Ekonomi

Roketsan’ın TEKNOFEST kapsamındaki Roket Yarışması’nın kazananları belli oldu

BİR İSTANBUL (AA) – Roketİçinde, İstanbul Atatürk HavalimanıTürkiye Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin birincisi TEKNOFEST 2021 kapsamında, T yönetmenliğinde BİTAK SAGE’nin ortak yönetmenliğinde düzenlenen roket yarışmasının kazananları açıklandı.

Firmadan yapılan yazılı açıklamaya göre, yüksek irtifa kategorisinde Adana – WOF takımı birinci, genç mimar Sinan Vepa’nın roket takımı ikinci, Samsun’un roket takımı üçüncü oldu.

Orta Yükseklik kategorisinde Taniel Roket Takımı birinci, İpek Yolu Roket Takımı ikinci ve Gökova Roket Takımı üçüncü oldu.

Eriurt Roket Takımı Lise Alçak İrtifa kategorisinde birinciliği elde etti, ancak takımlar ikincilik ve üçüncülük için gerekli kriterleri sağlayamadı.

Bu yıl 544 takımın katıldığı yarışmada en fazla başvuru 296 takımla “Orta Boy” kategorisinde yapıldı. Bunu 223 başvuru ile “Lise” kategorisi ve “Yüksek İrtifa” kategorisinde 21 takım ile takip etti.

İlk kez açılan “Zor Görev” kategorisinde 4 ekipten başvurular alındı.

Öte yandan yarışmaya 13’ü lise, 55’i yüksek irtifa, 10’u yüksek irtifa ve 2’si zorlu görevde olmak üzere toplam 80 takım katıldı.

Yarışmanın amacı, ekipler tarafından tasarlanan ve üretilen füzelerin hedef yüksekliğe ulaşması, roketten en az 4 kilogram roket yükünü farklı yöntemlerle yüklemek ve roket bileşenlerinden ve yükünden tasarruf etmekti. Paraşütle yere atlamak.

TEKNOFEST’te dereceye giren takımlara ödülleri verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu