Sağlık

Saç ekim merkezleri için korkutan iddia: Yarısı doktorsuz işlem yapıyor

İtalya’da 28 yaşında bir kuaför İbrahim Güli, Cumartesi günü Özel Bacillari Hastanesi’nde saç ekimi operasyonu sırasında öldü ve “şüpheli ölüm” olarak bildirildi. Operasyonu gerçekleştiren doktor, “taksirle cinayet” suçundan tutuklandı. Türk Sağlık Turizmi Derneği Başkanı, sadece dermatolog, plastik cerrah ve medikal estetik tıp sertifikasına sahip doktorların saç ekimi yapabileceğini belirterek, yasa dışı saç ekim merkezlerinin denetimlerinin artırılması gerektiğini vurguladı.

TÜSATDER Başkanı Dr. Terziler, “Maalesef günümüzde insanlar saç ekimi yaparak biraz ciro elde ettiklerini gördükten sonra herkesin acele ettiği ve herkesin kendi saç ekim merkezini oluşturduğu bir alan haline geldi. Öyle bir şey yok. değilseniz bu konuda yetkin doktor ve doktor. Özellikle değilseniz saç ekimi yapamazsınız. Kozmetologlar, anestezi teknisyenleri, acil tıp teknisyenleri, hemşireler tek başına yapmaya yetkili değil maalesef. Piyasada beyaz önlük giyen çok insan var ve ‘Ben saç ekimi koordinatörüyüm’ deyip öyle yaptıklarını iddia ediyorlar. Anlıyoruz ki İstanbul’daki saç ekim merkezlerinin yarısının yarısı bazen saç ekimi olmadan çalışıyor. onlara. Doktor. Merdivenlerin altında pek çok yer olduğunu anlıyoruz. Bu durum Türk sağlık turizmi için çok zararlıdır. Türk sağlık turizmi kesinlikle şu anda dünyada. “Avrupa bizi karaborsa diye bir kategoriye soktu. Oraya gitmeyin, doktorlar değil, saç ekimi yapan sağlık görevlileri, sağlıkçılar bile değil” dedi.

Saç Ekimi ve Tedavisi Doktoru, Türkiye Sağlık Turizmi Turizm Derneği Başkanı Servet Terziler, “Türkiye’de saç ekimi yapabilen doktorlar üç kategoriye ayrılıyor. Birincisi dermatologlar, plastik cerrahlar ve medikal estetik tıp sertifikasına sahip doktorlar. Ekim şu şekildedir: Şu anda Sağlık Bakanlığı tarafından izin veriliyor. Zaman zaman kanserli saç ekimi yapılan yerler olduğunu anlıyoruz. Tabii ki bakanlık yetkilileri bu konuyu basıp kapatıyor, Bu muayenenin özellikle arttırılması gerektiğini hepimiz biliyoruz.Lider.Bu çok ciddi bir operasyon.Kan testini değerlendirdikten sonra tüm covid testlerini gözden geçirin,kanama,pıhtılaşma,karaciğer enzimleri gibi tüm testlerden kan tahlili yapın , HIV enfeksiyonu, Hepatit B ve C vb. Cerrahi olabilir. Yüksek lokal anestezi Dozu alırken hasta hipotansiyon, hipotansiyon, bazen şok ve hatta bazen koma yaşayabilir. Bu nedenle lokal anestezikler çok dikkatli kullanılmalıdır. İkinci ölüm durumunda ise bu anesteziye ve bu konuya uyumlu olup olmadığı çok dikkatli bir şekilde incelenecektir. Tüm kamuoyu bize dönük olacak. “En ufak bir hata hepimize mal olabilir” dedi.

Dr Servet Terziller, “Saç ekiminden istemediğimiz ölüm dikkatsizlikten ya da lokal anestezik kullanıldığında ve kanamayı durduran adrenalinin yüksek dozlarda kullanılmasından kaynaklanıyor. Maalesef ölüm olabiliyor. kullanılan anestezikler Güvenlik aralığını geçmemesi ve kırmızı çizgiyi geçmemesi gereken özel dosyalarda sayı kontrol edilmelidir.Buraya baktığınızda yılda sadece bir vaka var, olmuyor.Yani milyon. “Saç ekiminin bir operasyon olduğunu, bir operasyon ve sterilizasyon olduğunu ve operasyon için kalitenin zorunlu olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.

Saç ekim merkezlerine şok iddia: Yarısı işlemi doktorsuz yapıyor

Haber Ajansı Demirören – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu