Ekonomi

Menevşe: ‘Ekonomide yeşil ve dijital dönüşüm için köklü adımlar atmalıyız’

ADANA (İHA) – Adana İktisadi Kalkınma Fonu 59. Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Attila Menevse, İKV Yönetim Kurulu Üyesi ve Muhasebecisi olarak yeniden seçildi.

Menewse yaptığı açıklamada, yeni bir dönem başlattıklarını ve yapacak daha çok işleri olduğunu belirterek, “İKV için yarım asrı aşkın bir süre geçti. TürkiyeTürkiye’de bir sivil toplum ve araştırma kuruluşu olarak AB için çalışmaya devam etmesi ve bağımsız olarak varlığını sürdürmesi başlı başına bir başarı olarak kabul edilmelidir. AB, Avrupa Yeşil Anlaşmasını ve dijitalleşmeyi “ikiz hedef” olarak benimsemiştir. Tüm dünyada ve hatta Avrupa’da daha da görünür olan bu hızlı değişimi sürdürebilmemiz çok önemli. Avrupa’daki mevcut pazar payımızı korumak ve artan rekabetle başa çıkmak için ekonomide yeşil ve dijital dönüşüme yönelik temel adımlar atmamız gerekiyor. Türkiye olarak dünya ile tek eksende çalıştığımız sürece başarılı olabiliriz. Ekonomimizi güçlü tutmak için Avrupa ve dünya ile ticari ilişkilerimizi güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

“AB süreci sadece dış politikamız için değil, iç politikamız için de çok önemli”

Türkiye ile კავAvrupa Birliği arasındaki ilişki olduğunu söyleyen Menevshe,

“İKV olarak küresel bir gündemi kaçırmadan AB-Türkiye ilişkilerine odaklanıyor, araştırma ve faaliyetlerimizle Türkiye’nin Avrupa dışında kalma ve AB ile entegrasyonunu güçlendirme hedefine hizmet ediyoruz. İKV olarak Analiz, Araştırma, Görüş, Kamuoyu AB dünyasına liderlik etmek, AB’yi temsil etmek gibi farklı sorumluluklarımız var ve bunu yaparken AB ve Türkiye’deki küresel eğilimleri ve koşulları dikkate almalıyız. , Etkili istişare ve uyuşmazlık çözüm mekanizmaları ve süreçlerde ilerleme için örneğin gümrük birliğinin modernizasyonu başta olmak üzere insanların hareketini kolaylaştıran vize serbestisi ilişkileri canlandırabilir. Amaç, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik çalışmalarını sürdürmektir. Uygulanmalıdır. “

Genel Kurul’un ardından İKV’nin yeni yönetimine Ayhan Zetinoğlu, Prof. Haluk Kabalıoğlu, Sedat Zinkirkıran, Attila Menevşe, Ömer Gülsoy, Mehmet Kaya, Dr. Zeynel Abidin Erdemi, Tuncay Şahin, Ali Sami Aydın, Celal Kaya, Levent Taş, Yavuz Altun, Süleyman Uyar, Mailsmail Gülle, Can Yücaoğlu, Akansel Koç ve Hakkı metsmet Aral.

Denetim Kurulu üyeliklerine Mustafa Ociz ve Türker Ateş seçildi. – Adana

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu