Teknoloji

NEFESİN ÖNEMİ, PANDEMİ HEMŞİRESİNİN KOLUNA ‘DÖVME’ OLDU

SİVAS’ta 6 yaşındaki hemşire Eda Sezer (24), pandemi sırasında Covid servisinde çalışırken koronavirüse yakalandı.

SİVAS’ta 6 yaşındaki hemşire Eda Sezer (24), pandemi sırasında Covid servisinde çalışırken koronavirüse yakalandı. Durum Cesar’ı buna karşı olmasına rağmen etkiledi, ancak kolunu onun etrafına doladı ve süreci bir taraf normal, diğeri gür ve altından anlattı. İngilizce “Nefes al” yazan bir akciğer dövmesi var. Bu süreçte nefes almanın önemini anladığını söyleyen Ceser, “Bu günleri unutmayayım diye koluma dövme yaptırdım.

tıbbi yardım Sivas Hastanede yoğun bakım hemşiresi olan Ceser, Türkiye’de koronavirüsü gördükten ve hastalarla güçlü bağlar kurduktan sonra Mart 2020’de koronavirüs servisine taşındı. Hastalarıyla yakından ilgilenen ve nefes almanın önemini anladığını söyleyen Ceser’in sol kolunda İngilizce “nefes al” yazan bir akciğer dövmesi ve bir tarafında çiçek figürü bulunuyor.

Eda Sezer, korovirüs sürecinin başlangıcında hasta sayısının az olduğunu belirterek, “Hepimizin çok korktuğu, ne olduğunu tam olarak anlayamadığımız bir dönemdi. Sonra vaka sayısı arttı ve ağır hasta hastalar gelmeye başladı. Servis ve yoğun bakım aynıydı. İşler büyümeye başlayınca ailelerimizden ayrılmak zorunda kaldık. Çünkü kendimize değil, ihtiyacımız olan insanlar olduğunu bilerek ailemize ve sevdiklerimize bu hastalığı bulaştırmaktan korkuyorduk. İnsanların gerçekten nefes almakta zorlandıklarını görebilirsiniz. Nefes almayı biliyorlar ama nefes alamıyorlar. Çok acı bir durumdu. Temiz hava da olsa bu insanlara umut vermek istedik. Tutabilecekleri tek el bizdik. Onlara nefes alabildiğimiz kadar hayat vermek istedik. Hastalarıma yaklaşırken, bir gün annem ve babamın da burada uyuyakalacağını ve nefes almakta zorlanabileceklerini düşündüm. Hastanede yatan hastaları bekleyen bir oğulları olduğunu biliyordum ve onlar da ebeveyndi. “Hastayken nefes almanın ne kadar önemli olduğunu gördüm” dedi.

“Kollarıma verdiğim bir kavganın resmini istedim”

Nefes almanın önemini hatırlamak için her zaman koluna dövme yaptırdığını anlatan Sezer, “Dövmeyi çok seven biri değildim ama bu süreçte yaşadığımız zorluklar ve mücadelemiz beni çok etkiledi. Ne diyorsunuz? Virüsün akciğerler için çok kötü olduğunu kesin olarak biliyorum ve bu akciğeri toplamak için solunum egzersizleri ve yoğun bakım yaparak hastaların akciğerlerini rehabilite etmeye çalışıyoruz. bakım ünitesi ekipmanları Bu pandemi dönemini ve sürecini hayatım boyunca unutmayayım diye aklıma geldi.Akciğerleri anlatan bir dövme yaptırdım.Bunun gibi şeyler. Nefes almak önemlidir. “Yaşlı, çok hasta, çok depresif olsam bile bu dövmelere bakıyorum ve nefes alabildiğime şükrediyorum” dedi.

“Aşıyı tavsiye ederim”

Kuzeninin koronavirüsten yeni kurtulduğunu vurgulayan Sezer, “Kuzenim 17 yaşında ve aşısızdı. Uzun bir yoğun bakım sürecinden geçti. Gerçekten zor bir durumdu. Sevdikleriniz için, kendi ruhunuzda nefes alabilmeyi istemek ve bazen de çaresiz hissetmek çok zor bir durumdu. Kurtuldu, onun için nefes alabildik ve o iyi. Kuzenim yoğun bakımdan çıktıktan sonra dövmemin diğer tarafındaki çiçekler açmıştı. İnsanlara verebileceğim tek tavsiyenin aşı olmaları olduğunu söyledi çünkü buradaki mücadelenin çok iyi farkındayım ve gerçekten cephede savaşan hemşirelerden biriyim.

“Nefes egzersizleri önemli konular”

Hastanede dahiliye uzmanı olan Emre Şiçek, “Süreçte hem hastaların hem de personelin psikolojileri etkilendi. Tüm doktorlar, hemşireler ve personel ile burada sistemi kurduk ve hastalara bakmak yeterli değildi. Nefes egzersizleri çok önemliydi. Tüm arkadaşlarımız kendi kendine enfeksiyon kapma riskini alarak hastalara nefes egzersizleri yapmaya başladılar. Nefes alamayan birini gördüğünüzde ona yardım etmek istersiniz. Hastaneden çıkamadık. Hemşire arkadaşlarımız Eda özellikle fazla mesai kavramını düşünmeden hastaların yanında yer aldı. Bu da hemşirelerimizi olumlu etkiledi. Eda da koluna bir dövme yaptırdı ve o anları yaşatmak istedi. Bir kişi başarılı olduğunda, daha da motive olur. “Nefes hayata bağlanır” dedi.

Nefes almak önemliydi
Nefes almak önemliydi
Nefes almak önemliydi
Nefes almak önemliydi
Nefes almak önemliydi
Nefes almak önemliydi
Nefes almak önemliydi
Nefes almak önemliydi
Nefes almak önemliydi
Nefes almak önemliydi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu