Sağlık

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor

– Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, DSÖ sosyal medyasında yarışıyor. Fahrettin Coca’nın takipçi sayısı pandemi ile 70 kat artarak pandemi olaylarını izleyen dünya sağlık bakanlarının sosyal medya hesaplarından 7 milyon 400 bine ulaştı.

– Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KocaDSÖ ile sosyal medyada rekabet

Dr. Fahrettin Coca’nın takipçi sayısı pandemi arka planına karşı 70 kat artarak 7 milyon 400 bine ulaştı

Dünya pandemi gelişmelerini sağlık bakanlarının sosyal medya hesaplarından takip ediyor

Salgın döneminde ülkelerin sağlık bakanlarının takipçi sayısı katlanarak arttı.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Aishad Goodekl:

“İnsanlar bu raporları takip ediyor HaberlerHabere ulaşmak ve gündemi yakalamak zorundadır.

Aynı zamanda insanımızın sağlığa ne kadar duyarlı olduğunu da gösteriyor” dedi.

ANTALYA – Tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın hayatına mal olan Covid-19 virüsü, etkisini göstermeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart 2020’de küresel pandemi ilan edildi.

Bu süreçte hem Türkiye’de hem de dünyada insanlar sosyal medyada Covid-19 gündemini takip etmeye başladı. Bu durum sosyal medya kullanımını artırmıştır. Pandemi döneminde en büyük artış Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koça’nın hesabında 70 kat artışla kaydedilirken, Kocha’nın takipçi sayısı 106 binden 7 milyon 400 bine yükseldi. Bu büyümeyle Coca, 9,7 milyon takipçisi olan Dünya Sağlık Örgütü ile hala rekabet ediyor. Pandemi döneminde diğer ülkelerden sağlık bakanlarının takipçi sayısı arttı.

Yaygın olarak kullanılan ve şimdi HaberlerBir iletişim-bilgi ağı haline gelen Twitter platformu, başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere bazı ülkelerin sağlık bakanlarının takipçi sayısını da artırdı. Fransa Dayanışma ve Sağlık Bakanı Oliver Veran’ın önceki yıllarda 10 bin 100 takipçisi vardı ve Ağustos 2021’de 352 bin takipçiye ulaştı. Salgından ağır şekilde etkilenen Almanya Sağlık Bakanı Jens Span’ın takipçi sayısı yaklaşık 184.500 artarak 266.100’e ulaştı. Öte yandan İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid 251.400, İspanya Sağlık Bakanı Salvador Ila Roca 103.200, İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza 160.500 takipçiye ulaştı. Bir diğer dikkat çeken isim ise Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhano Gebreusus oldu. Salgın öncesinde sadece 361 takipçisi olan rapor, pandemi döneminde 1,5 milyon takipçi kazandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün kurumsal hesabının başında 9 milyon 700 bin takipçi bulunuyor.

“Sosyal medya üzerinden herkes gündemi kazanıyor”

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Aishad Godekli, sosyal medya üzerine yaptığı araştırma ve çalışmalara dayanarak, günümüzde sosyal medyanın yaygın olarak kullanılmasının sebeplerinin neler olduğunu sordu: “Artık hepimizin internete ve bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak için kullanabileceğimiz araçlara sahibiz. Bu durumda sosyal medya Haberler Akışı yakalayıp takip edebileceğimiz en önemli kanal haline geldi. Artık birçok insan HaberlerHatta bu platformları takip ediyorum. Herkes gündemi sosyal medyadan, özellikle Twitter’dan kazanıyor. Bu çok küresel ve özel bir süreçtir. Bu dönemde de Haberler Satın alma ihtiyacı en üst düzeye ulaşır. Bu noktada sosyal medyada oldukça önemli bir yer işgal etmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının, STK’ların, kamu önderi dediğimiz kişilerin uzun yıllardır sosyal medya hesaplarını düzenli ve sistemli bir şekilde kullanmasından sonra artık insanlar bu raporları takip ediyor. Haberler“Haberlere ulaşması ve gündemi yakalaması gerekiyor” dedi.

Fahrettin Koça’nın Twitter hesabı 7 milyon takipçiye ulaştı

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koça’nın Twitter hesabı pandemi döneminde büyük ilgi görüyor. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde sağlık meslek mensuplarının Twitter takipçi sayısındaki değişimlere rağmen aralarındaki fark Fahrettin Koça’nın takipçi sayısı olunca 7 milyondan fazla büyüdüğü görülüyor. pandemi öncesi ve pandemi süreci arasında günlük verilerini Twitter hesabından paylaşıyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bu 7 milyon takipçinin farkı üzerinde duruyor. Fahrettin Koça’nın takipçi sayısındaki artışla ilgili yorum yapan Aishad Gedekli, “Fahrettin Koça’nın Twitter hesabındaki artışın en büyük nedenlerinden biri Fahrettin Koca’nın çok düzenli paylaşımlar yapması. Her gün bizimle bilgi paylaştı ve bilgi verdi.” Tweet’leri ile hepimiz süreci takip ediyoruz.” dedi.

Godekle, ”Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koça’nın takipçi sayısı bu kadar artmasına rağmen diğer ülkelerin sağlık bakanlarının Twitter hesaplarında neden bu artışı görmüyoruz? ‘Soruyu yanıtladı’, ‘Burada farklı bir dinamik var, Fahrettin Koça’nın düzenli bilgilerini paylaşmaktan başka toplumsal farklılıklar var. Bu da insanımızın sağlığa ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor.’

Fehrettin Koça’nın Twitter’daki tek rakibi DSÖ oldu

Toplam 7 milyon 400 bin takipçiye ulaşan Fahrettin Koca, 9 milyon 700 bin takipçi ile DSÖ ile yarıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi öncesinde Twitter hesabında 4,62 milyon takipçisi olmasına rağmen Eylül 2021’de bu sayı 9,7 milyona yükseldi. Fahrettin Koça pandemi öncesinde 106.363 takipçiye sahipken, Eylül 2021 itibariyle 7 milyon 400 bin takipçiye ulaştı. İstatistiklerle ilgili sorulan Göekl, “DSÖ’nün 9 milyon takipçisi var, Fahrettin Koça’nın 7 milyondan fazla takipçisi var, belki 6 ayda DSÖ’yü geçer. Aslında bu, halkın sağlığını ne kadar ciddiye aldığının önemli bir göstergesi. Olağandışı. “Bir sorun olduğunda insanların sağlığına dikkat etmesi gerekiyor. Sosyal ve küresel gelişmelerle hangi bakan ilgilenirse ilgilensin tabi bu bakanın takibi de artıyor” dedi.

“Sağlık Bakanının Sağlıklı Bilgilerini Paylaşıyor”

“DSÖ takipçi sayısının pandemi öncesi ve sırasında 5 kat arttığını görüyoruz. Fahrettin Koça’nın Twitter hesabındaki takipçi sayısının 70 kat arttığını görüyoruz. Sağlıkta böyle bir artış görmemiştik sanırım” Sağlık Bakanı hem sağlıklı bilgi paylaşımıyla ilgileniyor hem de kamuoyu duyarlılığının bir göstergesi” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medyada DSÖ ile yarışıyor

Kaynak: Newsshlas Haber Ajansı / Ahmet Serdar Esser

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu