalışmanın videosunu süresiz olarak izleyip uygulama aşamasına geçebileceklerini kaydetti.

Özer’in de belirttiği gibi öğrenci ve öğretmenler, 87 9. sınıfa yönelik 87 ders kitabına http://meslek.eba.gov.tr ​​ve http://eba.gov.tr ​​adreslerinden ulaşabilmektedir. 10. sınıflar için. Ayrıca şirketin 228 ders kitabının “http://meslek.eba.gov.tr” adresinden dijital olarak indirilebileceğini kaydetti.

Özer, 11. ve 12. sınıf alan derslerinin, seçmeli derslerin ve sertifika ders kitaplarının geliştirildiğini de sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ilk kez

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu