Ekonomi

Son dakika haber | Küresel piyasalar, Powell’ın sunumuna odaklandı

Tedarik Zinciri Sorunları Enerji yetersizlikleri ile birlikte küresel piyasalarda belirsizlik artmış, bugün ABD Merkez Bankası. Besledi ) Başkan Jerome Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi’ne yaptığı konuşma tarafından çevrilmiştir.

Dünya çapında her gün yeni tedarik zinciri aksaklıkları eklenirken, Çin’e yapılan elektrik arzının talebi karşılayamayacağına dair endişeler dile getirildikten sonra Çin hükümeti bazı bölgelerdeki fabrikalara elektrik tüketimini azaltma talimatı verdi.

Brent ham petrolünün fiyatı arz yönlü olumsuzluklar nedeniyle yükselmeye devam ederken, Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 79,5 dolara ulaştı.

Artan enflasyon endişelerinde art arda dördüncü gün yükseliş eğilimi gösteren 10 yıllık ABD tahvillerinin getirileri de 28 Haziran’dan bu yana ilk kez yüzde 1,50’den fazla arttı.

Öte yandan, ABD Senatosu borç tavanının yükseltilmesini veya kaldırılmasını onaylamazken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre’nin borç limitini hızlı bir şekilde gözden geçirmesinin gerekli olduğunu, aksi takdirde ABD’nin temerrüdü sona erdireceğini söyledi.

Bugün Ellen ve Powell’ın Senato’daki konuşmalarının piyasaların yönünü etkilemesi muhtemel.

New York Ticaret Borsası dün yüksek işlem gördü, S&P 500 endeksi yüzde 0,28, Nasdaq endeksi yüzde 0,52 ve Dow Jones endüstriyel ortalaması yüzde 0,21 arttı. New York Ticaret Borsası Endeksi vadeli işlem sözleşmeleri güne karışık bir döviz kuru ile başladı.

Doğal gaz fiyatları Avrupa’da rekor kırarken, Birleşik Krallık’ta ordu, benzin istasyonlarında olası gecikmeleri önlemek için yüksek teyakkuzda.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dünkü açıklamalarda bankanın destekleyici konumunu sürdüreceğini yineledi.

Lagarde, büyüme beklentilerinin belirsizliğini koruduğunu ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gelişmesine bağlı olduğunu söyledi. Sonbaharda enflasyonun düşmeye devam edeceğini düşündüğünü ancak bunun geçici olduğunu söyleyen Lagarde’ın bugünkü konuşmasında para politikasının geleceğine dair ipuçları vermeye devam etmesi bekleniyor.

Avrupa borsaları dün sınırlı da olsa yoğun bir alış kuru izledi, dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,17, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,27, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,19 ve MIB 30 oldu. İtalya, endeks 0, yüzde 63 arttı. Vadeli işlemlerde, endeks sözleşmeleri hala ağır bir satın alma oranını takip ediyor.

Euro/dolar çifti bir önceki kapanışa yakın 1.1705’te işlem gördü.

Çinli emlak geliştiricisi Evergrande’nin dahil olduğu süreç, Asya’da bir risk faktörü olarak kabul edilirken, artan güç kaynağı sorunlarının önümüzdeki hafta başlayacak 1 haftalık bir resmi tatille hafifletilebileceği söyleniyor.

Bugün açıklanan verilere göre Çin’in sanayi sektörü karlılığı Ağustos ayında yüzde 10,1’e geriledi.

Bu gelişmeyle birlikte Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,53, Hong Kong Endeksi yüzde 1,46, Japonya’da Nikei 225 Endeksi yüzde 0,32 ve Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 1,08 değer kaybetti.

Borsa İstanbul’da dünkü alış kurunu takip eden BİST 100 endeksi, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,51 artışla 1391,74 puandan kapattı.

Dolar/TL dün bankalararası piyasanın açılışında dün yüzde 0.69 düşüşle 88225’ten sonra bugün 8.8240’tan işlem gördü.

Analistler, Powell ve Lagarde’nin konuşmalarının yanı sıra bugün ABD toptan hisse senetleri ve Richmond Fed Sanayi Endeksi verilerinin izleneceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinin 1.370 ve 1.340 seviyelerinde destek görürken 1.420 puanın direnç gösterdiğini söyledi. . .

Bugün piyasalarda mevcut olan veriler aşağıdaki gibidir:

15.30 ABD, Ağustos Toptan Promosyonlar

17.00 ABD, Eylül Richmond Fed Sanayi Endeksi

17.00 ABD, Eylül Tüketici Güven Endeksi

AA / Murat Aslan – Ekonomi Haberleri

Haberleri kaydet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu