Ekonomi

Son dakika haber! Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi dünyanın en büyüğü olacak

AKSARAY (İHA) – ᲛTuz Gölü Yeraltı doğalgaz rezervuarı dünyanın en büyüğü olacak

AksarayTuz Gül Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi Türkiye’nin Sultanhan ilçesinde Eylül Genel olarak, şu ana kadar yüzde 51 ilerleme kaydedildi

AKSARAY – Tamamlandığında dünyanın en büyük tuz yapısı olacak olan Aksaray Sultanhan semtindeki Tuz Gilo doğalgaz yeraltı depolama projesinde Eylül ayı itibarıyla yüzde 51 ilerleme kaydedildi. 2023 yılında, Cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle, Türkiye’nin toplam doğalgaz depolama kapasitesinin yaklaşık yarısının Tuz Gül yeraltı doğalgaz depolama tesislerinde depolanması beklenmektedir.

Türkiye’nin en önemli yatırımlarından biri olan ve son yıllarda büyük enerji projelerinin hayata geçirildiği Aksaray’ın Sultanhan ilçesindeki Tuz Gilo doğal gaz yeraltı depolama projesinde Eylül ayı itibarıyla yüzde 51 genel ilerleme sağlandı. Ve tamamlandığında dünyanın en büyük tuz yapısı olacak. Doğal gaz, tuzun erimesiyle oluşan mağaralarda depolansa da, yeraltında 1.500 metreden daha az olan mağaraların her biri yaklaşık 100 milyon metreküp doğalgaz depolama kapasitesine sahiptir. Oluşturulan mağaralar, Eyfel Kulesi’nin yüksekliği olan 60 Galata kulesini barındırabilir. Halihazırda 12 mağaranın tamamlandığı projede, ilave 40 mağara ile 52 mağaraya ulaşılacak.

“Eylül 2021 itibarıyla projede genel ilerlemenin yüzde 51’i sağlandı”

Eylül 2021 itibarıyla, proje toplamın yüzde 51’ini gerçekleştirirken, tatlı su temini ve tuzlu su boru hatları, enerji nakil hatları, su alma yapısı, su depoları ve 40 mağara inşa etmek için pompa istasyonları inşa edildi. Tamamlanmış. Projede sondaj çalışmaları ve yeni bir yüzey tesisi inşaatı devam etmektedir. 2023 yılında, Cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle, Türkiye’nin toplam doğalgaz depolama kapasitesinin yaklaşık yarısının Tuz Gül yeraltı doğalgaz depolama tesislerinde depolanması beklenmektedir.

“Depolamada kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 60’ı güneş enerjisinden geliyor”

Proje kapsamında kurulan 1 MW’lık güneş enerjisi santrali ile enerji üretilmesine rağmen, yılda 878 ton karbon salınımı engellenerek sürdürülebilir ve çevre dostu kalkınmaya katkı sağlanmaktadır. Yıl içinde güneş enerjisi santralinde 650 hanenin yıllık elektrik tüketimine tekabül eden elektrik üretilirken, depolama faaliyetlerinde kullanılan elektriğin yaklaşık yüzde 60’ı güneş enerjisiydi. Mevcut güneş enerjisi santraline ek olarak 2 MW’lık bir güneş enerjisi santralinin yapımına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

Tuz Gölü’nün su seviyesi yükselmiş ve ekosistemin gelişmesine katkı sağlamıştır.

Proje faaliyetleri kapsamında yürütülen inşaat işlerinde görev alan personelin yaklaşık yüzde 26’sı yerel istihdam olarak sağlanmaktadır. Çok sayıda sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesiyle yerel nüfusa sosyal ve ekonomik katkı sağlanmaktadır. Ayrıca Sultanhan ilçesinde çeşitli lokasyonlara 8 bin 860 fidan, Kalp Ameliyatları Müdürlüğü’nde 5 bin as, 3 bin 860 fidan dikildi. Tuz Gölü Yeraltı Doğal Gaz Depolama Projesi I. ve II. Etap çalışmaları kapsamında inşa edilen mağaraların işlenmesiyle Hirfanlı Barajı’ndan temiz suyun kalbe boşaltılmasının ardından As Gölü’nün seviyesi yükselmiş ve ekosistemin gelişmesine katkı sağlamıştır. Proje sayesinde Türkiye’nin en büyük flamingo kolonisine ev sahipliği yapan tuz gölü habitatı canlandı ve böylece flamingo sayısı arttı.

Haberler!  Ace Gül dünyanın en büyük doğal gaz yeraltı depolama tesisi olacak

Haberler!  Ace Gül yeraltı doğalgaz depolama tesisi dünyanın en büyüğü olacak

Haberler!  Ace Gül yeraltı doğalgaz depolama tesisi dünyanın en büyüğü olacak

Haberler!  Ace Gül yeraltı doğalgaz depolama tesisi dünyanın en büyüğü olacak

Haberler!  Ace Gül yeraltı doğalgaz depolama tesisi dünyanın en büyüğü olacak

Haberler!  Ace Gül yeraltı doğalgaz depolama tesisi dünyanın en büyüğü olacak

Haberler!  Ace Gül dünyanın en büyük doğal gaz yeraltı depolama tesisi olacakHaberler!  Ace Gül yeraltı doğalgaz depolama tesisi dünyanın en büyüğü olacak

Newsshlas Haber Ajansı / Yasin Can – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu