Ekonomi

Sıfır karbon yolculuğuna UTİB’den önemli katkı

UTİB, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Ur-Ge eko-tekstil projesi kapsamında 2 Eylül’de 15 firma ile kurumsal karbon ayak izi danışmanlığını başlattı.

UTİB, Ticaret Bakanlık desteğiyle hayata geçirilen ekolojik tekstiller Ur-Ge projesi çerçevesinde 15 firmanın katılımıyla Karbon Emisyonlarını azaltmak için 2 Eylül’de bir toplantı ile kurumsal karbon ayak izi konusunda danışmanlık yapmaya başladı.

Ticaret Bakanlığı destekli Ur-Ge eko-tekstil projesi kapsamında Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından düzenlenen Kurumsal Karbon Ayak İzi Danışmanlığı Başlangıç ​​Toplantısı, yaklaşık sekiz ay sürecek süreç ve hesaplamalar hakkında işletmeye bilgi verildi. ve Karbon hedefini bildirir. SEMTRIO Proje Müdürü Bekir Çetinİklim değişikliğini önlemek için ülkelerin, bölgelerin, sektörlerin ve işletmelerin karbon emisyonlarını hesaplamanın büyük önem taşıdığını söyledi. Bekir Çetin, proje kapsamında şirketlerin karbon emisyonlarını yönetebileceklerini, risk önlemi alabilmek için şirketlerin doğrudan ve dolaylı emisyon salınımı yapabileceklerini söyledi. İşletmeye verdiğimiz hesap ve raporlara göre “Kaynaklar, tüketim miktarı ve üretilen karbon emisyonları ve bu raporlar size karbon sıfır olma hedefiniz için bir yol haritası verecek. Cazip” dedi.

Sürdürülebilir işletmelerin sosyal, çevresel ve ekonomik olmak üzere üç bağlamda katma değer yaratan ürünler üretmesi gerektiğini söyleyen Chetin, hangi ürün ve faaliyetlerin bu emisyonun yönetimine yol açtığını ve emisyonları azalttığını anladıktan sonra bu faktörleri en aza indirmeye devam edeceğiz. Dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için çevre dostu ve sürdürülebilir ürünler üretmeniz ve karbon ayak izinizi dikkate alarak yatırım yapmaya devam etmeniz gerekiyor.

Kaynak: Newslas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu