Sağlık

“Ses kısıklığında lazer tedavisi komplikasyon riskini azaltıyor”

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Rauf Tahamiller, “Lazer tedavisi komplikasyon riskini azaltır” dedi.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Rauf Tahamiler, “Lazer tedavisi komplikasyon riskini azaltır” dedi.

tıbbi yardım ataşehir Hastane Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Rauf Tahamiler, “Lazer cerrahisinin birçok avantajı var. Kansız müdahale, hassas kesiler, kısa işlem süresi ve kısa hastanede kalış süresi sağlıyor. Lazer tedavisi ile bıçakla ameliyat sonrası komplikasyon riski önlenebiliyor.” Dedim.

“Operasyondan sonra konuşmak yasaktır”

Prof. Rauf Tahamiler “Lazer ses ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat mikroskop yardımı ile yapılır. Müdahale sonrası hastadan 5 ile 7 gün arasında konuşmaması istenir. Hastanede kalış süresi birkaç saat ile bir gün arasında değişir.Daha sonra hastanın ses eğitimi ve rehabilitasyonuna ihtiyacı olabilir.

sigaralar Sesi sorunu genellikle içki içenlerde ortaya çıkıyor”

Profesyonel iş hayatında sesi yoğun olarak kullanan kişilerde kimyasallar, boya veya tebeşir tozu gibi boğaz ve ses tellerini tahriş edebilecek faktörlerin olduğunu anlatan Tahamiler, şöyle devam etti:

“Çevredeki insanlar, sesini kötüye kullananlar ve özellikle sigaralar Ses sorunları kullanıcılar arasında yaygındır. Sigara kullanımı, sık üst solunum yolu enfeksiyonları ve reflü hastalığı varsa ses kısıklığı görülme sıklığı artar. Yan etkiler devam ettiğinde ses tellerinde nodül, polip ve kist gibi iyi huylu rahatsızlıklar ortaya çıkabilir, ancak bu kalıcı ses boğukluğuna neden olabilir.

Ses bir haftadan uzun süredir boğuk, KBB Ona göre doktora gitmesi gereken Prof. Dr. Rauf Tahamiller şu sonuca varmıştır:

“Nodül, polip, kist ve yapışıklıkların tedavisinde, özellikle ses tellerindeki kanserin tedavisinde ve erken evrelerinde etkili bir tedavi olan lazer, ses teli felçlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu