Gündem

Osmanlı döneminin gözde fabrikasından geriye sadece hasarlı bacası kaldı

O dönemde Osmanlı’nın gözde fabrikasından sadece hasarlı şöminesi kalmıştır.Osmanlı askerlerini barındıran 131 yıllık fabrika yetim kalmıştır.

Osmanlı döneminin gözde fabrikasından sadece hasarlı şömine kalmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun askerlerini barındıran 131 yıllık fabrika yetim kaldı

Bombanın tarihi şöminesi restore edileceği günü bekliyor

KOCAELİ – 1890’da kurulan tekstil sanayi tarihinin en eski özel sektör kurumu Karamürseli Sadece tekstil fabrikasındaki şöminesi hayatta kaldı. Vatandaşlar, 1921 yılında işgal güçleri tarafından bombalanan ve ağır hasar gören fabrikadan kalan hasarlı şöminenin restore edilmesini bekliyor.

Osmanlı döneminin ilk sanayi kuruluşlarından biri olan Karamürsel Tekstil Fabrikası, 1890 yılında Karamarsel, İzmir Körfezi, Kocaeli sahilinde kurulmuştur. Sanayinin gelişmesine büyük katkı sağlayan fabrika yapımı kumaşlar özellikle asker ve subay kıyafetlerinin dikiminde tercih edilmektedir. Fabrikanın kurucusu, üst düzey yöneticileri, üyeleri, ustaları ve çalışanları da Sultan II. Abdülhamid tarafından çeşitli nişan ve madalyalarla ödüllendirildi.

İşgal güçleri tarafından bombalandı

Kurulduğu günden bu yana birçok başarıya imza atan fabrika, Kuveyt Ulusal Savaşı yıllarında üretilen ürünlerle destekleniyor. Ancak savaş sırasında fabrika 1921 yılında işgal güçleri tarafından bombalanmış ve yıkılmıştır. Karamarsel tekstil fabrikası daha sonra Cumhuriyet döneminde kendi adını taşıyan Karamarsel’in yerine İstanbul’a taşındı.

Bu bir kuş evi

131 yıl önce inşa edilen ve o dönem sanayisine büyük katkı sağlayan fabrikadan geriye sadece hasarlı şöminesi kalmış ve bombalamadan sonra İstanbul’a taşınmış. Karamarsel ilçesinin 4 Temmuz semtinde bulunan şöminenin hasarlı duvarları şimdi bir kuş evine ev sahipliği yapıyor. Mahallelerindeki tarihi yapıdan memnun olan vatandaşlar da şöminenin restore edilmesini istiyor.

“Sadece şömine kaldı”

Ahmet Bayer, yaşadığı bölgedeki şöminenin yıllardır yıprandığını belirterek, binanın tadilat ve tadilata ihtiyacı olduğunu kaydetti. Bayer, “Fabrika askerler için kumaş üretiyordu. Ne yazık ki düşman gemileri gelince fabrika topçu ateşiyle kül oldu. Duyduğumuza göre fabrikayı su bastı ve daha sonra İstanbul’a taşındı. Fabrika İstanbul’da çalışmaya devam etti, sadece bacası kalmış, üzeri sıva ile kapatılmıştır. Şöminenin alt kısmı en üstteydi. Örneğin alt kısım aslına göre boyanmalı, kendi rengine göre yenilenmeli” dedi.

Belediye restorasyon teklifine kayıtsız kaldı

Restorasyon çalışması için Karamarsel belediyesine başvurduklarını söyleyen Bayer, bu şartların yerine getirilmediğini ifade etti. Nursen Bayer, şömine önüne konulan çöp konteynırlarının görüntü kirliliğine neden olduğunu belirterek, “Şöminemizin önüne konan çöp konteynırlarının kaldırılmasını istiyoruz. Şöminemizin onarılmasını ve çevresinin güzelleşmesini istiyoruz. Kısacası, bakım onarım istiyoruz.” Aynı zamanda şöminemize yerleştirilen kuşlardan da çok memnunuz. Burası kuşların yuvası ve onlara ev sahipliği yapıyor” dedi.

“Eskiden dinlenme yeri olarak kullanılıyordu”

4 Temmuz’da mahalle muhtarı Osman Günaydın, fabrikanın önemli bir geçmişi olduğunu belirterek şunları söyledi:

1800’lü yılların sonlarında Osmanlı sanayi döneminde inşa edilmiş ve savaş sırasında bombalamalardan ağır hasar görmüş fabrika hasar gördüğü için İstanbul’a taşınmıştır.Fabrikayı taşıdıktan sonra Yeni Karamürsel adı altında üretime yeniden başlamıştır..Tamamlanmadan önce. deniz işlerinden vatandaşlar burayı dinlenme yeri olarak kullandılar, denizde yüzdüler.Somut zamanda bu formu aldı.Burada iş yoksa bence orayı içeride tutmayı uygun gördüklerindendi. son hali “Yapılması gerekmiyor. Restorasyon ve onarım işi çok maliyetli değil. Yıllardır böyle.”

(HFV-GY-BA-Y)

Osmanlı döneminin gözde fabrikalarından sadece hasarlı şöminesi kalmıştır.
Osmanlı döneminin gözde fabrikasından sadece hasarlı şömine kalmıştır.
Osmanlı döneminin gözde fabrikasından sadece hasarlı şömine kalmıştır.
Osmanlı döneminin gözde fabrikalarından sadece hasarlı şöminesi kalmıştır.

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Huriye Ferah Vanlı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu