Sağlık

Son dakika haberi | 4 yıl sonra konuşan Selim Avrupa’daki çocuklara umut oldu

4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa’daki çocuklara umut verdi

Koka İ AlmanyaTürkiye’de 3 yaşındayken doktorların “konuşamadığını” söylediği 7 yaşındaki Yavuz Selim’e ailesi aradığı umudu verdi. TürkiyeÇocuklarının eğitim hakkında konuşmaya başladığını gören bulunan aile, 3 yılda 10 kez Türkiye’ye geldi.

Almanya’nın Stuttgart kentinde yaşayan Havva ve Servet Ekiz çiftinin 7 yaşındaki oğulları Yavuz Selim’e üç yaşında konuşma geriliği ve gelişimsel bozukluk teşhisi kondu. Yavuz Selim’in tahliyesi için hastaneden hastaneye giden çift, yaşadıkları ülkede uzun uğraşlara rağmen çocuklarına umut bulamadı. Almanya’da bir süredir işaret dili eğitimi gören Yavuz Selim’in konuşamadığını kabullenemeyen anne Ekiz’in ailesi, yeni birini aramaya başladı. Sosyal medya anketinde umudunu kaybetmeyen aile Ekiz Anne, KokainAtlantis Özel Eğitim ve Öğretim Merkezi Türkiye’nin Başile ilçesinde bulunmaktadır. Rehabilitasyon Merkezle tanıştım. Havva Ekiz, çocukların benzer sorunlarla merkezde büyük ilerleme kaydettiğini görünce, 3 yıl önce oğlu Selim ile Türkiye’ye bir geziye çıktı. Eğitimine merkezde başlayan Selim, ilk kez 4 yaşında 1 haftalık eğitimle “baba” dedi. Çocuğunda gördükleri ilerlemeden son derece memnun olan Ekiz ailesi, her fırsatta Türkiye’ye doğru yol alıyor. 3 yılda 10 kez Türkiye’ye gelen ve rehabilitasyon merkezinde eğitim gören Yavuz Selim’in davranış sorunları önemli ölçüde azaldı ve konuşmaya başladı. Çocuklarının gelişiminden çok memnun olan aileler, çocukları aynı durumda olan ailelerin umudunu kaybetmemesi gerektiğini söyledi.

“‘Baba’ kelimesi, buraya sürekli geldiğimizin bir işaretiydi”

Türkiye’ye eğitim almak için geldiklerini ve oğlunun büyük gelişme gösterdiğini söyleyen Anne Havva Ekiz, “Oğlum Selim’e 3 yaşında küresel gelişim bozukluğu teşhisi kondu. Çok zor bir dönemdi. Çok ağladı. , çok bağırdık, davranış problemlerimiz vardı. Sinir süreçlerimiz vardı. Umutsuzluktan oğlum 4 yaşındayken sosyal medya araştırması yaptım ve burayı buldum.Buraya ilk geldiğimizde 10 günlük sürece geldik. .10 günlük süreçten önce Selim’in tahliyesi “anne” idi.Günlük süreçten sonra duyduğumuz en güzel kelime “Baba” oldu. 1 ay, 2 hafta, kış mevsimi, her fırsatta yaz verilir. “Bir anne olarak duygularımı asla ifade edemiyorum. Çünkü çok mutluyum. Buradan döndüğümde aldığım tepkiler bana enerji veriyor. Gururluyum. çocuğumun” dedi. A. O.

“Dilde tarif edilemez bir duygu”

4 yıl sonra oğlundan sonra ‘baba’ kelimesini duyunca çok mutlu olduğunu kaydeden Baba Servet Ekiz, “Oğlumun buraya gelmeden önce kullandığı kelimeler çok farklı. Sorgulandı. Yani. Ben de uzaklardaydım.Başta her ailenin yaşadığı gibi bir endişe vardı.Ama baba sözü çıktıktan sonra bunun parasal değeri olmayan bir aşk olduğunu gördüm.Çocuk isteyerek “Ne büyük zevk” eğer baba kelimesini kullanırsa. Bu tarif edilemez bir duygu. Bu şekilde mutluyuz. Bu şekilde çok mutluyum dedi.

“Hiç ‘kardeş’ demedi”

Kardeşinin Türkiye’ye gelmeden önce büyük sorunları olduğunu ve eğitiminden sonra iyi vakit geçirdiklerini belirterek, “Beni ısırdı, dövdü, şımarttı, sinirlendi. Buraya geldikten sonra eskisi gibi değil. mutlular.Türkiye’ye döndüğünde kardeşimi çok özlüyorum.Geldiklerinde ‘nasılsın kardeşim’ dedi.

“Bizim gibi ailelere cesaret gösterip buraya gelmelerini tavsiye ediyoruz”

Belediye Başkanı Gül Ekiz, aynı durumdaki ailelerin Türkiye’ye gelmeleri gerektiğini belirterek, “Yaz tatillerini burada geçirmeyi tercih ediyoruz çünkü burası Selim için çok iyi bir yer. Selim buraya ilk geldiğinde ‘baba’ bile diyemiyordu. Hala gelebilir. bana ‘kardeş’ deme. “Mary’ diyor, gelmelerini tavsiye ediyorum. Burada yaşayacağınız deneyim unutulmaz olacak. Bundan eminim.”

Haberler |  4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa'daki çocuklara umut verdi

Haberler |  4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa'daki çocuklara umut verdi

Haberler |  4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa'daki çocuklara umut verdiHaberler |  4 yıl sonra konuşan Selim, Avrupa'daki çocuklara umut verdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu