Sağlık

Son dakika haber: Çocukları tehdit ediyor; oyun parkı ve havuzlara dikkat

Habere göre çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Gulnara Haydarova, oyun alanları ve havuzlar konusunda uyardı ve genellikle 5 yaş altı çocukları etkileyen, oldukça bulaşıcı olan el, ayak ve ağız hastalığına (EAAH) dikkat çekti.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnara Haydarova, oyun alanları ve havuzlar konusunda uyardı ve genellikle 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen el-ayak-ağız hastalığına (EAAH) odaklandı.

Medipolis Üniversitesi, hastalığın temas, solunum yolları ve su yutma gibi birçok yolla bulaşabileceğini kaydetti. Pendik Hastane Pediatri Uzmanı Dr. Gulnara Haydarova, “Hastalık genellikle yaz ve Sonbahar Aylarca görüldü. Hastalık tükürük, tükürük, serum, derideki kabarcıklardaki sıvı veya enfekte kişilerin dışkısı yoluyla bulaşır. Hastalığın ilk haftası bulaşma oranının en yüksek olduğu dönemdir. “Bazen semptomlar ortadan kalksa bile bulaşma süresi günler veya haftalar sürebilir” dedi.

“Yumruların arkasında küçük kırmızı lekeler olarak başlar”

Bu hastalığın genellikle 3 ila 7 gün arasında bir kuluçka süresi olduğunu vurgulayan Dr. Dr. Heidarova, “Sonra ateşle başlar (24-48 saat sürer ve genellikle ilk semptomdur), iştahsızlık, boğaz ağrısı, halsizlik. Ateşin başlamasından 1-2 gün sonra herpangina adı verilen ağrılı ülserler ortaya çıkabilir. ağızda, genellikle küçük kırmızı noktalar olarak başlayan, ağzın arka kısmında. ”Avuç içi ve ayak tabanlarında bir iki gün içinde kırmızı benekler ve bazen kabarcıklar şeklinde deri döküntüsü gelişebilir. Döküntü küçük çocuklarda da dizlerde, dirseklerde, uyluklarda veya özellikle cinsel organlarda görülebilir” dedi.

“El ve Ayak Kaybı Raporu”

Son Dr. Haydarova şöyle devam etti:

“Çoğu çocuğun hafif semptomları veya semptomları vardır. Ancak bazı durumlarda ensefalit (beyin iltihabı) veya çocuk felcine benzer bir felç, viral veya aseptik menenjit gibi daha şiddetli olabilir. Bulaşma riski oldukça yüksektir. enfekte kişi Bez değiştirme, temas sonrası kirlenmiş nesnelere ve yüzeylere dokunma, el yıkamadan göz, ağız veya buruna dokunma gibi temastan sonra, örneğin çocuklar oyun alanlarındaki aynı nesnelere dokunur, onlarla temas eder ve yüzme havuzlarındaki gibi sakin suları yutar. Kayıp geçiciydi ve tırnaklar tedavi edilmeden geri döndü.”

“Asla aspirin kullanmayın”

Uzmanlara danışmadan ilaç kullanımının oldukça riskli olduğunu vurguladı. Haydarova, “Tedavide doğrudan etkili bir antiviral ajan yoktur. Ateş düşürücü analjezikler kullanılabilir. El, ayak ve ağız hastalıklarında aspirin kullanılmamalıdır. Topikal uygulamalar, oral sprey, vitamin ve eser elementler (çinko) kullanılabilir. Ağız yaralarına verilir. Cilt lezyonlarının bakımı için fizyolojik solüsyon. “Bu ilaca bakmak çoğu zaman yeterlidir. Ek bir bakteriyel enfeksiyon olmadıkça antibiyotik verilmemelidir” dedi.

El hijyeni çok önemli

El hijyeninin önemine vurgu yapan Dr. Haydarova, “El, ayak ve ağız hastalıklarına neden olan virüslere karşı halen bir aşı bulunmamaktadır. Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmak önemlidir. El yıkamak en önemli koruyucu uygulamadır. Oyuncak temizliği ve Çocukların bulunduğu ortam önemli. Çok dayanıklı. Sabunla bile etkisiz. Hasta çocukları, özellikle ateşli olduklarında izole etmek, hastalığı bulaştırma açısından ciddi bir risk taşıyor” dedi.

Haber: Çocukları tehdit ediyor;  Oyun alanlarına ve havuzlara dikkat edin

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu