Ekonomi

Nar üreticisinin yüzünü güldürecek – Haberler Ekonomi

Famukale, Denizli (insansız hava aracı) – Denizli‘Nin Famukale İrlanda ilçesinde yaklaşık 24 bin dekar alanda üretilen Hikaz Narında hasat başladı. Geçen yıl tarlada kilogramı 2.20-2.80 GEL’den toptan fiyatına satılan Hicaz narı, bu yıl 3.5-4 GEL’e satılıyor. Bu yıl yaklaşık 40-50 bin ton Hicaz nar hasadı bekleniyor.

Denizli’de üretilen Hikaz narı ile ünlü Famukale ilçesinin Irriganal ilçesinde nar hasadı başladı. Yaklaşık 24 bin dekarlık bir alanda mikro iklime sahip bir alanda üretilen Hicaz narının bu yıl 45-50 bin tona kadar hasat yapması bekleniyor. Geçen yıl tarlada 2,20 – 2,80 GEL toptan fiyatına satılan Hicaz Narı, bu yıl 3,5-4 GEL’e satılıyor. Nar üreticisi Mehmed Ali Yılmaz, ihracatçı firmalar tarafından tadı, rengi, aroması, kalitesi ve yüksek kalibresi ile tercih edilen Hikazi narının yüzde 90-95’inin ihraç edildiğini ve meyve suyu içinde gönderildiğini açıkladı. Fabrikalar bölgeden iç pazara olup, aynı zamanda nar suyu ve nar ekşisi de yapmaktadır. Narın değerli olduğunu kaydetti.

Yörede kış soğuğu nedeniyle Hikaz narının üretimi düşse de, nar üretiminde profesyonelleşen çiftçilerin, ihracatçının ihtiyaç duyduğu narın kalitesini artırdığını söyleyen Yılmaz, kaliteli narın kalitesi, kalibresi, tadı. Bölgedeki mikro iklimin etkisi ve aroması sayesinde 1990’lı yıllardan bu yana üretimi devam etmektedir.Ürünün küçük ve büyük kalibreli olmasını sağlamıştır. İhracat yapılan ülke Form katma değer.Eğitime inanıyorum.Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla umudum var.Herkese bol bereketli bir hasat mevsimi diliyorum.Nar üretimi yaklaşık 20 bin dekar alanda yapılmaktadır. .Yıllara göre değişen 40 tondan 50 bin tona kadar ihracat olduğunu biliyorum” dedi.

Değerlendirme sürecinden sonra bölgede üretilen Hikaz narı özel paketlere konularak Almanya, Hollanda, İngiltere, İsviçre, Kanada ve Rusya gibi ülkelere ihraç ediliyor. – Denizli

Nar yetiştiricisine gülümsüyor

Nar yetiştiricisine gülümsüyor

Nar yetiştiricisine gülümsüyor

Nar yetiştiricisine gülümsüyor

Nar yetiştiricisine gülümsüyor

Nar yetiştiricisine gülümsüyor

Nar yetiştiricisine gülümsüyor

Nar yetiştiricisine gülümsüyor

Nar yetiştiricisine gülümsüyorNar yetiştiricisine gülümsüyor

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu