Sağlık

OMÜ Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi ‘dalya’ dedi

OMU yetişkin kemik iliği ve kök hücreler Nakil Merkezi “dach” diyor

SAMSUN – Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ( Tıp Okulu Hastanesi), 100. kök hücre nakli ile 2 yıl önce kurulan yetişkin bir kemik iliği ve kök hücre nakli merkezi olduğunu söyledi.

Merkeze giriş, Onkoloji Hastanesi eğitim salonunda düzenlenen bir etkinlikle Yüzler Kulübü’ne nakil ile kutlandı. Etkinlik, güne özel hazırlanan reklam filminin izlenmesiyle başladı. Ardından konuşmalar başladı.

İlk konuşmada yetişkin kök hücre nakli sorumlusu Doç. Engin Kelkitli, “15 Ekim 2019 bizim için önemli bir tarih. Üniversite sıralamasında ve il sıralamasında üniversitemizden daha alt sıralarda yer alan merkezlerde kemik iliği nakli yapılsa da en büyük hayalimiz ilik nakline Türkiye’de başlamaktı. yetişkinler. “Bu bizim hayalimizin gerçekleştiği tarih. Bu arada 12 yıldır çocuk bölümünde bu transferlerin yapıldığını hatırlatmak isterim.”

Hematoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Mehmet Turgut, “On yıllardır birçok merkezde yapılsa da 20 yıl, 25 yıl oldu maalesef merkezimizde; Ayrıca hemşirelerimize de teşekkür etmek istiyorum, Ankara’da eğitime gittiler. TürkiyeBu birkaç merkezden biri olmaya aday. Ekibimiz çok güçlü. Katkı sağlayanlara teşekkür ederim dedi.

Üniversite hakkında genel bir değerlendirmede bulunan OMÜ Rektörü Prof. Yavuz İnal, araştırma merkezlerinin işlevi yerine getirebilmesinin sadece kendisine değil, bulundukları çevreye de katkı sağlayacağını söyledi. Ünal, “Yaşadığımız dünyada, özellikle sağlık sorunları, bir güvenlik sorunu ile karşı karşıya kalırsanız, size güven veren bir liman varsa hayatınız daha kolay olacaktır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, özellikle Tıp Fakültesi, bölge için güvenli liman. Dekanından hemşiresine kadar her birinizin önemli katkıları olacak. Var” dedi.

“İnsanların mutluluğunu göze alırsak daha da başarılı oluruz”

Araştırma merkezlerinin zaman içinde yenilenmesi gerektiğini söyleyen Rektör Ünal, “Bu süreçte Tıp Fakültesi de geçmişten gelen üzerine düşeni yaptı. Bu süreçte emeği geçen herkese özellikle teşekkür ediyorum. Tecrübe biraz değerli, satın alamazsınız, yani “Süreçte satın alın. Dönüştürebilirsiniz. Ve onu memnuniyetin merkezine yerleştirmek gerekir. İnsanların mutluluğunu göze alırsak daha da başarılı oluruz.”

“207 üniversite arasında ilk 10’a girmek için çalışıyoruz”

Belirlenen hedefe birlikte dönüldüğünde mutlu olmanın mümkün olduğundan bahseden Prof. Ünal, başarı sevincinin tekrarlanması ve sürdürülmesi gerektiğini anlattı. OMÜ ailesi olarak geleceğe umutla baktıklarını söyleyen Rektör Ünal, 207 üniversite arasında ilk 10’da çalıştıklarını söyledi.

Programın Rektör Yardımcısı Prof. Recep Sancak, Genel Sekreter Prof. Hüseyin Gençselep, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Cengiz Çokluk, Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Türker Yardan, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. David Given, akademisyenler, hastane yöneticileri ve personel hazır bulundu. Programın sonunda Merkez adına Rektör Ünal, Erişkin Kök Hücre Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Hediyeyi Engin Kelkitl’e teslim etti.

OMÜ Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi açıkladı

OMÜ Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi açıkladı

OMÜ Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi açıkladı

OMÜ Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi açıkladı

OMÜ Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi OMÜ Erişkin Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Merkezi açıkladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu