Sağlık

Otizmle 4 duvar arasında baş etmek mümkün değil

4 duvarda otizmle baş etmek imkansız

KOCAELİ – Özel eğitimde çocuklar dört duvar arasında kalmaz, hayvanlar ve sosyal çevre uyaran eksikliğini gidererek gelişimlerine büyük katkı sağlayacaktır. Uzmanlar, özel çocukların eğitiminin kapalı bir ortamla sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Çocuk sadece dört duvar arasında değil, sosyalleşmenin sosyal ortamında da eğitim almalıdır.”

Çocukların doğal ortamda aldıkları eğitim onların gelişimine büyük katkı sağlar.Hayvanlarla etkileşime giren ve doğayla bütünleşen çocuklar onların gelişiminde büyük rol oynar. Uyaran eksikliği olan çocuklarla temas, onların iletişim kurma yeteneklerini de büyük ölçüde geliştirir. Dört duvarla çevrili olmadan sosyalleşen çocukların gelişimlerinde olumlu etkiler görülmektedir. Hayvanlarla etkileşime giren ve doğa ile ilgili eğitim alan çocuklar bu sayede birçok sorunun üstesinden gelebilirler.

“Bizim AlmanyaBulamadığımız bir ortam

Almanya’dan oğlu Mahir’i yetiştirmek için Türkiye’den gelen Sema. kamyonDoğal ortamda olmanın oğlunun hem eğlenmesine hem de eğitime daha fazla konsantre olmasına yardımcı olduğunu kaydederek, “Oğlum zaten doğayı çok seviyor. Her gün buraya ata binmesi onu çok etkiliyor. Almanya’da biz Almanya’dayız. tavukları kovalayan köpekleri görün. “Dört duvar arasında onu bulamadık. Hayvanlarla olan ilişkisi göz teması ile artar. Hayvanlarla daha çok vakit geçiriyor. “Doğal bir ortamdayız. Bu, Almanya’da bulamadığımız bir ortam” dedi.

“Çocuklarımız doğrudan temas halinde”

Eğitimini alan Mehmet Basri’nin annesi Medine Estin, hayvanlarla ve doğayla temasın hem çocuklara hem de kendimize yardımcı olduğunu belirterek, “Aileler olarak burada kendimizi çok rahat hissediyoruz. Moda pikniğinde gibi hissediyoruz kendimizi. İnek’i tanımıyordu.Şimdi ben çocuğumu seviyorum dediğim anda ona dokunuyor.İşte hayvanlarla oynuyor.Onlara dokunduğunda geri çekilen çocuk şimdi kendisi dokunuyor.İşte çimenlere gidiyoruz.Bu hepsinin duyusal yeteneği var.Genellikle duyu dersine girdiğinde plastik üzerinde yürüyor.Ama burada çimenlere gidiyorlar.Burada çocukken çok katkıları oldu.Diğer illerde çevre olsun. Rehabilitasyon yapıyorlar.Bir sürü hayvan var.Hayatımda ilk defa burada flamingolar gördüm.Çocuklarımız “Birbirleriyle iletişimleri var. Bence burası sosyal bir ortam” dedi.

“Hayvanları gördüğümüzde göz temasının da arttığını görüyoruz”

Oğlu Hakan Merkez’de eğitim gören anne Zeinep Sandıkchi, “Buraya geldiğimizde Hakan’ımızın hiçbir teması yoktu. Buraya geldiğinde her şeyle bağlantı kurmaya başladı. O yüzden ikinci kez buraya geldik. Burada çocuğumuz doğada çok sakin hissediyor. .Hayvanlarla etkileşime giriyor ve çok daha rahat hissediyor. “Rahat hissediyor. Hayvanlara baktığımızda göz temasının da arttığını görüyoruz. Bizi çok mutlu ediyor. O korkmuyor.”

“Çocuklar hayvanlarla etkileşime girdiklerinde uyarıcı görevi görürler”

Sürekli eğitimin çocuklara sadece sınıfta değil sosyal ortamda da faydaları hakkında bilgi veren Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi Senna Nuri, şunları kaydetti: Çocuğa, dört duvara kenetlenmiş birçok hayvanın olduğu, zengin uyaranların olduğu bir ortamda eğitim verilir. Otizmde çok fazla uyaran eksikliği olduğu için çocuklar hayvanlarla etkileşime girerken uyaran görevi görürler. Ancak çocukların sosyal ilişkilerinde gelişmeler gözlemlenmektedir. Ancak sosyal bir ortamda kendini daha rahat hissettiği için kendini daha rahat ifade edebilmektedir. Özel eğitim sadece okulda alınan bir eğitim değil, evde de devam ettirilmesi gereken bir eğitimdir. Ailelerin de morali yüksek olmalı ve çocukları ödevlerine devam etmelidir. Aile moralinin yüksek tutulması, çocukların evdeki eğitimleri üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

“Doğayla ve hayvanlarla temas halinde olmak önemli”

Okul öncesi öğretmeni Aishe Tavsanji, “Fiziksel uyaranlar bizim için çok önemli. Özellikle otizmli çocuklarda bu durumu olabildiğince az azaltmaya çalışıyoruz. Çünkü normal bir insanda bile çocuğumuzun becerilerinde gerileme yaşayabiliriz. Çocuğun sosyal becerileri psikomotor becerilerde gerilemeye yol açabilir.Birçok uyaran çocukların becerilerine katkıda bulunur. Asıl amacımız çocuğa farklı bir deneyim sunmaktır.Dört duvar arasına bir şeyler dayatarak eğitimde başarılı olabileceğimizi düşünmüyoruz. .Farklı beceriler geliştirmeye çalışıyoruz.”Çocuklarımız bu durumda kendilerini daha rahat hissediyorlar. “Ne kadar çok teşvik sunarsak, o kadar çok geri bildirim alırsınız” dedi.

4 duvarda otizmle baş etmek imkansız

4 duvarda otizmle baş etmek imkansız

4 duvarda otizmle baş etmek imkansız4 duvarda otizmle baş etmek imkansız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu