Ekonomi

Pancar alımları törenle başladı – Haberler Ekonomi

TEPEBAŞI, ESKİŞEHİR (İHA) – 2021-2022 pancar alım kampanyası çerçevesinde 89. pancar alım sezonu,

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker fabrikasında düzenlenen törenle başladı.

Binlerce çiftçinin merakla beklediği şeker pancarı alımları fabrika bahçesinde düzenlenen törenle başladı. TÜRKŞEKER Genel Müdürü Makahit Alkan, 2021–2022 pancar alım kampanyasının lansmanına katıldı. muslukta Kaymakam Ahmet ალიnal, AK Park Eskişehir İl Başkanı ჰihni შalშşkan, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Önder, Tepebaş მერი Belediye Başkanı Ahmet Atach, Odunpazar Belediye Başkanı Kazım Kurt, diğer ilçe belediye başkanları

Protokol üyelerinin serbest bırakılmasının ardından bazı çiftçilere hediyeler verildi. Kurdele kesimiyle yapılan temsilci açılışının ardından TÜRKŞEKER Genel Müdürü Makahit Alkan ve beraberindeki protokol üyeleri pancar yüklü ilk aracın kantarını ölçerek tesisi inceledi. Tören, protokol üyelerinin tesisteki genel incelemesinin ardından sona erdi.

Çiftçi Fiyatlardan memnun değilim

Yüzlerce çiftçi ilk mahsullerini kamyonlara yüklerken törende acı bir sevinç yaşandı. Çiftçiler ürünlerini satmaktan mutlu olurken, fiyatlardan da şikayet ediyorlar. Satın alma fiyatlarının düşük ve maliyetlerin yüksek olduğunu savunan çiftçiler, gelişmeyi dört gözle bekliyorlar.

İlk mahsulünü satılık tırına eken ve bir şeker fabrikasına getiren Ener Şahan, önümüzdeki yıllarda şeker pancarı eken çiftçi olmayacağını söyledi. Yüksek maliyetlerin ve kuraklığın çiftçilere zarar verdiğini söyleyen Şahan, “Bu yıl pancar kuraklıktan dolayı zayıf. Hasat her yıl biraz daha düşük. Uzun süre kazanacağız ama maliyetler çok yüksek. Şu anki fiyat şu anki fiyat. çiftçiyi tatmin etmez pancar yetiştiricisini bulur. Yaklaşık 35 ton getirdim ama verim düşük çünkü maliyetler yüksek, çiftçi ekimi azaltacak. “Çoğu gidebilir” dedi.

“Çiftçinin işi çok zor”

Ahmet Haki Hakin, pancar almaya başladığı için mutlu olduğunu ancak taban fiyatının düşük olduğunu belirterek, “Bugün çok bereketli bir gün ama taban fiyat çok düşük. Şu anda tasarruf yapmıyor. Çiftçinin işi çok zor. verim düşük, “Doldurmak çok zor” dedi.

“Mutluyuz ve mutluyuz”

Alımların başlamasına sevindiğini ancak fiyatların daha yüksek olması gerektiğini söyleyen Ayhan Özdal, şunları söyledi:

“Çiftçiye hayırlı olsun. Neşeli ve mutluyuz. Umarım verimli olur. Fiyatlar biraz düzeldi ama yine de ucuz. Biraz daha büyümeleri gerekiyor.” – Eskişehir

Pancar alımları törenle başladı

Pancar alımları törenle başladı

Pancar alımları törenle başladı

Pancar alımları törenle başladı

Pancar alımları törenle başladı

Pancar alımları törenle başladı

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu