Sağlık

Samsun Tabip Odası sahaya indi, vatandaşlara aşı çağrısı yaptı

Samsun Tabip Odası sahaya çıktı, vatandaşlara aşı çağrısında bulundu “Terbiyesiz aşı olun” Tabip Odası Başkanı Furtun: “Tavsiyemizi en net şekilde yaptık, geciktirmeyin aşı olun” Samsun Tabip Odası sahaya çıktı hastalığı ortadan kaldırmak için.

Samsun Tabip Odası sahaya inerek vatandaşları aşıya çağırdı

“Gecikmeyin aşı olun”

Tabip Odası Başkanı Furtun: “Açık nasihat veriyoruz, tereddüt etmeyin, aşı olun”

Samsun – Samsun Tabip Odası, vatandaşların kafasındaki Korona aşısı şüphelerini gidermek için sahaya çıktı. Tabip Odası insanları aşıya davet etmesine rağmen, aşı istasyonunda aşıları yaptıran il sağlık müdürlükleri kurdu.

Samsun’un en işlek caddelerinden İstiklal (Çiftlik) Caddesi’nde bir araya gelen Samsun Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Samsun Şubesi üyeleri, vatandaşların aşıyla ilgili sorularını yanıtlayarak bilgilendirme broşürü dağıttı. Koronavirüse karşı aşı olmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlüğü tarafından kurulan sokak tezgahlarında aşılandı.

Tabip Odası Başkanı, Ph.D. Dr. Funda Furtun ise aşı çağrısında bulunarak, “Ya tüm insanlıkla dayanışma içinde tek vücut oluruz ya da gözümüzün önünde sevdiklerimize hastalıkla bakarız” dedi. Fudan Furtun, Türkiye’de en az 60-70 milyon kişinin çift doz aşılanması gerektiğini söyledi. Sorun tek başımıza çözebileceğimiz bir şey değil. 11 Mart 2020, DSÖ Covid-19 Pandemi Dünya çapında toplam 120.000 vaka ve 5.000 ölüm bildirildiğinde. O zamandan beri dünyada pandemiden etkilenmeyen neredeyse hiçbir yer kalmadı. Salgın 17 ayda 210 milyon vaka ve 4.5 milyon ölüm gördü. Bu koşullar altında, dünya nüfusunun yüzde 40-70’inin bağışıklığı olana kadar bir pandeminin biteceği görünmüyor. Aşı bulunmazsa bu salgın yıllarca devam edecek, nüfusun en az yüzde 1-3’ü virüse maruz kalacak; Hassas gruplar için yüzde 10-30’a kadar ölebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca virüs insanlarda yayıldıkça, daha bulaşıcı olan ve doğal bağışıklığı atlayabilen varyantlar ortaya çıkıyor. Bu nedenlerle, pandemi kaynaklı genç çalışmalar, açlık ve işsizlik gibi ciddi yaralanmalar nedeniyle kritik eşiklerde bağışıklık oluşturan aşılar zorunludur. Bu salgını durdurmak için hesaplanan kritik eşik, nüfusun yüzde 75’inin aşılanmasıdır. Türkiye’de en az 60-70 milyon kişiye çift doz aşı yapılmalı” dedi.

“En net tavsiyeyi veriyoruz, tereddüt etmeyin, aşı olun”

“Haydi Samsun Aşısı” diye bağıran Dr. Furuntun, “Sağlık çalışanları olarak mesajı bükmeden, bükmeden iletiyoruz. Ya dayanışma içinde olun ya hasta olun. Karar sizin. Bu noktada salgınla mücadelede en önemli silahımız ‘aşı’ , önem kazanıyor. Öyleyse her birimiz kendimize şu soruyu soralım: Aşı her birimiz için bireysel bir seçim mi yoksa toplumsal bir sorumluluk mu? “Aşı, toplumsal sorumluluğumuzun dayanılmaz ağırlığında. Aşı olmayın” dedi.

Konuşmanın ardından sağlık çalışanları vatandaşları bilgilendirmeye devam etti.

Samsun Tabip Odası sahaya inerek vatandaşları aşıya çağırdı
Samsun Tabip Odası sahaya inerek vatandaşları aşıya çağırdı
Samsun Tabip Odası sahaya inerek vatandaşları aşıya çağırdı
Samsun Tabip Odası sahaya inerek vatandaşları aşıya çağırdı

Kaynak: Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu