Gündem

Son dakika: Bakan Koca: Hatırlatma dozu zamanı gelen 6 milyon vatandaşımız var

Haberler… Sağlık Bakanı Fahrettin Koça, “Hatırlatma dozu almaya gelen yaklaşık 6 milyon vatandaşımız var.

sağlık Bakanı Fahrettin Koca“Ülkemizde hatırlatma dozuna ihtiyacı olan yaklaşık 6 milyon insan var. Vakit kaybetmeden bir hatırlatma dozu almanızı rica ediyoruz. Görünen o ki tüm aşı çeşitleri sınırlı bir süre için yüksek düzeyde koruma sağlıyor. Koruyun. Bizim ve sevdiklerimizin aşıları ile “Tam bağışıklık sağlanamayacak” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü video konferansta toplandı Bilim KonseyiArdından yazılı açıklama yaptı. Kocha, bilim kurulunun eğitim gündemi, devam eden salgın ve aşılama programının sürekliliği ile yüzleşmek için oluşturulduğunu söyledi. Bakan Koka, çalışmaların tamamlandığını ve çocukların salgın ortamında eğitimlerine devam etmek için okullara başladığını söyledi. Biz, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim ve Gençlik Kurulu ve Spor Sağlık Bakanlığı olarak gerekli önlemleri aldık, önlemlerimizi aldık ve birlikte hareket ettik. Okullarımızın ve öğrencilerimizin durumunu yakından takip ederek önlemleri güncelleyeceğiz. Şu anda önlemleri izleme ve uygulama sürecindeyiz” dedi.

Coca, Bilim Kurulu’nun bir diğer gündeminin de devam eden salgın ve hastalığın tedavisi ile ilgili güncel gelişmeler olduğunu söyledi. Bunun vatandaşlarımızın yüzleşmesi gereken bir durum olmadığını belirtmiştim. Bu, virüsün doğası gereği mutasyona uğraması nedeniyle beklenen bir durumdur. Yeni seçeneklerden kaçınmanın çözümü, küresel aşı programını başarılı kılmaktır. Aşılama oranlarının düşük olduğu ülkelerde virüs kolayca değişip daha sonra tüm dünyaya yayılıyor. Sürü bağışıklığı ile başarıyla uyguladığımız aşı programını tamamlamak görevimizdir. Bu noktada aşı programımızla ilgili bazı önemli konulara değinmek istiyorum. Hastanelerimizdeki aktif vakaların yaklaşık yüzde 90’ı aşılanmamış veya aşıları tamamlanmamış kişilerdir. Hastalanıp hastanede tedavi görenlerin oranı yüzde 10 civarında. “aşı” ne anlama geliyor? Aşısı tamamlanmış kişi, 2 doz inaktive aşı olup ikinci dozdan 3 ay sonra rapel doz almış veya son 6 ay içinde 2 doz mRNA aşısı olmuş kişidir. Bunu ifade ederek, “Vaka sayısında vatandaşlarımızın 3 doz aşı olma oranı yüzde 2’nin altında. 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın aşıdan 5-6 ay sonra hatırlatma dozuna ihtiyacı olacağı tahmin ediliyor. 18 yaş üstü tüm nüfusunu aşılayan İsrail’de ikinci dozu aldıktan 6 ay sonra vaka sayısındaki hızlı artış önemli bir örnektir. Başlangıç ​​daha erken başladı ve 100 bin vakanın olası etkisi günde yaklaşık 20 bin vaka ile sınırlı kaldı.

Hatırlatma dozunun tüm parametrelerinin kullanılmasının virüsten korunmanın önemini gösterdiğini söyleyen Koka, “Ülkemizde hatırlatma dozu gelmiş yaklaşık 6 milyon vatandaşımız var. Kendimizi ve sevdiklerimizi koruyun. Önemli gündemlerimizden biri de korunmaydı. “Önlemlerin zayıflığı göze çarpıyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına gösterdiğimiz hassasiyet koruyucu bir kalkandır. Hele milyonlarca öğrencimiz yüz yüze gelmeye başlamışken asla taviz verilmemelidir. yüz eğitim.”

Haberler: Kaan ULU / ANKARA,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kaan Ulu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu