Teknoloji

Son Dakika! Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Bakan Koca: Salgın okulların kapanma sebebi olmayacak

Son dakika: Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamayı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koça, yüz yüze eğitimin önümüzdeki hafta başında başlayacağını belirterek, “Bilim Kurulu yeni döneminde okulları kapatmak istemiyor. Salgın Okulları kapatmanın nedeni olmayacak Bir aşı var.” Vaka sayısından bahseden Koka, aktif vakaların yüzde 81’inin aşıları tam olmayan kişiler olduğunu söyledi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklamalarda bulundu. “Önümüzdeki hafta başından itibaren çocuklarımız ve gençlerimiz okullarına dönecekler.” Koka, vaka sayısıyla ilgili şunları söyledi: “Bugün itibariyle aktif vakalarımızın %81’i aşıları tam olmayan kişilerdir.” Kullanılan ifadeler.

Bakan Coca’nın açıklamalarının başlıkları şöyle:

Kurumlarımız arasındaki son toplantımız olan 2021-2022’de eğitimlere başladık ve faaliyetlerin son değerlendirmesini yaptık. 2020 yılının başından bu yana sağlık açısından büyüklerimiz, eğitim açısından da gençlerimiz üzerinde en büyük etkiyi yarattı.

“Tünel geçti”

2021’de hastalığı anlamanın ve aşının tanıtılmasının geleceğini görebileceğimiz günlere geçtik. Aşı programımız başladığında “tünelin ucunda bir ışık belirdi” demiştim. “Bugün tünelin çıkışı görünüyor” diyebilirim. Son 4 haftadır vaka sayısındaki artışın büyük ölçüde aşısız kişilerden kaynaklandığını belirtmiştim.

“Aktif vakaların yüzde 81’i tam aşılı değil”

Bugün itibariyle aktif vakalarımızın %81’i aşıları tam olmayan kişilerdir. Diğer bir deyişle, yaklaşık 500.000 vakamızın %81’i aşıları tam olarak yapılmamış kişilerdir. Hastanede yatan hastaların %90’ı aşısızdır. Ölen vatandaşlarımızın %90’ı hiç aşı olmamış veya aşıları eksik olan kişilerdir.

YÜZ YÜZE eğitim önümüzdeki hafta başlayacak

Önümüzdeki hafta başından itibaren çocuklarımız ve gençlerimiz okullarına dönecekler. Tüm çabamız onların yüz yüze eğitimlerini sağlamak ve sürekliliğini sağlamaktır. Gençlerin eğitim eksikliği bugünümüz ve geleceğimiz için çok talihsiz bir durumdur.

“Kalabalık ortam oluşmaması için önlemler alacağız”

Okullarda kalabalık ortamın oluşmaması için önlem ve yönergeler uygulayacağız. Biz ebeveynler bu konuda endişeli olabiliriz. Her şeyden önce, ebeveynler olarak harekete geçmeliyiz. Bu dönemde öğretmenleri ve öğrencileri örnek alıyoruz. Kendi çocuklarımızı korumak ve onlar için uyanık olmak, çocuklarımızın sınıf arkadaşlarını korumak demektir.

Hep birlikte denersek, aramadan sonra alarmı çalanlara kötülüğümüz kalır. Öğretmenlerimizin motivasyonu bizden daha fazla olacaktır. Kendi sağlıklarını önemsedikleri kadar öğrencilerini de önemsiyorlar.

Bakan ERZER: Yüz yüze eğitim tercih olmaktan çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koça’nın ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıklama yaptı. Özer, şunları kaydetti:

“Öncelikle okullarımızı 5 gün içinde yüz yüze eğitime açmamıza yardımcı olan Sağlık Bakanlığı’na ve Bilim Kurulu üyelerine en içten teşekkürlerimi sunuyorum. taç Salgın tüm dünyayı etkisi altına aldığından beri tüm alanları olumsuz etkiledi. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin salgından minimum düzeyde etkilenmesi için Sağlık Bakanlığı ile de çalıştık.

DSÖ ve UNICEF gibi kuruluşlar, eğitime yüz yüze devam etmenin önemli olduğunu söylüyor. Yüz yüze eğitim artık bir tercih değil zorunluluk haline geldi.

“81’e kadar tedbir gönderiyoruz”

Sağlık Bakanlığı ile yüz yüze eğitim için gerekli adımları attık. 81’e kadar koronavirüs salgınının uygulanması için tedbirler gönderdik. Tüm okullarımıza gerekli dezenfektan temizlik malzemelerini gönderdik.

2021-2022 eğitim öğretim yılında okullarımızı bu sürece hazırlamak için okullarımıza 650 milyon TL gönderdik. Maskeden dezenfektana kadar her türlü hazırlığı yaptık. 58 bin okulumuz için 113 bin temizlik görevlisi atamasını tamamladık.

“Küçük öğrenciler 1 Eylül’de eğitime başladı”

Eğitim 6 Eylül’de başlıyor, ancak Uyum Haftası dün 1 Eylül’de başladı. Minik öğrencilerimiz okula başladı. Okul öğrencileri ve birinci sınıf öğrencileri 2 gündür okula gidiyorlar. 2 günlük süreç sorunsuz başladı. Yavrularımızın gözlerindeki mutluluk, öğretmenlerinin öğrencileriyle tanışma sevinci her fedakarlığa değerdi.

6 Eylül’den itibaren nihayet okullarımızı haftanın 5 günü çocuklarımıza açıyoruz. Bir daha asla kapanmamasını sağlamak sadece bizim değil, otobüs şoföründen kantin görevlilerine ve öğretmenlerimize kadar tüm velilerimizin sorumluluğundadır.

“Kurallara uyalım ki okullarımız kapanmasın”

Bu nedenle okullarımızın bir daha kapanmaması için tüm velilerimize, öğretmenlerimize ve personelimize çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen tarafımızca belirlenen kurallara kesinlikle uyunuz. Okullarımızın bir daha kapanmaması için bu kurallara uyunuz. Bu, tüm paydaşları etkileyen bir süreçtir. Yine bu süreçte İçişleri Bakanlığı’ndan büyük destek aldık. tekrar vurgulamak istiyorum. “Okullarımız önce açılmalı, en son kapatılmalıdır.”

“Sözleşmeyi artırmanın vaka sayısını artırdığını görüyoruz”

Bakan Özer’in açıklamalarının ardından Fahrettin Koça şunları söyledi:

18 yaş ve üzeri öğrenciler için tanımladık. 15 yaşındaki bir çocuk için tercih ettik. Ayrıca 12 yaş üstü kronik hastalığı olan çocukları da tespit ediyoruz. 12 yaş üstü zorunlu değildir. Bunun 15 yaş üstü kişilere olduğu gibi avantajı da bırakarak yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Şimdi vaka sayısının artmaya devam ettiği bir yerde sıkışıp kaldı. Bu rakamların oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ölü sayısı da artıyor. Seçeneklerin iletimi daha da artırdığını biliyoruz. Bu dönemde gündemimize herhangi bir kısıtlama getirmedik. Temasların gerçekleştiği ve maske kullanımının azaldığı bir dönem görüyoruz, bir transfer artışı ve vaka sayısının arttığını görüyoruz.

“Bu vakanın en yoğun olduğu yaş grubu 15-45 yaş grubuydu”

İnsidansın en yüksek olduğu yaş grubu 15-45 yaş grubudur. Bu nedenle vaka sayısı giderek arttı. Bazıları yapmamız gereken aşının bulaşmayı engellemediğini söylüyor. Aşının kontaminasyonu da %50 ila %60 oranında önlediğini biliyoruz. Olgumuzda %10, 65 yaş üzerinde aşılanma oranı %82,5’tir. Neredeyse %90’ı aşılanmamış insanlardan oluşuyor. Bu salgını gündemimizden çıkarmak istiyoruz. Bu da 84 milyon kişi için birlikte hareket etmekle mümkün. %10 oranında aşı olanlar da kaybedilebilir. Çoğunlukla 65 yaş üstü insanlar ve ek hastalıklar ölmektedir. Aşının %90 koruduğunu görüyoruz. Bu aşıların etkili olduğunu ve vatandaşlarımızın erken dönemde aşı olmasının etkili olduğunu vurgulamak istiyorum.

SPUTNIK AŞISI

Doz 200.000 kişiye ulaştı. Yani 400 bin. Fark, Sputnik 1 ve 2 aşıları arasındaydı. Bu farklılıktan dolayı iletişime geçtik. Birinci ve ikinci doz aşıları hızla yaptırmaya çalışıyoruz. Testlerde sorun yok. Üretim çalışmaları devam etmektedir. Yerel bir firma ile çalışmalar oraya geldi ancak henüz üretim aşamasına gelmedi. Sinovac ile konuşarak onlara ülkeye yatırım yapmalarını söyledik. Bu aşamada yatırım yapmayı düşündüklerini de söylediler.

“Aşısız salgın devam ediyor”

Şu anda hastane iş yükümüz, vaka iş yükümüz vakaların %83’ü. Ölenlerin %90’ı aşılı değil. Bu nedenle aşısız salgın devam ediyor. 1 tek aşının korumadığını ve mutlaka 2 aşı yapılması gerektiğini biliyoruz. MRNA aşı geri çağırma dozları üzerine yaptığımız çalışmalarda korumasının devam ettiğini biliyoruz. 8 aydan sonra bunun risk grubunda daha önemli olduğunu biliyoruz.

“Üçüncü aydan sonra koruma azalıyor”

Özellikle elimizdeki veriler bu korumanın 3. aydan sonra azaldığını ve yaşlı grupta daha da azaldığını göstermektedir. Yani 2 doz inaktive aşısı olan bir kişi rahat hareket etmemelidir. 3 ay sonra yeni bir aşı yapılmalıdır. Vakaların %83’ü aşısını tamamlamamış kişilerken, ölümlerin neredeyse %90’ı aşılanmamıştır. 35 milyon aşılı iş yükü %13, hastane yükü %10. Aşı olmayanlar için vakaların %83’ü, neredeyse %90’lık bir hastane yükünü temsil etmektedir.

“Alışveriş merkezi, restoran ve kafe satın almak için PCR testini gündemimize almıyoruz”

AVM, restoran ve kafeler için PCR ve benzeri programları gündemimize almadık. Önümüzdeki dönemde aşılama oranları ile birlikte salgının ülkemizin gündeminden çıkacağını ve vaka sayısının giderek azalacağını düşünüyorum. Bugün Türkiye’nin ürettiği toplam aşı sayısı 90 milyonu aştı. Avrupa ülkelerinde bizden daha fazla aşı üreten Almanya dışında önümüzdeki dönemde aşılama artacak. Bizim gençlerimizde %50 ikinci doz oranı var. TURKOVAC aşısının devreye girmesiyle süreç hızlanacak.

ᲑSon dakika!  Bilim Kurulu'ndan sonra açıklama Bakan Coca: Salgın okulları kapatmanın nedeni olmayacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu