Sağlık

Şanlıurfa’da aşı yaptırmamanın pişmanlığın yaşayan Kovid-19 hastalarından “Aşı olun” çağrısı

18 yaş ve üzeri hastalarda en az bir doz aşılama oranının en düşük olduğu Ianlıurfa’da yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan hastalar maalesef aşıyı ihmal ediyor.

18 yaş ve üzeri kişiler için en az bir doz aşılama oranının en düşük olduğu il. ŞanlıurfaTürkiye’de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan hastalar maalesef aşıyı ihmal ediyor.

Ianlıurfa’da aşı yaptırmayan, görmezden gelen, ancak “Kovid-19’a yakalanmayacağını” ya da “kolaylıkla üstesinden gelir” zanneden ya da aşı karşıtlığının etkisi altında hastalığa yakalananlar hastanelerde tutuluyor. .

“Hastaneden çıkar çıkmaz aşı olacağım”

aşısız ve Haran Üniversitesi Hastanede tedavi altına alınan 75 yaşındaki Rahime Çelti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pişman olduğunu söyledi.

Yaklaşık 20 gündür nefes almaya çalıştığını söyleyen Celtic, sağlık çalışanlarının büyük bir çabayla yoğun bakım ünitesine nakledildiğini söyledi.

Herkesi yoğun bakım görmesinler diye aşı olmaya çağıran Celti, “Aşı yaptırmadığıma pişmanım. Yaklaşık 20 gün nefes almak için bekledim. Doktorlarımızın çabalarıyla bu duruma geldim. Gidin aşınızı olun. “Benim yaşadıklarımı kimse yaşamasın. Çok zor bir dönemden geçtim. Bu hastalık insanı öldürebilir, ölümden kurtuldum” dedi.

Haran Üniversitesi Hastanesi’nde Kovid-19 servisinde 20 gün tedavi gören ve nefes almakta zorlanan 22 yaşındaki Yassin Beyaz, hastanede ameliyat olan Kovid-19 amcasının yanındayken yakalandığını ve bir rahatsızlığını ihmal ettiğini söyledi. aşının ikinci dozu.

Aşının ilk dozunu enfekte olmadan yaklaşık 50 gün önce yaptırdığını kaydeden Beyaz, şöyle devam etti:

“Gençtim ve ikinci dozumda aşırı doz zamanı olmasına rağmen yapmadık. Amcamla kalmadan önce kendimi çok kötü hissettim ve hastalandım. 20 gün yoğun bakımda kaldım. Hastane. Çok kötü günler geçirdim. Nefes alamıyordum. “Oksijenle nefes almaya çalışıyorduk. Oksijeni çıkardığımda öksürüyordum.” İkinci aşırı doz için ağır bir bedel ödedim. “

“Son kullanma tarihini görmezden gelmenizi istiyorum”

Beyaz salgının şaka olmadığını söyledi.

“Kimse ikinci dozu değil ilk dozu aldım demesin çünkü içine düştüğüm durum ortada. Keşke doz aşımını kaçırmasaydım. Büyük bir hata yapmışım. Aileni ve sevdiklerini düşün Don. ben bu hatayı yapmadım ikinci doz aşırı doz gerekirse üçüncü ve dördüncü dozu da alırım genç benim durumum iyiye gidiyor.Yoğun terapi sırasında baş edemiyorum.Çok şükür suyumuza sağlık”Herkes aşı olsun.Aşı olmayan herkes zarar görür.14-18 yaşında da olsanız aşınızı yaptırın.Ben anlaşıldı.”

HRU Hastanesi Başhekimi Dr. Öte yandan öğretim üyesi Ahmet Güzelçiçek, yoğun bakım ünitesindeki hastaların çoğunun aşılanmadığını veya ihmal edilmediğini söyledi.

Şanlıurfa’nın aşılamada son nokta olduğunu hatırlatan Güzelçiçek, “Sağlık çalışanları olarak vatandaşlarımıza bir kez daha sesleniyoruz. Lütfen aşılarınızı yaptırın ve ihmal etmeyin. Yüksek risk seviyemizi ancak aşı ile azaltabiliriz. Maalesef hastalarımız hasta oluyor. ‘ oranları çok yüksek. Hastaneye yatış ve yoğun bakım oranları yüksek. Ayrıca maalesef ölü sayısı da arttı” dedi.

Huzelçicek, aşının hastaneye yatış ve ölüm oranlarını ciddi şekilde azalttığını vurguladı. Kullanılan ifadeler.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yasin Dikme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu