Teknoloji

Samsun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda başı çekiyor

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Samsun başı çekiyor. Orer: “Yerel ve genetik olarak yüksek olduğunu düşünüyoruz” Türkiye’de okul çağındaki çocuklar üzerinde 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre Samsun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda lider.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Samsun başı çekiyor.

Dr. Orer: “Yerel ve Genetik Bunun çok fazla olduğunu düşünüyoruz. ”

SAMSUN – Türkiye2016 yılında okul çağındaki çocuklarla yapılan bir araştırmaya göre Samsun’un dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun önde gelen illerinden biri olduğunu bildiren çocuk ve ergenler. ᲤRuh sağlığı Hastalıklar Doç. Emre Orer, “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Samsun’da sıklıkla karşılaştığımız bir hastalıktır. Bu durum okul döneminin başında çok yaygındır.”

Medicaid Samsun Uluslararası Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Emre Ü rer, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatristleri Derneği’nin 2016 yılında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu vakaları üzerine yaptığı bir araştırmayı aktardı. Araştırma sonucunda özellikle Samsun dikkat çekti.

Samsun önde gelen illerden biridir.

Son Dr. Emre Orer, Samsun’un diğer illere göre daha fazla dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olduğunu kaydetti. Çocuklarda en sık görülen tanılardan birinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğunu söyleyen Dr. Orer, “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, psikiyatri polikliniğimizde çocuklara en sık koyduğumuz tanılardan biridir. Ülkemizde veriler genellikle farklıdır. Yurt dışından da veriler var. Özellikle başkalarından gelen veriler karşılaştırıldığında. Dünyada. , ülkemizde biraz daha yüksek oranlar görüyoruz.Bu durumda araştırma konusunda biraz daha fazla görüyoruz.Sorunlar olabilir.Sayıyı abartmış olabiliriz ama en çok bildiğimiz bir şey var.Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu bulduk. bölgemizde daha sık görülür, özellikle Karadeniz bölgesinin ortasında, Samsun’a gidersek ülkemizde 2016 yılında bir anket yapılmıştır. eksiklik ve hiperaktivite.Su ile. Aslında lokal ve genetik olarak çok fazla olduğunu düşünüyoruz. Elbette bu, çocuğun akademik başarısı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu sosyal yaşam, arkadaşlıklar ve genel işleyiş ile ilgili bir durumdur. Bu, şehrimizde sıkça gördüğümüz bir şey. Bu durumla okul döneminin başında çok sık karşılaşıyoruz. Ailelerin fazladan zaman kaybetmeden profesyonel yardım ve yardım almalarının önemli olacağını düşünüyorum” dedi.

“Tedavi ile geri dönüşümlü”

Çalışma hakkında bilgi veren Dr. Orer, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilgili dünya genelinde sıklık çalışmaları yapılıyor. Çoğu gelişmiş ülkede yapılıyor. İlkokul çağının yüzde 7 ila 10’u arasında olduğunu tahmin ediyoruz. İlk kez 2016 yılında büyük bir araştırma grubu “Okul çağındaki çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu oranı cinsiyete bakılmaksızın yüzde 13 civarındaydı. Adana ve Trabzon gibi birçok il ile hemen hemen aynı sıklıkta iller yanımızdaydı.” Bu önemli bir göstergedir. 10 çocuktan en az 1’inde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olduğunu düşünün. “Bu değiştirilebilir ve tedavi edilebilir bir şey” dedi.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Samsun başı çekiyor.
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Samsun başı çekiyor.
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Samsun başı çekiyor.
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Samsun başı çekiyor.

Kaynak: Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu