Magazin

Patentli güvercinler Aydın’dan Denizli’ye uçtu

Denizli’nin patentini aldığı 9 asırlık güvercin cinsi Aidan’dan Denizli’ye uçtu.

Denizli patentli 9. yüzyıl özel cins güvercinler entelektüelDenizli’den Denizli’ye uçtu. “Denizli Dolapçısı” olarak tescillenen ve dünyada tek olan oyuncu, güvercin ırkında 60 kilometre kat ettiği 3. ve son etabı başarıyla tamamlayarak sahiplerine kupa, madalya, altın ve nakit ödüller kazandı.

Dünyada en nadir bulunan güvercin ırklarından olan ve yaklaşık 6 yıl önce tescili yapılan ‘Denizli Dolapçısı’ oyuncu güvercin ırkını yaşatanlardandır. Saraikoi Güvercin Severler Derneği yönetimi, bu ırkın özelliklerini korumak ve üretimini sağlıklı tutmak için 4 yıldır yürüttüğü 2021 yarışmalarını tamamladı. 1200’lü yıllardan beri Osmanlı’da yetiştirildiği söylenen bir güvercin cinsini yetiştirmeye devam eden ve bu cinsi “Denizli Dolapçısı” adıyla tescilleyen Denizlili güvercin severler, yarıştıkları yarışmaları tamamladı. Türün geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için dernekleri aracılığıyla düzenli olarak düzenledikleri yarışmaları tamamlayan dernek üyeleri hem ödül törenine hem de ödül törenine katılıyor. Eylül Ayın ilk güvercin mezatıyla kış sezonu açıldı.

Başta Aydın ve çevre illerden olmak üzere Denizli’den çok sayıda davetlinin katıldığı Sarayköy Güvercin Severler Derneği Ödül Töreni’nde Beden Eğitimi Öğretmeni Hobi Dolapçi’nin çizgi filmi Süleyman Çıvan, 2021 Bebek Closazara Sürüm, 6021 Bebek Klozet Sürüm arasındaki yarışmada birinci oldu. Yarışmada Süleyman Dinç ikinci, İsmail Sarıkaia üçüncü, Murat Çapali dördüncü ve rakibi Kargaliu beşinci oldu. Süleyman Şivan Gart Güvercin başka bir yarışmada birinci oldu ve sahibine çifte kupa kazandı.

Kupa yarışı üç aşamada düzenlendi.

Patentli güvercin ırklarının yarışmalar yoluyla daha da geliştirildiğini söyleyen Güvercin Severler Derneği Başkanı Başkan Kapala, “Amacımız patentli güvercinlerimizin bilgeliğini geliştirerek gelecek nesillere bozulmadan aktarmaktır. Oyunu, rengi ve zekasıyla dünyada tek olan bu cins, son dört yıldır Puppies ve Cards adında iki ayrı serbest bırakma yarışması düzenliyoruz. Saraikoi’de güvercin besleyen hobilerin dostluğunu pekiştiren bu tür etkinliklere katılımları her geçen yıl artıyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ne

Öğrencileri ile büyürken çifte kupa kazandı

2021 Bebek Dolap Açma yarışmasında birinci olarak 2 kupa kazanan beden eğitimi öğretmeni hobisi Süleyman Şivan, “Yaklaşık 20 yıldır güvercin besliyorum ama bir yıldır okulumda öğrencilerimle birlikte marangoz yetiştiriyoruz. son 3 yıldır “Güvercinlerde de kupalarda da kupalar kazandık. Öğrencilerime hayvan sevgisini aşılamak için elimden geleni yapıyorum. Genç nesillerin bu aşkta çok güzel şeyler edinmelerine yardımcı oluyoruz” dedi.

Güvercin satışlarının ilk müzayedesi Eylül ayında gerçekleşmesine rağmen, törende yarışmalara katılan jüri üyelerine ve yarışmaya katılan güvercin sahiplerine kupa ve ödülleri verildi. Yarışmada birinci olan güvercinini bağışlayan Süleyman Şivan, dernekten büyük beğeni topladı. – Denizli

Kaynak: Newslas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu