Ekonomi

Moody’s: ABD ve Çin’in ekonomik büyümesinin Avrupa ekonomisi üzerinde önemli etkileri olacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD ve Çin’deki ekonomik büyümenin Avrupa’nın büyümesi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini bildirdi.

Kredi Derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin azaltılarak 2021 yılında ABD ve Çin’den güçlü bir ekonomik büyüme beklendiği ve bu büyümenin Türkiye ekonomisine önemli ve olumlu etkisi olabileceği belirtildi. Avrupa ekonomisi.

Açıklamada, ABD ekonomisinde beklenen ekonomik toparlanmanın Avrupa ekonomisi üzerindeki olumlu etkilerinin Çin’in potansiyel etkisinden daha büyük olacağı belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu yaptığı açıklamada, ABD gayri safi yurtiçi hasılasındaki (GSYİH) yüzde 1’lik istikrarlı artışın, Avrupa ekonomisindeki yüzde 0,8’lik bir artıştan kaynaklandığını söyledi.

Öte yandan açıklamada, Çin’in GSYİH’sındaki yüzde 1’lik sabit bir artışın, Avrupa GSYİH’sında yalnızca yüzde 0,2’lik bir artışa yol açacağı belirtildi.

Moody’s kıdemli başkan yardımcısı Jorge Valez, “ABD’deki ekonomik büyümenin Avrupa GSYİH üzerinde Çin’den daha büyük bir etkisi var. Çünkü ABD Avrupa için daha büyük bir ticaret ortağı. Ama aynı zamanda ABD ve Avrupa’nın en büyüğü. ticaret ortakları arasında finansal koşulların ve iş döngüsünün daha yüksek senkronizasyonu.” ifadelerini kullandı.

Moody’s’ten yapılan açıklamada, 2021 yılında ABD ekonomisinin reel olarak yüzde 6,5, Çin ekonomisinin ise yüzde 8,5 oranında büyümesinin beklendiği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu