Magazin

Sarı çizgiler bir varmış bir yokmuş…

(Harun Sarıkaaya / [email protected]) – Çok erkendi… İlginç bir rüyadan uyandım. Kalkıp kahveyi ocağa koydum. Vivaldi’yi dinlerken gözlerimi kapattım ve sandalyemde geriye yaslandım. Dışarıda yağmur yağıyordu. Kendimi bir arabanın içinde ön cama bakarken hayal ediyorum. Açık hattın hatları arabanın altından geçiyordu. Sağımdaki güvenlik hattı kesintisizdi…

“Gerçekten de hayatımızdaki çizgiler nerede?” diye düşünmeye başladım. Göremeyenlerin bizim için kastettikleri sarı çizgileri düşündüm. Daha önce deneyimlediğiniz çizgiler, evet işe yarıyor, sizi hızlandırıyor. Fakat çizgiler tek çizgi olduğu için kör bir kişi ters yöne gelebilir ve kazalar olabilir. ben de yaşadım.

Otobüs durağının olduğu Taksim Köprüsü’nün altındayız. Metroyla gidiyoruz. Ama yürüyen merdiven bulamadık. Çünkü sesini duymuyoruz. Köprünün altında inanılmaz bir vızıltı var. Körü körüne bakıyoruz ama başarılı olamıyoruz. Kör şans bugün de çalışmıyor!

Belediyeden ÇİMER’e kadar her yere başvurduk ama sonuç alamadık. Eski vekilden yardım istedik ama olumlu bir yanıt alamadık. Sarı çizgiyi istediğimiz yerden geçemedik. Geldiğimiz son nokta şudur: Bu hatların sadece merdivenlerin üst ve alt kısımlarında, kaldırımlarda ve benzeri yerlerde yer almasına karar verilmiştir.

Bir zamanlar okumadan bize çizilen çizgiler, okumadan ya da fikrimiz olmadan hala dağılıyor. Üstelik kararı veren kişiye de ulaşamıyoruz.

Binlerce kilometre yol yapılıyor. Arabalar bu yollar boyunca çizgiler boyunca hareket eder. Göremeyenler olarak dışarıdan bazı yerlerde hayatımızı kolaylaştıran çizgilere sahip olmak istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz?

Yolda şeritler olmadan sürücülerin ne yapacağını bir düşünün. Gerekli hatlara sahip olmadığımızda da aynı durumla karşı karşıyayız…

Hürriyet – Magazin Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu