Gündem

Şanlıurfa’da hurda ve atık toplayıcıları kayıt altına alınıyor

LANLIURFA (İHA) – Şanlıurfa Valilik kararı ile hurda ve atık toplayıcıların kayıt altına alınmasına karar verildi. Bu faaliyeti kayıt altına almaya çalışan herkesin para cezasına çarptırılmadığı açıklandı.

Şanlıurfa Valisi, geri dönüşüm adı verilen hurda ve atık toplayıcılarla ilgili yeni kararlar aldı. Karar, kayıt dışı hurda ve atık toplayıcılarını önlemeyi amaçlıyor. Kayıtlı iş grubunun bilgileri polis ve jandarma ile paylaşılacak. Uzaktan görünürlüğü artıracak üniformalı ve renkli yansıtıcı yelekler de kendi ilçe sınırları içinde atık toplayan ve yaka kartı takmak zorunda olan kişilere hediye edilecek.

Yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren karar, “Hurda ve atıkların toplanmasında görev alanlar ilçe belediyesi tarafından yetkilendirilecek. polis Müdürlüklerinden gerekli izinleri alacaklar, emniyet müdürlükleri tarafından kabul edilen kişilerin bilgileri kayıt altına alınacak ve ilçe emniyet müdürlükleri ve ilçe kayıt altına alınacaktır. jandarma En son siparişler ile paylaşılacaktır. Kişiler, ruhsat sahibi oldukları ilçe sınırları içerisinde faaliyetlerini gerçekleştireceklerdir. Önünde ve arkasında ilçe numarası ve adı bulunan, uzaktan görünürlüğü artırmak için ilçe belediyeleri tarafından faaliyet izni verilenlere ücretsiz yaka kartları ve üniforma ve renkli yansıtıcı yelek verilecektir. Yelekler ve bu bilgiler ilçe belediyelerinde kayıt altına alınacak. Kişiler, kendilerine tahsis edilen yelekleri ve yaka kartlarını, izin aldıkları ilçe sınırları içinde giyerek faaliyette bulunacaklardır. Yaka kartları ve yelekleri kendilerine verilen isim dışında hiç kimse kullanmayacak olup, kullananlar ve kullananlar hakkında idari tedbirler alınacaktır. Hurda ve atık toplama için çalışma izni almış kişiler 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri ​​arasında 08.00 – 20.00, 1 Ekim – 31 Mart tarihleri ​​arasında 08.00 – 18.00 saatleri arasında çalışacak. Atık toplama atığı olan kişiler çöp konteynırlarından malzeme toplamak için çöp atmazlar ve çevre kirliliğine neden olmazlar. Yukarıdaki hususlara aykırı olarak kurulan gerçek veya tüzel kişilere uygulanan idari yaptırım kararları, 24 saat içinde emniyet müdürlüklerine bildirilir. Hakkında 3 kez idari işlem yapılan kişi veya kuruluşun faaliyetleri durdurulacak ve bir daha izin verilmeyecektir. 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi uyarınca alınan bu karara göre, amaçlanan hurda ve atıkların kazara, kayıt dışı ve belirsiz bir şekilde toplanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasıdır. bu durumda. Yasaklama emrine uymayanlar 535326 sayılı Kanunun 32 nci maddesine göre idari para cezası ile cezalandırılacak ve cezai işlemlerde cezai işlem başlatılacaktır.

Haber ajansı lashlas – Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu