Gündem

Son dakika: Fransa’da Lafarge davasının sivil tarafları, Yargıtay’ın şirketin DEAŞ finansmanı konusundaki kararını değerlendirdi

Haber: Fransız Yargıtay’ı, Fransız çimento devi Lafarge’ın DEAŞ’ı finanse ettiği gerekçesiyle insanlığa karşı suçlara ortak olduğu gerekçesiyle suçunu kabul etmesinin önünü açtıktan sonra davadaki sivil taraflar, Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi . (ECCHR) ve Sherpa, kararı “tarihi” ilan etti. olarak derecelendirildi.

Fransa YargıtayFransız çimento devi Lafarge. DEAŞ’taDavanın sivil tarafları Avrupa’nın huzuruna çıktı anayasa Ve İnsan Hakları Merkezi (ECCHR) ve Sherpa kararı “tarihi” olarak nitelendirdi.

Laparge ve yolsuzlukla mücadele örgütü Sherpa’ya karşı açılan davada müdahil olan ECCHR, Yargıtay’ın Laparge aleyhine verdiği kararın ardından web semineri gerçekleştirdi.

Web seminerinde konuşan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üyesi Canel Lavit, temyiz mahkemesinin Paris Temyiz Mahkemesi’ni iptal etmesini, Fransız çimento devi Lafarge’ı “insanlığa karşı suçlarda suç ortaklığından” suçlu ilan etmek için “tarihi bir karar” olarak nitelendirdi. .

Sırf Lafarge’ın Fransa’daki merkezi, bölge ofisi Suriye’deki DEAŞ terör örgütünün parasını ödedi diye. HaberlerDar olmadığını vurgulayarak bu konuda da talimat verdiğini vurgulayan Lavit, “Bu, yurt dışında faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin yan kuruluşları aracılığıyla sorumluluğu konusunda tarihi bir karardır” dedi. Dedim.

Lavit, davanın çok uluslu şirketlerin dünya çapında yan kuruluşlarının nasıl çalıştığını bilmediklerini iddia eden sistematik argümanını baltaladığını söyledi.

Bu konuda Fransız Devleti ve Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün önemli rol ve sorumluluğu olduğunu kaydeden Lavit, AA’nın ulaştığı mevcut belgelerin devam etmesi halinde devam edeceğini söyledi.

Canel Lavit, Lafarge’ın ekonomik çıkarları ile Fransız devletinin jeopolitik çıkarları arasında yakın bir bağ varken, çimento devinin Fransız devletinin çıkarları için kullanıldığını söyleyemeyeceğini söyledi. Bu belgeleri incelemeye sunacağız ve Fransız devleti ile Lafarge arasındaki dinamikleri ve her birinin sorumluluklarını ortaya koyacağız. “ifadesini kullandı.

Sherpa Devlet Başkanı Francine Lepan, Yüksek Mahkeme kararından memnun olduğunu söyledi.

Ancak Yüksek Mahkeme’nin Sherpa’nın Lafarge aleyhindeki “insanlığa karşı suç” davasında müdahil olamayacağı yönündeki kararını açıklamanın talihsizlik olduğunu söyleyen Lepani, Yüksek Mahkemenin davadaki dernek ve kuruluşların rolünü değerlendirmediğini de sözlerine ekledi.

Lepani, bu durumda mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Web seminerinde bir AA muhabiri tarafından sorulan Lepani, davayı Avrupa Mahkemesi’ne götürmek için çok erken olduğunu ve AİHM’e başvurmak için Fransa’daki tüm yasal yolların tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan TRT World muhabirinin AA’nın yayınladığı belgeleri görme talebi ise “imkansız” olarak yanıtlandı.

Laparge, DEAŞ’a karşı işlenen insanlık suçunu finanse etmekle suçlanabilir

Fransa’da bir temyiz mahkemesi, Fransız çimento devi Lafarge’ın DEAŞ’lı teröristleri finanse etmek suçundan “insanlığa karşı suçlarda ortaklık” suçlamasıyla yargılanmasına karar verdi.

Paris Temyiz Mahkemesi’nin Laparge’ın “insanlığa karşı suça iştirakten suçlu” olarak nitelendirdiği kararı geçersiz kılan Yargıtay, alt mahkemeden Laparge’ın çeşitli yargıçlarla birlikte iptal talebinin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Laparge aleyhindeki iddianame 2017’de başladı.

Haziran 2017’de şirkete karşı yürütülen soruşturmanın bir parçası olarak, Laparge yönetim kurulu başkanı Bruno Lafonta da dahil olmak üzere bazı üst düzey yöneticiler “terörü finanse etmekle” suçlandı.

Şirketin Haziran 2018’de açtığı “insanlığa karşı suçlara iştirak” suçlaması, Kasım 2019’da düştü.

Davaya müdahil olan sivil taraflar, yolsuzlukla mücadele STK Sherpa ve Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi, Yargıtay’a suç duyurusunda bulundu.

Fransız devletinin Lafarge ve Daes arasındaki anlaşması HaberlerDar olduğu ortaya çıktı

Ağustos 2014’te yayınlanan gizli bir Fransız istihbarat raporunda, Lafarge’ın Suriye’de faaliyetlerini sürdürmek için DEAŞ ile anlaşma yaptığı ve sonraki aylarda tesisi devralan DEAŞ’ın ticari kontrolü altındaki bölgeyi Lafarge’a verdiği ortaya çıktı. sağ.

Bu açıklama ile devlet, şirket ile terör örgütü arasındaki anlaşmanın dışında tutulmaktadır. HaberlerDar olduğu ortaya çıktı.

AA, Lafarge’ın DEAŞ’ı Fransız istihbaratı bilgisi ile finanse ettiğini kanıtlayan belgeler elde etti

Anadolu Ajansı’nın (AA) elde ettiği belgeler, dünyanın en büyük çimento devi Fransız Lafarge’ın DEAŞ ile ilişkisini sürekli olarak Fransa’nın iç, dış ve askeri istihbarat servislerine bildirdiği ve ilişkinin Türkiye’nin bilgisi dahilinde gerçekleştiği Fransız kurumlarına yayıldı. Fransız devleti.

AA bugün çıktı. HaberlerFransız istihbaratı ve devlet kurumları, Lafarge’ı terörün finansmanı ile insanlık suçu işlediği konusunda uyarmadı ve o bunu gizli tutanaklarda itiraf etti.

DEAŞ, Lafarge’dan satın aldığı sığınak ve tünel inşaatlarında çimento kullandı.

Son Dakika: Fransa'daki Lafarge davasında sivil partiler Yüksek Mahkeme'nin DEAŞ finansmanına ilişkin kararını onayladı
Son Dakika: Fransa'daki Lafarge davasında sivil partiler Yüksek Mahkeme'nin DEAŞ finansmanına ilişkin kararını onayladı
Son Dakika: Fransa'daki Lafarge davasında sivil partiler Yüksek Mahkeme'nin DEAŞ finansmanına ilişkin kararını onayladı
Son Dakika: Fransa'daki Lafarge davasında sivil partiler Yüksek Mahkeme'nin DEAŞ finansmanına ilişkin kararını onayladı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yusuf Özcan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu