Ekonomi

Şanlıurfa bademi Adıyaman bademine rakip oluyor

ADIYAMAN (İHA) – Badem üretimi AdıyamanRakibe hazırlıklı ŞanlıurfaHasat başladı. Uçan göz Bu yıl havadan alınan badem bahçelerinde yüksek verim bekleniyor.

Şanlıurfa’nın Hilvan ve Karakirpu ilçelerinde ekim alanı her yıl genişleyen badem, bölgede yerfıstığının alternatif ürünü olarak yetiştirilmektedir. Urfalı çiftçiler tarafından yaklaşık 20 bin dönüm arazide üretilen badem, Adıyaman bademiyle rekabet etmeye hazırlanıyor. Katı kabuğunun içerdiği ürünler arasında ekonomik değeri yüksek olan badem, çiftçiyi de gülümsetiyor. Geçen yıl tarlada kilosu 43 liradan satılan badem, bu yıl 50 liradan fazla satılacak. Yüksek hasat beklentisiyle çiftçiler, işçiler tarafından yapılan hasatın karlı olmasını diledi.

Tarlada çalışarak okul parasını biriktirdiğini söyleyen Geçici Tarım İşçisi Emine Bakai, “Sabah erkenden tarlaya geldik. Akşam günbatımında evimize dönüyoruz. Günlük ücret olarak 60 რა alıyoruz. Biz kadınlar badem topluyoruz. Ağacın altından Bademler daha önce erkekler tarafından ağaçlardan sopalarla çıkarılırdı. Burada çalışmak zor ama okula gittiğim için harçlık alıyorum. Bazen ailem okul harçlığımı ödeyemiyor. “Ben de burada çalışarak okul paramı alıyorum” dedi.

“İş yorucu, maaş az”

“Badem hasadının zamanı geldi. İşçi olarak çalışacağız. Genelde hasat eylülde başlıyor. Şanlıurfa’da işçilerin ücretleri düşük. Hava çok sıcak, işçiler çok yorgun ama ücretler çok düşük. Ianlıur” Dışarıda örneğin fındık. “İşçilerin maaşları yüksek. Ancak burada, ister fıstık ister badem olsun, günlük ücret yetersizdir. Buradaki günlük maaşlar ıanlıurfa dışındakilerden daha iyi. Genellikle, burada günlük ücret ლი 60’tır. Bu alanda çalışan kişilerin çoğu öğrencidir. “Okuldan harçlık alıyorlar” dedi.

“Badem’e talep arttı”

Çiftçi Abdulkerim Kaya, çiftçilerin tarlalarına badem fidanı diktiklerini belirterek, “Çiftçi Abdulkerim Kaya, “Badem bahçemiz var. Sabah işçileri tarlaya atıyoruz. Burada hasat yaptıktan sonra servisle evlerine bırakıyoruz. Son 5 yıldır çiftçiler tarlalarına badem ekmeye başladılar. Bu bölgedeki çiftçilerin yüzde ellisi tarlalarına badem ağacı dikti. Genellikle burada su olmadığı için badem verimi yüksektir. Verim, yer fıstığı ile hemen hemen aynıdır. ıanlıurfa’da bademin adı yakında anılır. Geçen yıl taze badem 43 liraya satıldı. “Bu yıl 50 50’ye daha fazla alıcı bulacağını düşünüyoruz” dedi. Ne – Şanlıurfa

Ianlıurfa Badem Rakipleri Adımani Badem

Ianlıurfa Badem Rakipleri Adımani Badem

Ianlıurfa Badem Rakipleri Adımani Badem

Ianlıurfa Badem Rakipleri Adımani Badem

Newsshlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu