Teknoloji

NAKİL İÇİN GELDİ ŞOK YAŞADI: AYNI ANDA ÇİFTE OPERASYON

HATAY’da yaşayan 48 yaşındaki Serkan Öztürk, böbrek ameliyatı olmak için İstanbul’a geldi.

48 yaşında HATAY’da yaşıyor Serkan ÖztürkÇapraz böbrek nakli ameliyatı olmak İstanbul4ztürk 4 anadal burada yapılan sınavlara geldi Kalp Arter bloke oldu. Aynı seansta kalp ve böbrek nakli ameliyatı olan Serkan Öztürk, 4 saatlik ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Şeker hastası olan Serkan Öztürk’e yaklaşık 3 yıl önce rutin check-up sırasında böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Yavaş yavaş böbreğini kaybetmeye başlayan ve kreatinin içeriği artan Serkan Öztürk, böbrek nakli kararı aldı. Eşi ile birlikte çapraz nakil için İstanbul’a gelen Öztürk, yapılan muayenelerin ardından şaşkına döndü. Öztürk’ün 4 ana kalp damarının kilitli olduğu tespit edildi. Doktorlar, nakil işleminin bypass ile gerçekleştirilemeyeceğini söylediler. Serkan Öztürk aynı seansta kalp ve böbrek nakli ameliyatı oldu. Kardeşi, geçtiğimiz dönemde eşinin nakil listesinden çıkarılmasının ardından Öztürk’e böbreğini bağışladı. Medicaid Bahçeliyevler HastanesiÖnce baypas, ardından böbrek nakli yapılan Öztürk, tek seansta sağlığına kavuştu.

“Beklemediğim bir şeydi ve aile şoku yaşadık”

Serkan Öztürk, diyaliz tedavisi için hastaneye gittiğinde nakil olmaya karar verdiğini söyledi. İlgili hastalığım ortaya çıktı. Hiçbir şikayetim olmadı, nefes darlığım olmadı. Beklemediğim bir şeydi ve aile tarafından şok olduk. Ağabeyim sayesinde böbreğini verdi. Bir ameliyatta sağlığıma kavuştum” dedi.

Serkan Öztürk hayatında birçok şeyin eksik olduğunu açıkladı.

“Kalp hastalığı gelince hüsrana uğradık”

Böbrek nakline hazırlanan 46 yaşındaki Neslihan Öztürk, “Nakil öncesi muayene oldum ve tek böbrek konusunda daha dikkatli olacağımı anladım. Ben de nakil olmaya karar verdim. Ancak geldiğimde İstanbul’da kalp hastasıydım gidemedim, çok korktum. Gelemedik, beklenmedik bir durum oldu. Hayal kırıklığına uğradık. Ancak doktorlar, aynı anda iki ameliyatın yapılabileceğini söylediler. “Çünkü bu durum eşime iyi geldi ama eşim böbrekten çok iyi karşıladı. Onun iyi olması kaliteli bir yaşam demek. Onun huzuru benim için çok önemliydi ve şu an çok mutluyuz.”

“Yoğun bakım süreci azalır, daha hızlı büyür”

Genel Cerrah Doç. Dr. Sabri Tekin, tek seansta iki ameliyatın yapıldığı bir operasyonla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Kronik böbrek yetmezliğinden en çok etkilenen organlardan biri kalp-damar sistemidir. Hasta belli bir yaştaysa ve eşlik eden hastalıkları varsa risk çok daha fazladır. Nakil için başvuran tüm hastalarımızı kontrol ediyoruz. Özellikle bakıyoruz. Kardiyovasküler sistemde sorun varsa önceden tanımlayalım.Aynı şekilde nakil öncesi muayenelerde damar darlığı bulduk.Aynı seansta iki ameliyat yapmaya karar verdik.Her iki seçeneğin birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardı diğer.Hastanın yoğun tedavi süresi azalır.Hasta çok daha hızlı kalkar.Öncelikle hasta aynı anda anestezi alır, aynı anda iki ameliyat olur ve sağlığına kavuşur.Önce kalp damar cerrahisi ekibi ameliyat yaptı. hastamıza bypass operasyonu. Eta hastamızın kalbinin iyi durumda olduğunu ve iyi çalıştığını görür görmez hemen nakil işlemine başladık. Nakil işlemi bir saat sürmüş ve hastamız yaklaşık 4 saatlik ameliyatın ardından sağlığına kavuşmuştur.

– İstanbul

Nakil için gel, şok: Aynı anda çifte ameliyat
Nakil için gel, şok: Aynı anda çifte ameliyat
Nakil için gel, şok: Aynı anda çifte ameliyat
Nakil için gel, şok: Aynı anda çifte ameliyat

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / knlknur Sargut

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu