Gündem

Son Dakika | Fransa’da Lafarge davasının sivil tarafları, Yargıtay’ın şirketin DEAŞ finansmanı konusundaki kararını değerlendirdi

Habere göre, Fransız Yargıtay’ı, DEAŞ’ı, sivil partileri, Avrupa Anayasa Merkezi’ni ve Avrupa Anayasa Merkezi’ni finanse ettiği gerekçesiyle Fransız çimento devi Lafarge şirketine insanlığa karşı suça iştirak suçlamasıyla önünü açtı. İnsan Hakları (ECCHR) ve Sherpa Karar “tarihi”. ‘Değerlendirildi.

Fransa YargıtayFransız çimento devi Lafarge. DEAŞ’taDavanın sivil tarafları, insanlığa karşı suçlara suç ortaklığıyla suçlanacak finansmanın önünü açtıktan sonra Avrupa’ya getirildi. anayasa Ve İnsan Hakları Merkezi (ECCHR) ve Sherpa kararı “tarihi” olarak nitelendirdi.

Laparge ve yolsuzlukla mücadele örgütü Sherpa’ya karşı açılan davada müdahil olan ECCHR, Yargıtay’ın Laparge aleyhine verdiği kararın ardından web semineri gerçekleştirdi.

Web seminerinde konuşan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üyesi Canel Lavit, Yargıtay’ın Paris Temyiz Mahkemesi’ni iptal etmesini, Fransız çimento devine karşı “insanlığa karşı suç ortaklığı”nı bozmak için “tarihi bir karar” olarak nitelendirdi. Lafarge.

Sırf Lafarge’ın Fransa’daki merkezi, bölge ofisi Suriye’deki DEAŞ terör örgütünün parasını ödedi diye. HaberlerDar olmadığını vurgulayarak bu konuda da talimat verdiğini vurgulayan Lavit, “Bu, yurt dışında faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin yan kuruluşları aracılığıyla sorumluluğu konusunda tarihi bir karardır.” dedi. Dedim.

Lavit, davanın, çok uluslu şirketlerin dünya çapında yan kuruluşlarının nasıl faaliyet gösterdiği hakkında hiçbir bilgileri olmadığını iddia ettikleri sistematik argümanı baltaladığını söyledi.

Bu konuda Fransız Devleti ve Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün önemli rol ve sorumluluğu olduğunu kaydeden Lavit, AA’nın ulaştığı mevcut belgelerin devam etmesi halinde devam edeceğini kaydetti.

Canel Lavit, Lafarge’ın ekonomik çıkarları ile Fransız devletinin jeopolitik çıkarları arasında yakın bir bağ varken, çimento devinin Fransız devletinin çıkarları için kullanıldığını söyleyemeyeceğini söyledi. Bu belgeleri incelemeye sunacağız ve Fransız devleti ile Lafarge arasındaki dinamikleri ve her birinin sorumluluklarını ortaya çıkaracağız. “ifadesini kullandı.

Sherpa Devlet Başkanı Francine Lepan, Yüksek Mahkeme kararından memnun olduğunu söyledi.

Ancak Yüksek Mahkeme’nin Sherpa’nın Lafarge aleyhindeki “insanlığa karşı suç” davasında müdahil olamayacağı yönündeki kararını açıklamanın talihsizlik olduğunu söyleyen Lepani, Yargıtay’ın davadaki dernek ve kuruluşların rolünü değerlendiremeyeceğini de sözlerine ekledi.

Lepani, bu durumda mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Web seminerinde bir AA muhabiri tarafından sorulan Lepani, davayı Avrupa Mahkemesi’ne götürmek için çok erken olduğunu ve AİHM’e başvurmak için Fransa’daki tüm yasal yolların tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan TRT World muhabirinin AA’nın yayınladığı belgeleri görme talebi ise “imkansız” olarak yanıtlandı.

Laparge, DEAŞ’ı finanse ettiği için “insanlığa karşı suçlardan şirket”le suçlanabilir

Fransa’da bir temyiz mahkemesi, Fransız çimento devi Lafarge’ın DEAŞ’lı teröristleri finanse etmek suçundan “insanlığa karşı suçlarda ortaklık” suçlamasıyla yargılanmasına karar verdi.

Paris Temyiz Mahkemesi’nin Laparge’ın “insanlığa karşı işlenen suça ortak olma suçundan” hükümsüz sayılması kararını bozan Yargıtay, alt mahkemeden Laparge’ın çeşitli yargıçlarla birlikte iptal talebinin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Laparge aleyhindeki iddianame 2017’de başladı.

Haziran 2017’de şirkete karşı yürütülen soruşturmanın bir parçası olarak, Laparge Yönetim Kurulu Başkanı Bruno Lafont da dahil olmak üzere birçok üst düzey yönetici “terörizmi finanse etmekle” suçlandı.

Şirketin Haziran 2018’de açtığı “insanlığa karşı suçlara iştirak” suçlaması, Kasım 2019’da düştü.

Davaya müdahil olan sivil taraflar, yolsuzlukla mücadele STK Sherpa ve Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi, Yargıtay’a suç duyurusunda bulundu.

Fransız devletinin Lafarge ve Daes arasındaki anlaşması HaberlerDar olduğu ortaya çıktı

Ağustos 2014’te yayınlanan gizli bir Fransız istihbarat raporu, Lafarge’ın Suriye’de faaliyetlerini sürdürmek için DEAŞ ile anlaşma yaptığını ve sonraki aylarda tesisi devralan DEAŞ’ın ticari kontrolü altındaki bölgeyi Lafarge’a devrettiğini ortaya koydu. sağ.

Bu açıklama ile devlet, şirket ile terör örgütü arasındaki anlaşmanın dışında tutulmaktadır. HaberlerDar olduğu ortaya çıktı.

AA, Lafarge’ın DEAŞ’ı Fransız istihbaratı bilgisi ile finanse ettiğini kanıtlayan belgeler buldu

Anadolu Ajansı’nın (AA) Fransız kurumlarından edindiği bilgiler, dünyanın en büyük çimento devi Fransız Lafarge’ın DEAŞ ile ilişkisi hakkında Fransa’nın iç, dış ve askeri istihbarat servislerini sürekli bilgilendirdiğini ve ilişkinin Fransız devletinin bilgisi dahilinde devam ettiğini ortaya koyuyor. . . .

AA bugün çıktı. HaberlerFransız istihbaratı ve devlet kurumları, Lafarge’ı terörün finansmanı ile insanlık suçu işlediği konusunda uyarmadı ve bunu gizli tutanaklarda itiraf etti.

DEAŞ, Lafarge’ın satın aldığı çimentoyu sığınak ve tünel yapımında kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Alaattin Doğru

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu