Gündem

PAMUĞU PODYUMA HAZIR HALE GETİRİYORLAR

DİYARBAKIR organize tekstil sanayi bölgesindeki fabrikalarda 18 bin kişinin istihdam edildiği söyleniyor.

DİYARBAKIR organize tekstil sanayi bölgesindeki fabrikalarda 18 bin kişinin istihdam edildiği söyleniyor. Diyarbakır Ticaret Oda Başkanı Mehmed KayaTekstil kentinde 35 fabrikanın faal olarak çalıştığını kaydeden Eroğlu, 2022 yılına kadar 70 fabrikanın tamamlanacağını ve toplam 30 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle Diabark Tekstil Sanayi Bölgesi’ndeki bir tekstil fabrikasını ziyaret eden Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, temsilcilerin “Pamuktan podyuma” sloganıyla yola çıktığını belirterek, “Burada bütün işler tamamlandı. Kaia” dedi. 35 fabrikada toplam 35 bin kişinin istihdam edildiğini söyleyen Kaia, 2022 yılı sonuna kadar 70 fabrikanın faaliyete geçeceğini ve çalışan sayısının 30 bine ulaşacağını söyledi.

Diyarbakır’da iplik, dokuma kumaş ve konfeksiyon bölümleri bulunmaktadır.

Ayrıca Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim alanında özel tekstil kampüsünde iplik, dokuma kumaş ve konfeksiyon bölümü de bulunmaktadır. Dokumada ayda 2 bin 500 ton kumaş, iplikte ayda bin ton ve hazır giyim bölümünde ayda 1 milyon adet. DTO Başkanı Kaya, bitmiş ürünün İspanya, Rusya, Avrupa ve hatta Dominik Cumhuriyeti’ne sevk edildiğini söyledi. Kaya, “Pandemi döneminde fabrikalar üzerlerine düşen tüm şartları yerine getirdi. Şu anda çalışmalar sağlıklı koşullarda yürütülüyor. Diyarbakır’ın ihracattaki payı yaklaşık 250 milyon dolar. Bu sayıyı artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kadınlara karşı pozitif ayrımcılık

Kaya, yüzde 50 kadın kotası uygulamasının tekstil fabrikalarındaki tüm istihdam için geçerli olduğunu söyledi. Örneğin şu anda giyim bölümünde çalışan 700 işçiden 500’ü kadındır. Önceliğimiz kadının yaşama, üretime katılımı ve ekonomik özgürlüğünü kazanmasıdır.

Oyun alanı için pamuk yapıyorlar
Oyun alanı için pamuk yapıyorlar
Oyun alanı için pamuk yapıyorlar
Oyun alanı için pamuk yapıyorlar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu