Teknoloji

Obezitede damgalama ve ayrımcılığa karşı ‘Rolüm Ağır, Peki Senin Rolün Ne’ projesi başlıyor

– Obezitenin damgalanması ve ayrımcılığına karşı “Benim rolüm ağır, senin rolün ne” projesi başlıyor “Benim rolüm ağır, senin rolün ne” projesi obezite tedavisinde görünmez engeller olarak damgalanma ve ayrımcılığın üzerine odaklandı.

– Obezitenin damgalanmasına ve ayrımcılığa karşı “Benim rolüm ağır senin rolün ne” projesi başlıyor

İstanbul – “Benim rolüm ağır, senin rolün ne” projesi, obezite tedavisinde damgalama ve ayrımcılığı görünmez engeller haline getirdi. Türkiye Ve dünya çapında yayılan obezite, Dünya Sağlık ÖrgütüTürkiye’deki en tehlikeli hastalıkların ilk on listesine girdi.

“Benim rolüm ağır, senin rolün ne” projesi, obeziteye karşı damgalama ve ayrımcılığa karşı bir basın toplantısı ile başlıyor. Proje, obezite ve ayrımcı muamelenin damgalanmasının önündeki görünmez engellere odaklanıyor. Projenin ilk etabında uzmanlar basın mensuplarıyla bir araya gelerek “medyanın obezitedeki rolü” tartışıldı. Projenin ilk etabında medyanın obezitedeki rolüne odaklanılacak ve yıl boyunca basın mensupları ile seminerler düzenlenecek. Obezite hakkında medyada HaberlerGörsel ve dilsel kullanımın doğru etkilerinin tartışılacağı bu çalışmalarla damgalanma ve ayrımcılığa karşı etkin önlem alınması amaçlanmaktadır.

Benim rolüm ağır, senin rolün nedir Proje, obezitesi olan kişilerin hayatlarının birçok alanında karşılaştıkları damgalama ve ayrımcılığa odaklanarak obeziteyi iyileştirmenin önündeki en büyük engeli kaldırmayı amaçlıyor. Damgalama ve ayrımcılığın obez kişilerde kısıtlı sosyal yaşam, kendini beğenmeme, sağlık hizmetlerine erişememe gibi sonuçlara yol açabileceğini vurgulayan uzmanlar, obezite tedavisini olumsuz etkilediğini söylüyor.

Basın toplantısında, Türkiye Obezite Araştırma Derneği Başkanı Prof. Volkan Demirhan Yumuk, TOAD Başkan Yardımcısı Prof. Dilek Yazჯიç ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi, Reklamcılık ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Denise Sezgin önemli bilgiler verdi. Kampanya Chichek Diligil’in koşulsuz desteğiyle başladı.

“Erkeklerde yüzde 107, kadınlarda yüzde 34 arttı”

Obezitenin erkeklerde yüzde 107, kadınlarda yüzde 34 arttığını vurgulayan Prof. “Bu artışın en önemli nedenlerinden biri sedanter yaşam tarzının yaygınlaşması. Ayrıca genetik, epigenetik, çevresel, biyolojik ve psikolojik faktörler obeziteye neden olan önemli faktörlerden bazıları. Durum ülkemiz için tehlikeli hale geldi. “dedi..

“Damgalama ve ayrımcılık obezitenin tedavisini engelliyor”

“Benim rolüm ağır, seninki ne?” Projenin obeziteyi iyileştirmedeki rolü, “Damgalama ve ayrımcılık obezite tedavisinin önünde görünmez bir engel. Bu durum onların obezite ile mücadelesini de olumsuz etkiliyor. Çeşitli çalıştaylar yapılacak. deneyimli uzmanlarla yıl boyunca organize edilecektir.

“Damgalama ve ayrımcılığı değiştirmenin uzun ve zorlu bir yolculuk olduğunu biliyoruz ama bu yolculuğun obezite hastaları için ne kadar önemli olduğunu da biliyoruz. Hedef her yıl iş hayatı, sağlık ve sosyal hayat gibi konulara odaklanmak. omuz omuza mücadele ediyor ve bu değişimin tohumlarını birlikte ekiyoruz, değişimin çiçeklerini yine birlikte göreceğimize inancımız tamdır” dedi.

“Obeziteyi iyileştirmede medyanın rolü zor”
Obezitenin karmaşık bir hastalık olarak ele alınması ve tedavisinin bu yaklaşımla yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Dilek Iaziç, “Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık gibi birçok ölümcül hastalığın yanı sıra depresyon ve obezite gibi psikolojik sorunlarla da karşılaşıyoruz. Obezitenin psikolojik etkileri de önemli” dedi.

Obezite ile ilgili medyada yer alan doğru bilgilerin toplumdaki obezite algısının doğru oluşumunun düzeltilmesinde ve yanlış bilgilerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkili olduğunu sözlerine ekledi. Dilek Yazıcı bu konuda basına büyük görev düştüğünü söyledi.

“Ayrımcılık ve damgalama sosyal yaşamlarını kısıtlıyor”

Obezitesi olan kişilerin hayatın birçok alanında mücadele etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Prof. Dr. Denise Sezgin, “Damgalama ve ayrımcılık sorunu onların sosyal yaşamı kısıtlamalarına, özgüvenlerini kaybetmelerine, seyahatlerini kısıtlamalarına ve tedavi aramamalarına ya da tedaviyi geciktirmelerine neden olabilir. Obezitesi olan kişiler gizli engelleri olan kişiler olarak hayatlarını sürdürmeye çalışırlar. toplum.”

Projenin çıkış noktası olan Obezitede Rolüm Ağır – Ayrımcılık ve Damgalanma kitabının yazarlarından Prof. Dr. Denise Sezgin şunları söylüyor: Eğitim, sağlık, sosyal yaşam ve iş hayatı gibi alanlarda. “

“Dil ve Görsel Kullanım Kılavuzu: Obezite Medya Kılavuzu”

‘Obezite Medya Rehberi’, HaberlerBunun üniversitede kullanılan dil ve görsel araçlarla ilgili bir rehber olmasını istediklerini ifade eden Prof. Dr. Sezgin, “Obezite bu yıl da HaberlerOdaklandığımız medya analizleri yapıyoruz. Çalıştaylardan önce başlayan araştırmalar, çalıştaylardan sonra da devam edecek. Mart 2022’de Medya Analizi Araştırma Raporumuzu sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Bu araştırmanın sonucu arzumuzdur. HaberlerTürkiye’de kullanılan dilin değiştiği ve obeziteye sahip kişilerin olumlu imajlarının arttığı tabloyla tanışın. Ortaya çıkaracağınız hassasiyet, toplumdaki damgalama pratiğindeki değişimi kesinlikle hızlandıracaktır. ”

Obezitenin damgalanması ve ayrımcılıkla mücadelede toplumdaki her bireye ve kuruma önemli görevler düştüğünü vurgular; Bu yıl basın mensupları ve medya sektörü ile birlikte kalıcı ve etkin bir çözüme yönelik ilk adımı atmak istediklerini söyleyen Prof. Dr. Sezgin sözlerini şöyle tamamladı: “Basın duyarlılığının toplumda damgalanma ve ayrımcılığı önemli ölçüde azaltacağına inanıyoruz.”
(UGR-ACÖ-E)

Proje
Proje
Proje
Proje

Kaynak: Newslas Haber Ajansı / Uğur Çetin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu