Sağlık

PROF. DR. CANTÜRK: 300 ÖLÜMÜ DAHA ÖNCE 30-40 BİN VAKA SAYILARINDA GÖRDÜK

KOCAELİ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Salgında ölenlerin sayısına odaklanan Dr. Zafer Kantürk, “Günlük vaka sayısı 17 bin ile 23 bin arasında değişiyor.

KOCAELİ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını kaydeden Dr. Zafer Cantürk, “Günlük ölüm sayısı 17 bin ile 23 bin arasında değişiyor. Ancak ölü sayısı 300’e yükseldi. Bu dönemdeki ölüm sayımız buydu. Daha önce 30 40 bin gördüğümüzde. Yeter ki vaka sayısı sabit kalsın. Mortalite artıyor. “Süreçte değiştirilen seçeneklerin daha agresif olduğunu gösteriyor” dedi.

Cocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr.Saffer Cantürk, Türkiye Ülke genelinde koronavirüse bağlı ölümleri artırmaya odaklandı. Koronavirüs enfeksiyon sayısının son iki ayda sabit kaldığını iddia edenlerin sayısı giderek artıyor. Dr. Cantürk, yeni seçeneklerin daha tehlikeli olduğunu söyledi.

En az iki doz aşı almanın hayati önem taşıdığını söyleyen Prof. Kantürk, “Türkiye’de ve Kocaeli genelinde vaka sayısı yok olma eşiğinde. Günlük vaka sayısı 17.000 ile 23.000 arasında değişiyor. Ancak ölü sayısı 300’e yakın. mortalite artar.Bu süreçte değişen varyantların daha agresif olduğunu gösterir.Bir kez aşı yapmaktan kaçınmamalıdırlar.İlk dozu almayan illerde yaşayan vatandaşlara ilk dozu,ilk dozu yaptıranlara yaptırılmalıdır. “İkinci bir doz almanız gerekiyor. Bu gerekli” dedi.

‘117 hastadan 111’i aşılandı’

Houston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya atıfta bulunarak, aşının koronavirüsle mücadeledeki önemine vurgu yapan Prof. Dr. Cantürk şunları söyledi:

“Son zamanlarda koronavirüs verilerinin arttığını görüyoruz. Aynı zamanda literatürü de inceliyoruz. Houston Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmanın sonucu var. Hastaneye kaldırılan 28 hastanın 26’sı aşısız, sadece 2’si aşısızdı. aşılanmış ve aynı çalışmada 14 entübe hastanın aşısız olduğu veya ikinci dozu olan ancak antikor yapmak için yeterli zamanı olmayan 14 hasta olduğu tespit edildi.

“İnsanlık için aşı olmalılar”

İki doz aşı alındıktan sonra vücutta üretilen antikorların zamanla azaldığına dair bir görüş olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Cantürk şöyle devam etti:

“İkinci dozdan sonra üçüncü doz konusuna gelince, bu aşıların ne kadar süre etkili olduğu konusunda farklı görüşler var ancak rakamlar henüz net değil. Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ile kavramı ortaya attı. “İnsanların üçüncü bir dozu olması gerekiyor. Bu aşı sadece kendini savunma için değil, toplumun, dünyanın ve hatta insanlığın hayatta kalması için de önemli. Türkiye’de ve dünyada aşılama oranı %80’e çıktı. Koronavirüs. “Zaman geçecek ama ölümcül olmayacak. Bir halk sağlığı sorunu olmaktan çıkacaktır. Bu nedenle herkes aşı konusundaki tereddütlerini bir kenara bırakıp insanlık için aşı yaptırmalıdır. “

Öğretmen ve öğrencilere aşı çağrısı

Yüz yüze eğitime geçiş kararının ardından öğretmen ve öğrencilerin aşılanmasının halk sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Cantürk, “Bakanlık ve hükümet, aşı konusunda kararsız olan ve aşıya uymayan öğrenci ve öğretmenlerin okullarda aşıya devam etmeleri için haftada iki kez PCR testi yaptırıyor. Bunu yaptırmaları önemli” dedi.

Prof.  DR CANTÜRK: 30-40 bin vaka sayısında 300 ölüm gördük
Prof.  DR CANTÜRK: 30-40 bin vaka sayısında 300 ölüm gördük
Prof.  DR CANTÜRK: 30-40 bin vaka sayısında 300 ölüm gördük
Prof.  DR CANTÜRK: 30-40 bine varan vaka sayısında 300 ölüm gördük

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu