Gündem

Sertifikalı Ahi esnafı eğitimi Anadolu’da yaygınlaştırılıyor

Kırşehir (AA) – KırşehirTürkiye’de başlayan ve AH belgeli ustaların yetiştirilmesini hedefleyen proje, Anadolu’nun çeşitli illerinde de uygulandı.

Kırschehir Ahi Evran Üniversitesi (KAUE) Ahilik “Doğrulanmamış Küçük iş “Durma” projesi kapsamındaki ilk eğitim programı ArdahanKavradı.

Ardahan Üniversitesi’nin davetlisi olarak kente giden KAUE öğretim üyeleri, esnaf ve öğrencilerin katılımıyla iki günlük bir eğitim gerçekleştirdi.

Proje, eğitimlere Çankırı, Kahramanmara, Kayseri ve Vani’de devam etmeyi planlıyor.

KEÜ Ahi Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Hüseyin Öztürk, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, Kırşehir’de esnafa yönelik başlayan eğitimlerin sona erdiğini, üniversitenin hazırladığı belgelerin AH-Düzen Haftası kutlamalarında esnaflara teslim edildiğini söyledi.

Eğitimin Anadolu’da yaygınlaşmasını istediklerini vurgulayan Khaztork, amaçlarının bu büyük ve evrensel öğretiyi en iyi şekilde yeniden yaşamak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyledi.

İkinci eğitim programının Ardahan’da düzenlendiğini ve iki günlük eğitime katılanlara sertifika verildiğini anlatan Öztürk, şunları kaydetti:

“Ardahan Üniversitesi’ni Kurşehir dışında kurduk. Sırada Çankır. Kahramanmaraş, Kayseri ve Van gibi Türkiye’nin davetli yerlerine gideceğiz. “Ekonomik açıdan da mesleki ahlak ve hırs üzerine odaklandım.”

Ardahan eğitim programının valilik, milli eğitim müdürlüğü ve üniversite işbirliğiyle düzenlendiğini söyledi. Kurşehir’de Ardahan Üniversitesi’nin davetlisi olarak 2 gün süren eğitimin ardından meslek lisesi katılımcıları ve esnafa eğitim verildi. Ahi Sertifikası verildi. “dedi.

Anadolu'da sertifikalı ahi tüccarlarının eğitimi yaygınlaşıyor

Anadolu'da sertifikalı ahi tüccarlarının eğitimi yaygınlaşıyor

Anadolu'da sertifikalı ahi tüccarlarının eğitimi yaygınlaşıyor

Anadolu'da sertifikalı ahi tüccarlarının eğitimi yaygınlaşıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu