Magazin

Patentli güvercinler Aydın’dan, Denizli’ye uçtu

Aidin’den Denizli’ye Patentli Güvercinler Uçuyor Denizli Patentli Güvercinler Sahiplerine Sahip Çıkıyor Denizli patentli 9. yüzyıla ait ön cins güvercinler Aidan’dan Denizli’ye uçtu.

Patentli güvercinler entelektüel‘Ve, Denizliuçtu

Denizli patentli güvercinler sahiplerine kupa kazandırdı

DENİZLİ- 9. yüzyıl Denizli güvercinleri, patentlerle Aydın’dan Denizli’ye uçtu. Oyuncu, “Denizli Klozet Mağazası” olarak tescillenen ve 60 kilometre kat ettiği dünyada tek olan ve sahiplerine kupa, madalya, altın ve nakit ödüller kazandıran damızlık güvercinlerin 3. ve son aşamasını başarıyla tamamladı.

Dünyanın en nadir güvercin ırklarından olan ve yaklaşık 6 yıl önce tescili yapılan “Denizli Dolapçısı” güvercin besleyenlerden biridir. Saraikoi Güvercin Severler Derneği yönetimi, bu ırkın özelliklerini korumak ve üretimini sağlıklı tutmak için 4 yıldır yürüttüğü 2021 yarışmalarını tamamladı. 1200’lü yıllardan beri Osmanlı İmparatorluğu’nda yetiştirildiği söylenen güvercin ırkını beslemeye devam eden ve bu ırkı “Denizli Dolapçısı” adıyla tescilleyen Denizlili güvercin severler, yarışacakları müsabakaları tamamladı. Cinsi geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmak için dernekleri aracılığıyla düzenli olarak düzenledikleri yarışmaları tamamlayan dernek üyeleri, hem ödül törenine hem de ödül törenine katılacak. Eylül Ayın ilk güvercin müzayedesiyle kış sezonu açıldı.

Başta Aydın ve çevre illerden olmak üzere Denizli’den çok sayıda davetlinin katıldığı Sarayköy Güvercin Severler Derneği Ödül Töreni’nde beden eğitimi öğretmeni Hobi Dolapçi çizgi filmi Süleyman Şivan 2021 Bebek Dolap Sürüm 60 yarışmasında birinci oldu. Yarışmada Süleyman Dinç ikinci, İsmail Sarıkaia üçüncü, Murat Çapali dördüncü ve rakibi Kargaliu beşinci oldu. Süleyman Şivan Gart Güvercin ikinci yarışmada birinci oldu ve sahibine çifte kupa kazandı.

Kupa yarışı üç aşamada düzenlendi.

Sarayiköy Güvercin Severler Derneği Başkanı Kapali, patentli güvercin ırklarının yarışmalarla daha da geliştirildiğini belirterek, “Amacımız Denizli’ye özgü patentli güvercinlerimizin ve onların ırklarının bilgeliğini gelecek nesilleri bozmadan geliştirmektir. Oyunu, rengi ve zekasıyla dünyada tek olan bu cins, son dört yıldır Puppies ve Cards adında iki ayrı serbest bırakma yarışması düzenliyoruz. Emeği geçen ve destek olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Benzer etkinliklere katılımın her yıl artması Saraikoi’de güvercin besleyen hobicilerin dostluklarını güçlendiriyor.

Öğrencileri ile büyürken çifte kupa kazandı

2021 Bebek Dolap Açma yarışmasında birinci olarak aynı anda 2 kupa kazanan beden eğitimi öğretmeni hobisi Süleyman Şivan, “Yaklaşık 20 yıldır güvercin besliyorum ama okulumda öğrencilerimle birlikte bir dolap tasarımcısı yetiştiriyoruz. 3 yıldır hem güvercinlerde hem kupalarda kupalar kazandık. Öğrencilerime hayvan sevgisini aşılamak için elimden geleni yapıyorum. Genç neslin bu aşkta çok güzel şeyler kazanmasına yardımcı oluyoruz” dedi.

Güvercin satışlarının ilk müzayedesi Eylül ayında gerçekleşmesine rağmen, törende yarışmalara katılan hakimler ve yarışmaya katılan güvercin sahiplerine kupa ve ödülleri verildi. Yarışmada birinci olan güvercinini bağışlayan Süleyman Şivan, dernekten büyük beğeni topladı.

Patentli güvercinler Aydın'dan Denizli'ye uçtu
Patentli güvercinler Aydın'dan Denizli'ye uçtu
Patentli güvercinler Aydın'dan Denizli'ye uçtu
Patentli güvercinler Aydın'dan Denizli'ye uçtu

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Eren Elieza Polat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu