Ekonomi

Son Dakika | “Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi” yarın hizmete giriyor

Tarım Bitkisel gıda fabrikalarına analitik hizmetler verecek olan Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bitki Yemi Araştırma Merkezi’nin yarın faaliyete geçeceğini söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açılacak olan merkez, Merkez Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü TAGEM bünyesinde faaliyet gösterecek.

Toplam 4.650 metrekare alana sahip ve ileri teknoloji ile donatılmış 14 laboratuvardan oluşan Bitki Yemi Araştırma Merkezi, ülke gıda sektörünün büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak.

Açılış merkezinde Türkiye’de faaliyet gösteren ve un, makarna, bulgur ve bisküvi ile diğer gıda, tahıl ve pirinç ürünleri üreten toplam 1737 fabrikaya analiz hizmeti verilmektedir. Ayrıca ıslah sürecinde bakanlığa bağlı kuruluşlara ve özel tohum firmalarına kalite analiz hizmetleri verilmektedir.

Merkez, Türkiye’nin bitki zenginliğinden elde edilen geleneksel ürünleri ve yöresel tatları korumak ve yeni gıdalar üretmek için yenilikçi araştırmalar yürütecek ve bunları dünyaya tanıtacak.

AA / Anne Duran – Ekonomi Haberleri

Haberleri kaydet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu