Teknoloji

Prof. Dr. Taşova: “Aşı ağır vakaları engelliyor”

Prof. Dr. Tashova: “Aşı ağır vakaları önler” Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı. doktor

Prof. Dr. Tashova: “Aşı, ağır vakaları önler”

Kukurova Üniversitesi Tıp Okulu Enfeksiyon Hastalıkları ve Kliniği Mikrobiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova:

“Yoğun bakımların neredeyse tamamı aşısız”

“Vatandaş aşısız ise PCR testi yaptırmalıdır”

“Küçük mutasyonlar bile aşıda sorun yaratabilir”

“Yüzde 5-10’luk bir grup ne yaparlarsa yapsınlar koruma almayacak”

ADANA – Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eshim Tashova, aşıların hiçbirinin virüsü yüzde 100 engelleyemeyeceğini ancak ciddi vakaların önüne geçilebileceğini söyledi. Dolaşan virüsler de azalacak ve mutasyon şansını kaybedecek” dedi.

Prof. Dr. Yeshim Taşova, Ohlas Haberler Ajansa yaptığı açıklamada, Adana’nın düşük riskli iller arasında yer aldığını belirterek, “Aşı duyarlılığı açısından bu çok iyi bir durum. Çünkü bu salgından korunmanın en önemli yolu aşı. Nüfusun yüzdesi aşılı, daha ağır vakalar var.” Bu da hastanelerimizde ve yoğun bakım ünitelerimizde daha az iş yükü anlamına geliyor. Adana’nın bu kategoriye daha erken girmesini bekliyordum ama güzel de.

“Aşı yapılmadıysa PCR testinden geçmeleri gerekiyor”

6 Eylül itibariyle PCR testinin negatif çıkması gerektiği konusunda konser, film, tiyatro gibi etkinliklere katılırken, Prof. Dr Eshim Tashova, “Eğer aşı olmazlarsa, diğer insanları da korumak için insanların negatif olmasını bekliyorum. Bu yüzden PCR testini geçmeleri gerektiğini düşünüyorum çünkü kendilerini korumanın tek yolu aşı olmak. “

Yoğun bakım hastalarının büyük çoğunluğunun aşısız olduğunu anlatan Prof. Dr Tashova, “Hindistan’ın Adana’daki yoğun bakım istihdam oranı Türkiye’dekine benzer. Yoğun bakımda yatan hemen hemen herkesin aşısı olmuyor. Aradan 6-8 ay geçti. , Yüzde 90-95’i Biontech ve diğer aşılara ayrılmıştır. Ancak yüzde 5-10 grubu ne yapılırsa yapılsın bu korumayı almayacak. “Böyle bir grup olduğunu unutmamalıyız” dedi.

“Hiçbir aşı virüsü tamamen önleyemez”

Hiçbir aşının virüsleri yüzde 100 önlemediğini söyleyen Prof. Dr. Taşova şunları söyledi:

“Aşının en önemli faydası, ciddi enfeksiyonu önlemek ve hastaneye yatış ve yoğun bakım oranlarını azaltmak olacaktır. Örneğin grip aşısı yaptırdığımızda grip enfeksiyonuna yakalanabiliriz. Aşıların hiçbiri bunu yüzde 100 önleyemez.” Aşı ile ilgili sorunlara neden olabilir.Yani virüs vücutta olmaz.Dolaşımdaki virüsler azalır.Mutasyon şansını kaybeder.Tüm varyantların nedeni, ortamdaki virüslerin varlığıdır.Bu virüsler, zaten çok mutasyona uğruyor.”

Prof. Dr. Eshim Tashova, Pandeminin Sonu; Maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek çevredeki virüsü aşı olarak azaltmanın mümkün olacağını söyledi.

Prof.  Dr. Taşova:
Prof.  Dr. Taşova:
Prof.  Dr. Taşova:
Prof.  Dr. Taşova:

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Umutcan İşletici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu