Gündem

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı faaliyete geçti

Meksika’daki Popocateptel yanardağı sabahın erken saatlerinde faaliyete başladı. Yanardağda iki ayrı patlama rapor edildi ve uzmanlar bölgede yaşayan sakinleri duman ve küle karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Morelos, Meksika’da bulunan ve Puebla Şehirlerin sınırında bulunan Popocatepetl yanardağı harekete geçmeye başladı. Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (Kenapredi), Popocateptel yanardağında yerel saatle 02.38 ve 06.19’da iki ayrı patlama gözlemlendiğini ve yanardağın havaya duman ve kül püskürttüğünü bildirdi. Her iki patlama.

Morelos ve Meksika’da yaşayan vatandaşları, patlamalar sonucu yanardağın ağzından yükselen ve 1.500 metre yüksekliğe ulaşan duman ve kül bulutu nedeniyle zehirlenmelere karşı uyaran uzmanlar, pencerelerin kapatılmasını tavsiye etti. Belirtilen yerler ve dışarı çıkanların ağız ve burnu ıslak bir bezle kapatmaları gerekmektedir.

Aztek dilinde “duman yayan dağ” anlamına gelen Popocateptel, 5.452 metre rakımı ile Kuzey Amerika’nın en büyük ikinci yanardağıdır. Krateri 900 metre çapında ve 150 metre derinliğinde olan Popocateptel’in 16 kilometre kuzeyinde, onun ikiz yanardağı İztakihuatlı bulunuyor. Popocateptel, son 17 EylülKül ve duman yükseliyordu.

Öte yandan İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları’nın 5. büyük adası olan La Palma adasındaki Kumbr Viea yanardağı, 19 Eylül’den bu yana lav döküyor.

(Saim Sevinç / İHA)

Popocateptel yanardağı Meksika'da aktif

Popocateptel yanardağı Meksika'da aktif

Popocateptel yanardağı Meksika'da aktifPopocateptel yanardağı Meksika'da aktif

Haber ajansı lashlas – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu