Gündem

Nahda Hareketi’nin önde gelen isimlerinden Kumani, ‘özel yetkili komite’ başkanlığından istifa etti

TunusNahda hareketinin Türkiye’deki önde gelen isimlerinden Muhammed el-Kumani, siyasi krizi yönetmek için kurulan “özel yetkili komite” başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

Kuman, sosyal ağ Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “ulusal ve parti ile ilgili durumların komiteyi fiilen feshettiğini” değerlendirdi.

Kuman, siyasi krizi yönetmek için kurulan “özel yetkili komite” başkanlığından istifa ettiğini söyledi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kai Said, yasama ve yürütme yetkisini devraldı. Eylül Kuman’ın kararlarına atıfta bulunan Kuman, aslında anayasanın bu şekilde askıya alındığını, Said’in bu kararlarla muhalifler arasındaki diyalog kapısını tamamen kapattığını ve ülkeyi benzeri görülmemiş bir tehlikeye attığını söyledi.

Ennada hareketinin 113 üyesi dün “hareket yönetiminin yanlış siyasi tercihi nedeniyle” istifa ettiklerini açıkladı.

Ennahda hareketi, Başkan Said’in olağanüstü yetkiler kazanmasıyla başlayan siyasi krizi yönetmek için 12 Ağustos’ta “özel yetkili bir komite” kurulduğunu duyurdu.

Said yasama ve yürütme yetkilerini üstlendi

Tunus Cumhurbaşkanı Saeed, parlamentonun 25 Temmuz’da çalışmayı askıya alıp başbakanı görevden almasının ardından 22 Eylül’de yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayınladı.

Yeni düzenlemelerle cumhurbaşkanının yasama ve yürütme yetkilerine ilişkin özel tedbirler alınmış, yasa tasarılarının anayasaya uygunluğunu denetlemek üzere geçici bir komisyon kurulmuştur.

Cumhurbaşkanının yetkilerini genişleten kararnameler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Tunus cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu tarafından alınan cumhurbaşkanlığı kararlarının ardından “yasama metinleri” yayınlama yetkisine sahip oldu.

Kararnameye göre, Bakanlar Kurulu artık Meclis’e değil, Cumhurbaşkanı’na karşı sorumlu olacak. Başkan başbakanı atar, kabine üyelerini, hükümet politikalarını ve kararlarını belirler.

Cumhurbaşkanına ayrıca başkanlık kararını halk oylamasına sunma yetkisi verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu