Sağlık

Prof. Dr. Oğuztürk’ten ‘Mu’ varyantı açıklaması: “Pandeminin baskın varyantı olarak, hala Delta varyantını görmekteyiz”

Prof. Dr. Ohuztürk’ün “Mu” varyantının açıklaması: “Baskın pandemi varyantı olarak hala Delta varyantını görüyoruz”, Bir başka …

Prof. Dr. Oğuztürk’ün “Mu” varyantının açıklaması: “Pandeminin baskın varyantı olarak hala Delta varyantını görüyoruz”

“Mu varyantı, henüz zahmetli grupta olmasa da grubun dikkat ve ilgiye ihtiyacı olan beşinci üyesi olarak açıklandı”

“Mu varyantı, diğer virüsler gibi, ateş, öksürük, kasılmalar ve koku alma ve tat alma süreçlerinde rahatsızlıklarla karakterizedir.”

“Virüsün bu çeşidinin 9 ay boyunca dünya çapında 40’tan fazla ülkede aktif olduğu konusunda kesin olan nedir?”

“Şu anda tüm aşılarımız virüsün bu varyantlarına karşı etkisiz ve etkinliği devam ediyor”

“Kaçış seçeneği henüz kurulmadı”

Ankara – Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Hakan Oğuzurk, Dr. Mu varyantı hakkında yaptığı açıklamada, “Kesin olan şu ki bu virüs 9 aydır dünya çapında 40’tan fazla ülkede aktif. Ama şimdi hala Delta seçeneğini küresel olarak baskın bir seçenek olarak görüyoruz. Bu bir salgın.”

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Hakan Oğuzurk, Güney Amerika’da ortaya çıkan ve daha sonra 40’tan fazla ülkede ortaya çıkan Mu seçeneğinin öncelikle düşünülmesi gereken bir seçenek olduğunu ancak merak etmeyin olduğunu söyledi. Prof. Oğuztürk, Dr. StatementHA tarafından bir muhabire yaptığı açıklamada, dünyadaki en aktif ve baskın varyantın Delta olduğunu, yaklaşık 9 ay önce gösterilen mu varyantının baskın hale gelmediğini de kaydetti. Aşının önemine vurgu yapan Ögutsurk, şu anda dünyada kullanılan aşıların mevcut tüm varyantlara karşı etkili olduğunu söyledi.

Sonuç olarak hem Güney Amerika ülkelerinde hem de Avrupa’da hastalık yapmaya başladı” dedi.

Mu seçeneği ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Hakan Oğuztürk, “Dünya Sağlık Örgütü Yaklaşık 2 gün önce mu varyantı adı verilen yeni bir varyant hakkında bir mesaj yapıldı. Aslında virüs ilk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tespit edilmişti ve daha sonra bu varyantın birçok Güney Amerika ülkesinde bulunduğu açıklandı. Kesin olan şu ki, bu virüs 40’tan fazla ülkede, muhtemelen birden fazla ülkede dolaşmaya devam ediyor. Bunun sonucunda Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya gibi Avrupa ülkelerinde de hastalık yayılmaya başladı” dedi.

“Mu varyantı, henüz zahmetli grupta olmasa da grubun dikkat ve ilgiye ihtiyacı olan beşinci üyesi olarak açıklandı”

Mu varyantı ile ilgili duyurunun geçtiğimiz günlerde WHO’dan geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Oğuzurk, “Dünya Sağlık Örgütü, virüsler için ‘Anksiyete Grubu’ ve ‘Dikkat Grubu’ olmak üzere iki kategori oluşturduğu süreci hızlandırdı. Bu konuda ‘Mu’ seçeneği henüz endişe verici bir grup olmasa da , “Dikkat ve özen gösterilmesi gereken beşinci unsurdur. Sonuç olarak mu varyantı dikkat etmemiz gereken bir virüstür ancak şimdilik çok endişeli olmadığımızı söyleyebiliriz çünkü zaman içinde çok da endişeli değiliz. şahsi kanaatimce beni rahatsız eden virüsler arasında değil” dedi.

“Mu varyantı, diğer virüsler gibi, ateş, öksürük, kasılmalar ve koku alma ve tat alma süreçlerinde rahatsızlıklarla karakterizedir.”

Mu varyantının yeni bir belirti veya semptom göstermediğini iddia eden Prof. Dr Oğuzurk, “Birçok çalışmanın sonuçlarına göre mu varyantının çok farklı şikayet ve semptomlara neden olmadığı yönünde iddialar var. Mu varyantında da diğer virüsler gibi ateş, öksürük nöbetleri, koku bozuklukları ve belirgin tat alma süreçleri var. Mu varyantında, ancak kesinlikle yeni virüsün ayrı bir şikayeti olarak ortaya çıkmadı” dedi.

“Virüsün bu çeşidinin 9 ay boyunca dünya çapında 40’tan fazla ülkede aktif olduğu konusunda kesin olan nedir?”

Özürk, “Bu dünyadaki baskın varyant olabilir” gibi bazı görüşler tarafından yapılan açıklamaların olduğunu belirterek, “Kesin olan bu viral varyantın dünyada 9 aydır ve 40’tan fazla ülkede aktif olduğudur. Küresel pandeminin baskın varyantı olarak hala delta varyantını kullanıyoruz. Bu virüs bahsettiğimiz gibi oldukça bulaşıcı bir varyant olsaydı, deltanın 9 ay boyunca hakim olduğu durumu ortadan kaldırır ve süreci geçirirdi. baskın hale gelebilir.

“Şu anda tüm aşılarımız virüsün bu varyantlarına karşı etkisiz ve etkinliği devam ediyor”

Öztürk, mu varyantının diğer aşı varyantlarına göre daha zayıf olduğunu kaydederek, aşılamanın önemine dikkat çekerek, “Virüsler, enfeksiyon ile ölüm arasında dalgalar yaşayabilen bir süreç izliyor. Etkililik. Elbette tüm varyantlar mevcut aşıları etkileyebilir. Şu anda bazı genetik değişiklikler diğer varyantlara benzer olabilir. Bazı yayınlarda korona yani bir kaçış söz konusu olabilir. Ancak bu konuda net değil, mevcut tüm aşılarımız virüsün bu varyantlarına karşı etkisiz ve etkinlik devam ediyor” dedi.

“Kaçış seçeneği henüz kurulmadı”

Bu tür virüslerin bir “kaçış seçeneği” oluşturabileceğini vurgulayan Ögutsurk, “Kaçış seçeneği dediğimiz bir durum var. Bu virüslerde istenmeyen ve istenmeyen bir durum. Şu ana kadar böyle bir kaçış seçeneği ortaya çıkmadı. Kaçış seçeneği nedir? Var olan tüm tedavilerden ve aşılardan kaçabilen ve kesinlikle çözülmemiş bir süreç izleyen bir viral varyant olarak adlandırılır. Kaçış varyantı ile henüz karşılaşmadık.Fakat kaçış varyantıyla karşılaşma ihtimalimiz olabilir.Sonuç olarak, dünya aşılarda global başarıyı yakalamış durumda ve bir kaçış olsa bile isteğe bağlı olarak 6-8 hafta içerisinde adapte edilmiş halde yeni aşılar üretiliyor.

Prof.  Dr. Öztürk
Prof.  Dr. Öztürk
Prof.  Dr. Öztürk
Prof.  Dr. Öztürk
Prof.  Dr. Öztürk

Kaynak: Haber Ajansı / Utku Şimşek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu