Sağlık

Pandeminin bitmesini bekleyenlere kötü haber! Bilim insanları ‘Daha fazlası var’ diyerek 2 farklı senaryoyu paylaştı

225 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 5 milyondan fazla cana mal olan koronavirüs, son zamanlarda çeşitlerinde ortaya çıktı. Özellikle Delta varyantı ile dünyadaki vaka sayısı artan bir trende girmiştir. Sonunda 3’ten 6’ya kadar olan ışığı görmeyi umanlar, bilim adamlarının kötü bir durumu var. Haberler “Daha fazlası için hazırlanın” dedi.

Uzmanlar, koronavirüs pandemisinin 2 şekilde sona ereceği konusunda hemfikir. Buna göre ya herkes aşılanacak ya da herkes enfekte olacak. Bilim adamlarına göre ikinci senaryo en kötü durum senaryosu. Çünkü senaryo uygulanırsa milyonlarca insanın hayatını kaybedeceği söyleniyor.

Varyantlar nedeniyle tekrar tekrar enfekte olmanın mümkün olduğunu vurgulayan uzmanlar, yeni vakalarda dalgalanmalara karşı “Hazır olun” mesajı veriyor. Minneapolis’teki Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Politika Merkezi direktörü ve ABD Başkanı Joe Biden’in danışmanı Michael Osterholm şu açıklamaları yaptı:

“Bu dalgalanmaların tüm dünyada devam ettiğini görüyoruz. Sonbahar veya kış aylarında bir artış daha görebiliriz sanırım. Koronavirüs tüm insanlara bulaşana kadar durmayacak. Tüm insanlara bulaşana kadar durmayacak. Göreceğiz. “En azından birkaç yıl içinde daha fazla aşı bulacağız. Buradaki en önemli şey aralarındaki mesafe olacak.”

Danimarka’daki Roskilde Üniversitesi’nde epidemiyolog ve nüfus sağlığı profesörü Lon Simonsen’e göre, son 130 yılda belgelenen beş grip salgını, Covid-19’un nasıl takip edildiğini gösteriyor. Simonsen, en uzun küresel grip salgınının beş yıl sürmesine rağmen, ortalama iki veya üç yıl boyunca genellikle iki ila dört enfeksiyon dalgasını kapsadığını belirtiyor.

Salgının altı ayda bitmeyeceği açık. Uzmanlar genel olarak dünya nüfusunun yüzde 90-95’inin bağışık olması durumunda mevcut salgının ortadan kalkacağına dikkat çekiyor. Simmonsen, “Aşı, pandemiyi sona erdirmenin anahtarıdır.” Dedi. ”

Salgının bitmesini bekleyenlere kötü haber!  Bilim insanları

Haberler.com – Haberler

Jülide İshakoğlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu