Ekonomi

Niğde’nin yöresel lezzeti ‘köfter tatlısına’ büyük ilgi

NİĞDE (İHA) – ნიგდეYöresel lezzetiyle “Et Et Tatlısı”na büyük ilgi

Atıştırmalıklar için yapıldı, şimdi siparişleri yerine getiremiyorum

NİĞDE – Nidi’de bağcılık yapmaya başlayan baba-oğul, unutulmuş yöresel lezzet köftelere hayat verdi.

Nidi’de yaşayan Muharrem Yazgan ve oğlu Mehmet Yazgan; Sağlıklı ve katkı maddesi içermeyen buğday tatlısına geçen yıl yoğun talep gelmesiyle üretimine başlandı. Üzüm bağları ve pekmezi ile ünlüdür. Kemerhisar Kentte kurulan 40 dönüm arazide üzüm yetiştiren baba-oğul, şimdi etli tatlı siparişlerini yerine getiremiyor. Endüstriyel tatlılar için unutulan yöresel lezzetleri yaygınlaştırmak isteyen Muharrem Yazgan ve oğlu, 40 dönümlük bir bağda 100 ton üzüm üretiyor. Hasat Üzümlerden elde edilen hardal, belirtilen kaplarda nişasta ve un ile fermente edilirken, kıvamını alacak üzümler, fındıklar atıldıktan sonra güneşte kurumaya bırakılır.

Geçen yıl 1 ton et üreten Yazgan ailesi, yoğun talep nedeniyle bu yıl 4-5 ton et üretmeyi hedefliyor.

Muharrem Yazgan, ihtiyacı karşılamak için her yıl üretim kapasitesini artırdıklarını belirterek, et üretiminin aşamasını anlattı. Yazar; “Kemerhisar denilince akla bağ geliyor. Bir şeye ihtiyacımız var. Çocukken dedem bağcılığı çok severdi. Bizim de boş yerimiz vardı. Zor bir yerdi. Biraz çalıştık, ortalığı topladık. Bu sene birazcık. üstelik talep arttı pandemiden dolayı böyle şeylere talep oluştu. Tekrar kaynatmaya başlayın. Kaynattıktan sonra “10 kilo mus içine bir kilo nişasta ve 200 gram un ekliyoruz. İsteyenler için basit, isteyenler için fındık yapıyoruz. Şimdi talep iyi, yurt dışına gönderiyoruz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da talep vardı, arttırabilir miyiz bilmiyorum” dedi.

Mehmet Yazgan; Babasının hobisi üzerine 40 dönümlük bir bağ diktiklerini ve akşam yemeği olarak sattıklarını söyledi. İlk etapta köfte yapıp çocuklara doğal olduğu için yedirdiklerini söyleyen Yazgan; “Bizim için yap, bize gönder” diyen çok talep vardı. Geçen yıl üretimi yapıp yurt dışına sevk ettik. “Giriş. Hedefimiz yurt dışına ve bölgeye açılıp markalaşmak. “

Köfteler; İçerisindeki malzemeye göre hem yurt içinde hem de yurt dışında 25-55 TL’ye kadar 1 kg’a kadar alıcı bulmaktadır.

Nihed'in yöresel lezzeti 'köfter tatlısı'na büyük ilgi

Nihed'in yöresel lezzeti 'köfter tatlısı'na yoğun ilgi

Nihed'in yöresel lezzeti 'köfter tatlısı'na büyük ilgi

Nihed'in yöresel lezzeti 'köfter tatlısı'na yoğun ilgi

Nihed'in yöresel lezzeti 'köfter tatlısı'na büyük ilgi

Nihed'in yöresel lezzeti 'köfter tatlısı'na büyük ilgi

Nihed'in yöresel lezzeti 'köfter tatlısı'na yoğun ilgiNihed'in yöresel lezzeti 'köfter tatlısı'na büyük ilgi

Newshlas Haber Ajansı / Yasin Esen – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu