Sağlık

Midye helal mi haram mı? Tartışmalar devam ederken Diyanet fetva yayınladı

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun yayınladığı fetvada, “Balık kategorisine girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının yenmesi helal değildir” denildi.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği fetvada; Yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, yumru ve kurbağa gibi deniz ürünlerinin tüketilmemesi gerektiği kaydedildi.

“Deniz suyu saf ama ölü – zararsız”

“Kur’an’da denizden yiyeceklerin helal olduğu bildirilmektedir” şeklindeki fetvada, “Deniz suyu temizdir, ölüler ise helaldir. , Midye, kalamar, yengeç gibi deniz hayvanlarının, balık olarak sınıflandırılmayan , ıstakoz, karides helal değildir.

SHAFII bölümünde ayrımcılık

Şafii mezhebinde şu ayrım yapılmıştır: Deniz canlıları ancak suda yaşayabilirler ve kesilen bir hayvan olarak kısa sürede ölürlerse şekli ve ölüm durumu ne olursa olsun yemek helaldir.

Ancak, suda yaşayıp karada yaşama kabiliyetine sahip hayvanlara gelince, yiyip öldürmek şartıyla ve eti yenmesi mümkün olmayanların benzeri olanlar helaldir. Sonuç olarak kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanlarını yemek helal değildir.

İşte soru ve Diane’in cevabı;

Midye helal mi haram mı?  Tartışmalar devam edemeden Diane bir fetva yayınladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu