Magazin

Miss Turkey’de ‘estetikli’ güzel tartışması: ‘Eskiden dişini yaptırsa elenilirdi’

Tacı yarın akşam sahibiyle buluşan Miss Turkey 2021’de finale kalan “Kraliçe Adayları”, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi güzelliklerini değil estetik müdahaleyi tartışarak gündeme geldi.

Yarın akşam taç sahibini bulacak, Bayan Türkiye 2021’de finale kalan “Kraliçe Adayları” geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi güzelliklerinden daha güzel. Estetik Müdahale tartışmaları ile ortaya çıktı. Özellikle sosyal medya, güzellikle ilgili birçok “olumsuz” yorumla dolup taşıyor.

Şartlar: Hiç evlenmemek yeterli

Tüm genç kadınların katılabileceği bir organizasyonla ilgili kamuoyunda yapılan bir tartışmaya yorum yapan Miss Turkey 1994, “18 -27 yaşını doldurmuş ve hiç evlenmemiş olmak kaydıyla tüm genç kadınlar katılabilir.” “Yoğun estetik güzelliğe” isyan edenler arasındadır.

“Estiğin varsa finale kalamazsın”

Altoin, “Benim zamanımda güzellik yarışmalarında bu tür dokunuşlar çok yaygın değildi” diyen Altoin, “Yani bizim zamanımızda bu tür konular yasaktı. Yarışmanın kuralları o kadar genişledi ki, ben hala güzelliğin güzellikte gizli olduğuna inanıyorum. kocaman bir gülümseme. “Yabancı dil bilgisi ve biraz da genel kültür. Bence böyle olmalı” dedi.

Arzum Onani: Güzelliği doğal özelliklerle değil, bilgi ve emekle inşa edin

1993 yılında “Miss Turkey” ve “Miss Europe” un güzeli olan ve 2021 jürisinde de Miss Turkey olan Arzum Onan, güzelliğin aslında karşılaştırılabilir olduğunu vurguladı.

Bazılarının fiziksel, bazılarının ise zihinsel erdemlerin ortaya çıktığını düşünmesi üzerine Onan, gençlere estetik tartışmalara girmeden önce şu tavsiyede bulundu: “Asıl mesele, insanların doğuştan sahip oldukları özelliklerle ayrıcalık bulması değil. Geleceğini bilgi ve emekle şekillendiriyor. Aday gençlerin duygularını iyi biliyorum. Bu süreç onları tüm bu duygularla tanıştıracak.”

“Bir kayıp Türkiye kaldı, diğerleri zaten memnun değil”

1989 yılında Türkiye’nin En İyi Modeli ve Dünyanın En İyi Modeli’nin Kurucu Başkanı Erkan Özerman, işin başka bir boyutuna odaklandı:

“Şu anda Türkiye’de güzellik yarışmaları rezalet. Ülkeye katkıda bulunan model yarışmasında vuruluyor. Önüne gelen ödülü dağıtıyor, parayı veren de ödülü alıyor. Orada Türkiye hakkında pek bir şey yazılmamış. Bu yarışma iyidir ya da kötü gider Türkiye güzeli kazanır Dünyaya ve dünyaya gidecektir Daha önce bu bağlantıları sağlayan Özkan Sandıkoğlu elinden alamaz, şimdi oğluna babasının mirasını miras kalmıştır. ve yarışma düzenliyor. Bu yarışmada “modellik” yarışmaları diye bir hakaret yok.”

“Finişi bile alamadık, şimdi hepsi estetik”

Ülkedeki birçok güzellik yarışmasının “estetikli veya estetiksiz” güzellikler için tartışılmak yerine eleştirilmesi gerektiğini savunan Özerman, şunları söyledi:

“Yarışmalar artık yeniden tanımlanıyor. Eskiden takma dişleri olan insanlar istemiyorlardı ama artık yoklar. Modellik yarışmaları ile güzellik yarışmaları aynı şey değil. Güzellik Allah’ın verdi. Modelliğin güzelliğe ihtiyacı yok, sadece takmak zorundayım. güzel elbise Kimler bu işin içinde? Allah’ın işine karışıyor Estetisyenlerin kafası karışmış artık doğal olarak güzel olanı seçmiyorlar buna değer bir şeymiş gibi gidiyorlar ama bunlar hep vererek kazanılan ödüller Türkiye rekabete bir utanç fırtınası ile gidiyor.Sistem arayan layık insanlara para verin?Estetik ödül hak mı? “Bir işletmenin daha büyük bir utancı olduğunda bu bir lüks…”

Keriman Hull’un yazısı ilk kez 19 yaşında 1932’de ilk Miss Turkey organizasyonunda yer aldı ve aynı yıl Belçika’da düzenlenen Dünya Yarışması’nda Kraliçe seçildi.

Güzellik Uzmanı Yorumu: Güzellik yaklaşımı değişiyor mu?

Kozmetolog Yasemin Fatih Amato, “İri göğüslü ve geniş kalçalı kadınlar eski çağlardan beri güzel kabul edilirdi, ancak son yıllarda bu algı değişti” diyen kozmetikçi Yasemin Fatih Amato, “güzelliğin” tarihinden de söz ediyor:

Rönesans’ın günümüze “Güzellik”

“Örneğin Rönesans döneminde göğüsler küçüldü ama kalçalar hala daha genişti. Bugünün aksine beyaz ten değerliydi. Güzellik ve simetrinin altın oranı kavramları ilk kez bu yüzyılda ortaya çıktı.”

“19. yüzyılda ince bel modası ortaya çıktı ve bu kez kadınlar korseye girdi. 20. yüzyılda o dönemin popüler kadın oyuncu ve modellerinin fiziksel özellikleri toplumda bir güzellik algısı oluşturdu.

Herkes birbirine benziyor!

“Günümüzde gelişen estetik sektörü sayesinde insanlar yüzlerinde ve vücutlarında beğenmedikleri birçok noktayı düzeltebiliyorlar. Ünlülerin fotoğraflarına her yaştan kadın ve erkek dermatologlara ve plastik cerrahlara başvuruyor. Sosyal medyayı takip edin. bazen birbirine benzemelerine neden oluyor. Fotoğrafta tasvir edilen kişinin dudaklarını, çekik kaşlarını veya badem gözlerini isteyebilirler.”

İşte bugünün “güzellik” etkinlikleri

“Günümüzün güzellik algısı uzun, sağlıklı ve fit bir vücut. Ne çok büyük göğüsler ne de geniş kalçalar. Bronz ten, kanıtlayamasak da. Bunun ötesinde, hayatta bağımsız olarak var olabilen, ayakta durabilen iyi eğitimli bir insan. , aktif İş hayatı, özgüveni yüksek zeki kadınlar, hobiler ve hobiler uzun vadede her zaman daha fazla kabul görür ve yaşla birlikte güzellikte büyümeye devam eder.

“Burun estetiği artık estetik olarak kabul edilmiyor”

Kozmetolog Yasemin Fatih Amato, “Burun estetiği artık estetik olarak kabul edilmiyor” diyerek şunları vurguladı:

erken dergi Programlara konu olan burun estetiği günümüzde oldukça normal bir işlemdir. Burada bunu bazı adaylarda görüyoruz. Elmacık kemiğini vurgulayan müdahalelerde de sıklıkla bulunur. Bu estetik tercih, kadınlığı teşvik ettiği için sıklıkla tercih edilmektedir. Benzer şekilde dudak dolgusu da ince dudaklı adayların sıklıkla başvurduğu estetik müdahalelerden biridir.

Ünlü sanatçı Hulia Avşar ilk olarak 1983 yılında bir güzellik yarışmasında seçilmiş, ancak daha önce evli olduğu ortaya çıkınca tacı geri alınmıştı.

“Geniş uyluk artık yok”

“O dönemde kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan iri göğüsler günümüzde daha az tercih edilir hale geldi. Bunu adaylarda rahatlıkla görebiliyoruz. Aynı şekilde geniş kalçalar ve kalça estetiği de görünmüyor.”

“Çene dolgulu üçgen görünümü”

“Çene dolgusu ile yüzün genellikle üçgen şeklini görüyoruz. Bu estetik şekil de son yılların yükselen trendlerinden biri.”

“Estetik çağın giderek azaldığını biliyoruz. Burada önemli olan kişinin memnun olmadığı bir durumu düzelterek kişide mutluluk yaratması. Ama görüyoruz ki insanlarda standart bir güzellik algısı var. Birine ihtiyaç yok. burun veya dudak, işlem veya yapılan işlemler “Sırf bu algı yüzünden. Ne kendilerini ne de oradaki insanları memnun etmeyen bir sonuç var. Birçok kız dıştan ama her iki genetik iklim koşulları da vücudumuzda değişikliklere neden olmuş. Biz güzeliz. farklılıklarla.”

“Yüzümüz aynı zamanda kimliğimizdir. Sürekli değişen bir kimlik ve ruhunuza uymayan süreç sizi daha sağlıklı kılar. Bu yüzden bir ünlünün kalça, yüz, yüz taklidi yerine ruhumuzu dinlememiz gerekiyor.”

Kaynak: Özgürlük

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu