Ekonomi

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı yılın 8 ayında 4,32 milyar dolara ulaştı

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı Ocak-Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artarak 4,32 milyar dolara ulaştı.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı Ocak-Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artarak 4,32 milyar dolara ulaştı.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’ne göre sektörün ihracatı aylık ve yıllık olarak büyümeye devam ediyor.

Sektörün 8 aylık ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 42 artarak 4,32 milyar dolara ulaştı. Ağustos ayı ihracatı 606 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri grubunda en yüksek paya sahip olan mobilya sektörünün sekiz aylık ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 35,7 artarak 2,68 milyar dolara ulaştı.

Sektör ağırlıklı olarak Almanya, ABD, İsrail, Irak ve Fransa’ya mobilya ihraç etse de en çok ihraç edilen ürünler yatak ve beşik, çocuk mobilyaları, yemek ve oturma odası için ahşap mobilyalar, metal mobilyalar, yataklardır. İçeri getirilebilir oturma mobilyası olarak.

“Mobilyada 2021’i 4 milyar dolarlık ihracat hedefinin üzerinde kapatabiliriz”

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Gülç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünya mobilya pazarında 2010’da yüzde 1’lik paya sahip olduğunu, 2020’de bu oranın yüzde 2’ye çıkacağını söyledi.

Türk mobilya sektörünün dünya pazarındaki payının son 10 yılda ikiye katlandığını söyleyen Güleç, “Sektör olarak şu anda 10 milyar dolarlık üretimimiz var. Sanayi üretim altyapımız yaklaşık 25 milyar dolar. “15 milyar dolar. Türkiye’de de bir satış hedefimiz var. Bu hedefe ulaşarak, yakaladığımız %100 büyümeyi önümüzdeki 10 yılda da sürdüreceğiz.” dedi.

Mobilya sektörünün bakanla ve kimyadan giyime metalin birçok alanıyla ilişkili olduğunu ifade eden Guilles, şöyle devam etti:

“Mobilya sektörü, karmaşık yapısıyla birçok sektöre doğrudan etki ediyor. Sanayimizde ihracatın ve üretimin büyümesi, içindeki sanayilerin gelişmesine de doğrudan katkı sağlıyor. Bu yapısıyla mobilya sektörü birçok sektörün lokomotifi konumunda. “Teknoloji, tasarım ve insan kaynakları için sanayi, sektörümüzü yeni pazarlara açabiliriz. Böylece 2021’i 4 milyar dolarlık ihracat hedefinin de ötesinde kapatabiliriz.”

“Tüm hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyoruz”

Ahmet Gülç, son 5 yılda 15 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, sektör olarak salgının zor koşullarında üretim ve ihracat yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Salgına rağmen her yıl artan bir ihracat ivmesi sergilediklerini söyleyen Güles, “2021 yılının ilk altı ayında ihracatta 2 milyar doları aştık, ilk altı ayda geçen yıla göre yüzde 35 artış sağladık. . Hedefimiz ihracatımızı yüzde 50 artırmak. Hayat normale dönüyor, adil Organizasyonlarımızı ve yeni pazarlarımızı yenileyerek tüm hedeflerimize ulaşacağımızı umuyoruz. “Değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ergin Garip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu