Ekonomi

Muz üretiminin yüzde 30’unu tek başına karşılayan Anamur’da kuraklık alarmı

Akdeniz, Mersin (DHA) – TürkiyeMuz üretiminin yüzde 30’unu karşılıyor AnamuriKuraklık çanları çalmaya başladı. Çiftçiler mahsullerini kurtarmanın yollarını aramaya başladıklarında mahsul kayıplarının ciddi boyutlara ulaşacağı endişesi var.

İlçede yaşanan kuraklık nedeniyle tabandaki su seviyesi düştü. Seraların deniz seviyesinde bulunduğu bölgeler nedeniyle tuzluluk oranı artmıştır. Ziraat mühendisi Bünyamin Kozak, ilçenin yılda ortalama 200.000 ton muz ürettiğini ve bunun yalnızca Türkiye’deki muz üretiminin yüzde 30’unu oluşturduğunu söyledi. Kuraklığın devam etmesi halinde mahsulün yüzde 20’sinin kaybedileceğini anlatan Kozak, sulamanın sera depolama sistemine geçebileceğini ve buharlaşmayı önlemek için üreticinin yağmurlama yerine damla sulama sistemine geçmesi gerektiğini söyledi.

Muzun suyu sevdiğini kaydeden Kozak, “Muz ağacı yılda 5 ton su tüketiyor. Akdeniz Bölgedeki muz seraları mevcut suya göre planlandı. Kuraklık böyle devam ederse muz seraları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Ormanlarımızın yakılması su tutulmasını engelledi. Genellikle yaz aylarında yaşadığımız bu sıkıntılar başımıza çok büyük dertler açar. Devlet Su İşleri (DSİ) ilk kez Anamur’da haftada bir sulama bağlantısına giden suyu kesti. Böylece tasarruf etmeye başladı. Adana ve Çukurova’da DSİ 5 gün değil 5 gün içinde su dağıtımına başladı. İki hafta önce ilk kez; “Artık yağmur yağana kadar ovalara su veremeyiz” demeye başladı. Bu seralar, bu suyu 12 ayda alacağımız düşüncesiyle yapıldı. Bu bahçeler yaratıldı, ama şimdi kuraklık. Tabii ki su yönetimi DSİ’de” dedi.

Kozak, “Önümüzdeki yıllarda bunun daha da artacağını düşünüyoruz. Bu nedenle özellikle seraya erişimde su kaynağı gelecekte sorunsuz kullanılacak alanlar olmalı. Seraları sökmemiz gerekebilir, “dedi.

Serayı besleyecek başka bir su kaynağının olmadığını vurgulayan Kozak, “Mevcut yeraltı suları da tuzlu hale geldi. Muz tuzlu suyu sevmediği için verim düşük olacak. Düşük verim çiftin borçlarını ödemesine engel olacaktır. Bu nedenle. Görüyorum ki daha zor günler yaşıyoruz.Dünyadaki kuraklık nedeniyle.Son çıkan yangınlar bu kuraklığı daha da artıracak.Ormansız köy çeşmesi susuz olduğu ve akışı sertleştiği için ya da yağmur suyu toprağı işgal etmediği için besleyemez. sürekli su içiyoruz.Artık ormanlarımız yanıyor.Artık suyumuz da “Kaynak bitmiş görünüyor. Bu nedenle yeni yatırımcıların önümüzdeki yıllarda ciddi su hesapları yapması gerekiyor. Suyu kabaca kullanmamalıyız. Hayatın her alanında. Buna muz seraları da dahildir” dedi.

Anamur’da su sıkıntısı çekmeye başladıklarını kaydeden üretici Sabri Öztürk, şimdiden ciddi önlemler almak istediğini ve Pbrahim Püryan, bu hızla seraları sökmek zorunda kalabileceklerini söyledi.

Jeoloji mühendisi Murat Baindur da bölgede ekim-kasım ayları arasında yeterli olan yeraltı suyunun bu yıl ağustos ortasına kadar tamamen tamamlandığını söyledi. Baindur, “Anamur bölgesi genellikle metamorfoz geçirmiş metamorfik kayalardan oluşuyor. Bu kayaçlar su bakımından fakir. Bu nedenle Anamur bölgesindeki yeraltı suyu kaynakları fakir. -Tarım amaçlı. Çok fazla can kaybına neden oluyor” dedi. . Bu yeni arayışlara yol açar. Son 50 yılın meteorolojik verileri bu olayların daha da artacağını gösteriyor” dedi.

Anamur'da tek başına muz üretiminin yüzde 30'unu oluşturan kuraklık sinyali

Haber Ajansı Demirören – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu