Ekonomi

Son dakika haber! Danimarkalı dondurma makineleri üreticisi, Ege Serbest Bölgesi’nde 10 milyon liralık yatırım yaptı

Habere göre dondurma makineleri üreten Danimarkalı Gram Equipment Company, Ege Serbest Bölgesi’nde 10 milyon liralık yeni yatırımını hizmete açtı.

Dondurma makineleri üreten Danimarkalı Gram Equipment Company, Ege Serbest BölgesiYeni yatırımını 10 milyon lira ile açtı

Bölgedeki açılış töreninde Danimarka Büyükelçisi Annie Annan, Ege Serbest Bölgesi’nde üretilen tesisin iki ülke arasındaki ticarete olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

Uzun yıllardır şirket Türkiye Şirketin pazardaki varlığına ilişkin Annan, şirketin yeni yatırımıyla çalışan sayısını 110’a çıkardığını söyledi.

Annan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2 milyar dolar civarında olduğunu kaydederek, “Her iki taraftan 1 milyar dolar geliyor, bu dengeli bir ticaret hacmi. Doğru yoldayız. İkili ticarette son düşüş nedeniyle oldu. Bu yıl salgına dönüştü. İkili ticaret hacmi azaldı. Ticaretimizde büyük bir artış gördük. Türkiye’nin Danimarka’ya ihracatında %25 artış. Daha önce hiç böyle bir şey görmedik. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda iki ülke arasında büyük fırsatlar olacak. “dedi.

Ege Serbest Bölge Kurucusu ve İşletmecisi AŞ (ESBAŞ) CEO’su Faruk Güler, açık tesisin 6.844 metrekarelik bir alan üzerine kurulduğunu belirterek, bu yatırım için Türkiye’yi tercih ettikleri için şirket yöneticilerine teşekkür etti. 10 milyon pound.

Gram Equipment İcra Kurulu Başkanı Tom Wrenstedt de dünyanın önde gelen dondurma şirketlerinin müşterileri olduğunu söyledi.

Wrensted, şirketin tarihinin en iyi sonucunu 2020 yılında gösterdiğini vurguladı. “2021’de bir rekor daha kıracağız. Grup olarak son 2 yılda güçlü bir performans sergiledik. Bundan hepimiz gurur duyuyoruz. Uzun bir yol kat ettik, başarılı bir yolculuk yaptık. Türkiye bizim grubumuz. Büyümede önemli bir rol oynadı.” .

Gram Equipment Türkiye Genel Müdürü Özgür Seyhan, 2021 yılı sonuna kadar yıllık yüzde 45 büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yusuf Şahbaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu