Ekonomi

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bordro oyunu! İşçinin emeklilik maaşını ve tazminatı düşürüyor

Bazı işletmelerin bordro fonlarında düşük ücret gösterdiği ve ikramiyeleri kaçırdığı tespit edilmiştir. Bu uygulamayı dile getirmeyen çalışanlar emeklilik ve tazminat açısından olumsuz etkilenecektir. Bir çalışanın maaşı düşük olduğu için emekli maaşları ve maaşları da otomatik olarak düşürülür. Bordro oyununa başvuran işverenler 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır. Çalışan ayrıca gerekçeli fesih ile tazminat alabilir.

Vergi dairesine ve sosyal güvenlik kurumuna düşük ücret bildiren işverenler analiz edildi. SGK Beyanname kayıtları üzerinde yapılan araştırmalar, bazı işletmelerin düşük bordro vergilerine sahip olduğunu ve asgari ücreti ödemek için yasa dışı uygulamalara girdiğini gösterdi. Asgari ücrete ek maaş ekleyenler ile asgari ücreti 5 yıla kadar hapisle serbest bırakanlar hakkında para cezasının yanı sıra dava açılacak. Ücreti uygun olmayan şekilde düşük olan bir işçi de yasal fesih hakkını kullanarak tazminat talep edebilir.

primi özledim

Sosyal Refah Enstitüsü, ücretlere ikramiye ödenmemesini gayri resmi bir alt başlık olarak tanımlamaktadır. Bir ay boyunca 15 gün çalışan bir çalışanın maaş hesabında gösterilmesi, düşük maaş göstererek ikramiye kaybetmesi gibi gayri resmi uygulamalara izin verilmez. Emekli maaşları prim gelirine göre hesaplanır.

Saba’da bulunan HaberlerRapora göre, bazı çalışanların maaşları yüksek iken, ikramiye ödemeleri için maaşlar düşük. Emekli maaşının düşük olmaması için maaşın ve alınan maaşın bir olması büyük önem taşımaktadır. Emekli maaşı, günü ikramiye için yeterli olmayan doğum ve askerlik borçları için yüksek ikramiye ile de artar. Birden fazla yerde çalışmak toplam gelire göre belirlenir. İşveren, maaş üzerinde düşük bir ücret gösterir ve aradaki farkı bizzat öderse, işçi düşük emekli maaşı almak zorunda kalır.

Fesih için yasal dayanak

Yargıtay geçtiğimiz günlerde bu konuda önemli bir karar verdi. Düşük gelirli bir maaş göstermenin bir çalışanı işten çıkarmak için adil bir neden olacağına karar verdi. Yetkiyi fesheden bir çalışan, işten çıkarma ücretini bırakabilir. Yargıtay’ın bir diğer kararında ise, asıl maaş üzerinden ödenmeyen davalarda imzalanan bordrolu kişinin, SGK’nın düşük ikramiye ödemesi nedeniyle çalışana borçlu olduğu belirtilmiştir.

Yargıtay, fazla mesainin gösterildiği ve ücretin hesaplandığı sürenin daha sonra davada talep edilebilmesi için maaşa yazılandan daha fazla iş yapıldığını yazılı olarak ispat etmek istiyor.

5 yıla kadar hapis cezası

Maaş, çalışanın çalışması karşılığında ödenmesi gereken maaşı ve buna bağlı hakları içeren bir belgedir. Bazı işverenler, çalışanın gerçek ücretini maaş üzerinde göstermez. Asgari ücretin sadece bir kısmını bordroda gösterir ve işçiye manuel olarak verir. Düşük ücret göstermek aynı zamanda bordro vergilerinden kaçınmak anlamına gelir. Özellikle SGK beyanname kayıtlarına yapılan incelemelerde bazı işletmelerin şikayet ve bildirimler yoluyla hukuka aykırı uygulamalara eğilimli olduğu tespit edilmiştir.

Üç ana başlıkta mevcuttur

Birincil gelir şeklinde yapılan ödemeler; Maaş, İkramiye ve İkramiyeler olmak üzere üç ana başlık altında sunulmaktadır. Ücret adına, temel gelirin esası olarak, işçinin işçiye ödediği aylık ücret, yıllık izin ücreti, izin ücreti ve ek iş ücreti gibi vergiler yer alır. Gelirin temeli olan ikramiyeler, çalışanların başarısını artırmak için işveren tarafından ödenen ek vergileri ifade eder. Bayram ve yılbaşı gibi özel günlerde çalışana değer göstermek ve motivasyonu artırmak amacıyla alınan ikramiyeler de prim bazlı kazanç olarak kabul edilir.

Bu, emekli maaşlarını ve tazminatı etkiler.

İkramiyeye konu olan gelir, çalışanın aylık maaşı, ikramiyesi, primi ve bu tür ödemelerden oluşan toplam geliri olarak tanımlanır. Çalışanların ikramiyeleri, emekli maaşı, kıdem tazminatı ve maluliyet ödeneğinin hesaplanmasına dayanmaktadır.

Çalışanın aylık maaşının yanı sıra ikramiye, ikramiye, fazla çalışma ve yol parası gibi bazı vergiler de prime esas kazanç sayılır. Doğum yardımı, evlilik yardımı, boşanma, nakdi yardım gibi ödemeler prime esas gelire dahil değildir.

Milyonlarca çalışanı önemseyen bir bordro oyunu!  Çalışanların emekli maaşlarını ve ücretlerini azaltır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu